Δεν εμφανίζεται ο GRUB μετά από αλλαγές.

Σε Manjaro , μετά από δικό μου λάθος, δεν εμφανίζεται ο grub.
H εκκίνηση συνεχίζεται κανονικά απλά άρχισε τις ντροπές.
Σε παρόμοια αναζήτηση, παλιότερα στο forum.manjaro.org κάποιος μου είχε πει ότι ο grub έχει θέματα και πρέπει να βάλω τον grub-vanila.
Και ακολουθωντας την συμβουλη του τα εκανα cesars-salad.
Προσπαθησα με το grub-customizer να το σώσω αλλά τίποτε.
Έβαλα και boot-splash αλλά μέχρι να φορτωθεί , σίγουρα κι εκεί κάτι μου ξέφυγε , εμφανίζεται το login…
Σε μια προηγούμενη εκκίνηση έβγαλα μια φώτο του grub.


Ευχαριστώ.

Και σε εμένα μετά από το update δεν εμφανίζει τα άλλα εγκατεστημένα λειτουργικά και μπαίνει κατευθείαν στο manjaro.

  • Τρέξε την εντολή
sudo os-prober

Λογικά πρέπει να βρει τα υπόλοιπα λειτουργικά.

  • Στην συνέχεια πήγαινε στο αρχείο /etc/default/grub και στο τέλος πρόσθεσε την γραμμή GRUB_DISABLE_OS_PROBER=false

  • Τέλος, στο τερματικό η εντολή

sudo update-grub

uα διορθώσει το grub

Με το λειτουργικό ενεργό ή πρέπει να μπω με live-usb?

Με το λειτουργικό ενεργό. Απ’ότι κατάλαβα μπαίνει έτσι δεν είναι ?

Ναι μπαίνει κανονικά.
Η 1η εντολή εντόπισε το ubuntu που έχω σε άλλο δίσκο.
Γενικά οι οδηγίες σου ήταν σωστές αλλά εγώ άλλαξα κάποιες ρυθμίσεις με το grub-customizer και δεν μπορεί να εμφανιστεί ο grub.
Απεγκατάστησα το grub-customizer με σκοπό να το εγκαταστήσω πάλι και έτσι ίσως έρθει στα ίσια του.
Τελικά τα ίδια. Κανονικά αυτή είναι η λύση αλλά εγώ όρισα μέσα από το g-c εικόνα που δεν υποστηρίζεται . Και δεν ξέρω από ποιο αρχείο την άλλαξε.Στην ουσία ο grub εκτελείται αλλά δεν εμφανίζεται.
Screenshot at 2021-03-14 12-06-57
Η λύση βρέθηκε και σημειώθηκε!
To Manjaro έχει

sudo update-grub

Εμφανίζει το μενού του grub αλλά μετά αφού επιλέξω εκκίνηση προσπαθεί να εκκινήσει και το bootsplash που τόσο σοφά προσθεσα…
Διέγραψα και την εγγραφή του bootsplash και με ενημέρωση του grub όλα καλά.

Αν θέλει κάποιος να δει πως προσθέτει bootsplash

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν.

Αν το πρόβλημα είναι ότι απλά δε φαίνεται ο grub λόγω μη υποστηριζόμενου αρχείου εικόνας, μπορείς να ανοίξεις ως root το αρχείο /etc/default/grub και να την αφαιρέσεις ή να προσθέσεις ένα # μπροστά από τη σχετική γραμμή ώστε να απενεργοποιηθεί. Είναι το `GRUB_BACKGROUND="/diadromi/eikonas/"’.

Έπειτα ξαναφτιάχνεις το grub.cfg (δε θυμάμαι αν το Manjaro έχει το sudo update-grub αλλά η πραγματική εντολή είναι το sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg και δουλεύει σε όλα τα Archοειδή) και είσαι έτοιμος.

3 «Μου αρέσει»

Εγώ υπέθεσα ότι έκανες και εσύ update το σύστημα (όπως κι εγώ) και δεν αου εμφάνιζε στο grub τα άλλα εγκατεστημένα λειτουργικά. Αυτό οφείλεται σε μία αλλαγή που έκαναν στην default τιμή του GRUB_DISABLE_OS_PROBER .

Απ’ότι φαίνεται από το error που πετάει, δεν έχεις επιλέξει υποστηριζόμενο τύπο εικόνας για backgound. H εικόνα θα πρέπει να πληροί τις εξής προϋποθέσεις:

GRUB 2 can use PNG, JPG/JPEG and TGA images for the background. The image must meet the following specifications:

  • JPG/JPEG images must be 8-bit (256 color). Else you will get errors saying “Too many Huffman tables”. Since most of the time you will not want to limit yourself to 256 colors (which is totally yesteryear) you will probably find PNG much preferable.
  • Images should be non-indexed, RGB.
  • The GIMP image editor is one application which can edit images to conform to the GRUB 2 standards. Use the Image > Mode menu options to set the properties to RGB and ensure the mode is not set to Indexed .

Πηγή

Τελικα ειχα εξελιξεις…

Στην φρεσκια εγκατασταση με 5,4 kernel βαζω τον 5,11 κανω κι ενα συγχρονισμο τον firefox και κανοντας επανεκκινηση χαθηκε το μενου του grub.
Το λειτουργικο συνεχισε με login και δεν υπηρχε προβλημα .

Εκανα καινουργια εγκατασταση και μετα την 2η επανεκκινηση ο grub χαθηκε παλι.
Ακολουθωντας τις συμβουλες του Charalampos_Bekiaris επανηλθε ο grub!
Προσθεσα κι ενα

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg

ετσι για σιγουρια.

Αντε και μια επισημη πηγη by onamo.

2 «Μου αρέσει»