Dell inspiron n5010 15R

Το θέμα δεν αφορά την διανομή mint είναι hardware πρόβλημα αλλά μια που έχει αυτήν την στιγμή mint cinnamon το laptop το ανεβάζω εδώ.

Το laptop είναι core i7 πρώτης γενιάς. Χρυσοπληρωμένο την εποχή του αλλά πιο μάπα μηχάνημα δεν έχει ξαναπέσει στα χέρια μου. Τέλος πάντων στο θέμα μας. Επειδή το χρειάζομαι το ξέθαψα από την αποθήκη διότι είχε χρόνια να δουλέψει. Του έκανα μια εγκατάσταση ubuntu studio και ολα πήγαν κατ ευχήν. Οπότε παράγγειλα μια μπαταρία από μια επαρχία της Κίνας που δεν την γράφει ο χάρτης και ένα καινούριο AC adapter 90W όπως η DELL επιτάσει αλλιώς δεν φορτίζεται η μπαταρία…
Πήρα και με ένα δεκάρικο 2 ηχεία να αντικαταστήσω τα παλιά διότι είχαν καεί. Όλα καλά κι ωραία.
Πάω να κάνω μια εγκατάσταση Slackware 15 και στραβώνει η δουλειά με την εγκατάσταση του grub και με το ριμάδι το efi partition που για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να δει η διανομή κατά την εγκατάσταση. Αυτό το βιολί κράτησε περίπου 7 ώρες :triumph: ούτε με gdisk να το διαμόρφωνα ούτε gparted ούτε με κανέναν τρόπο δεν δεχόταν να διαβάσει το partition.
Μετά σταμάτησε το laptop να κάνει boot από usb, μετά σταμάτησε να κάνει boot και από cd/dvd drive ώσπου στο τέλος σταμάτησε να παίρνει ρεύμα εντελώς! Τάφος σιωπηλός.
Επειδή δεν ήμουν σίγουρος αν έχει φάει καμιά φάπα και ίσως κάτι έφυγε από την θέση του το έλυσα και το ξανα μόνταρα την επόμενη ημέρα με περισσότερη ηρεμία :innocent:
Το laptop πήρε ρεύμα αλλά δεν δούλευε η οθόνη. Το σύνδεσα με hdmi σε μια τηλεόραση να δω αν είναι η θόνη ή η κάρτα γραφικών το θέμα αλλά και η οθόνη της τηλεόραση παρέμενε χωρίς να πάρει σήμα. Όμως πήρα ηχιτικό σφάλμα (8 Beeps on start-up).
Έβγαλα τον σκληρό και τον σύνδεσα με usb ως εξωτερικό σκληρό στο desktop προσπάθησα να κάνω μια εγκατάσταση Pop OS αλλά τις δυο πρώτες φορές απέτυχε την τρίτη τελικά εγκαταστάθηκε, αλλά δεν μου άρεσε και του έβαλα ένα mint cinnamon. Ξαναβάζω τον σκληρό δίσκο hdd στο laptop και ω του θαύματος παίρνει ρέυμα η θόνη και φτάνουμε μέχρι το f12 μπαίνω στο bios και βλέπω πως οι ρυθμίσεις του boot είναι όπως τις θέλω

  1. usb
  2. cd/dvd
  3. hard disk

όμως το laptop δεν κάνει boot από πουθενά (δεν τα βλέπει) , προσπαθεί να κάνει από hard drive αλλά δεν αρχίζει ποτέ. Μένω σε μια μαύρη οθόνη να αναβοσβήνει ο κέρσορας.
Κάνω στο bios επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και μετά τρέχω το diagnostics test όπου και πήρα δύο σφάλματα

τα υπόλοιπα πήγαν καλά

κάνω reboot και το laptop μπόρεσε να κάνει boot από dvd από τον σκληρό yok και το usb δεν υπάρχει ως επιλογή ακόμα. Ξανακάνω από την αρχή την εγκατάσταση του mint και όταν τελείωσε reboot και όλα καλά μέχρι που την ώρα που τελείωνε το upgrade της διανομής κοκαλώνει η οθόνη

Το έσβησα από το κουμπί on/off, ξανά boot και δούλεψε κανονικά. Οπωσδήποτε δεν είναι μηχάνημα να βασιστεί κάποιος αλλά λυπάμαι την μπαταρία και τον αντάπτορα.
Το θέμα μου είναι αν όλα αυτά είναι από την κάρτα γραφικών ή την οθόνη ή και κάπου άλλου. Καμιά ιδέα;

http://termbin.com/09wr
edit: θα μπορούσαν να είναι από την ram όλα αυτά; διότι βλέπω πως διαβάζει 2g ram ενώ έχει 2x2 ?

Οι αποτυχημένες εγκαταστάσεις και το σφάλμα της εικόνας 2 μάλλον προς την υγεία του σκληρού δείχνουν.

1 «Μου αρέσει»

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου τέτοιο laptop για επισκευή. Το πρόβλημα ήταν ότι δεν άνοιγε η οθόνη, σε Windows 10. Με hdmi σε εξωτερική οθόνη έβγαζε εικόνα. Και ο δίσκος είχε κάποια bad blocks. Αυτό που έλυσε το πρόβλημα ήταν BIOS upgrade στην τελευταία έκδοση που έδινε ο κατασκευαστής.

1 «Μου αρέσει»

Πριν αλλάξω σκληρό δίσκο να δοκιμάσω το bios update αλλά πως θα το κάνω αφού δεν κάνει boot από usb? :dizzy_face:

με το μπαρντον που λενε, δεν ειναι λυση στο προβλημα αλλα στην θεση σου θα κοιτουσα ενα μεταχειρισμενο λαπτοπ i3 πρωτης/δευτερης γενιας με 70-90€.
O χρονος και τα χρηματα που θα δωσεις για να αναστησεις τον πεθαμενο δεν αξιζουν.

1 «Μου αρέσει»

Πρώτα βγάλε τον δίσκο και τέσταρε τον με κάποιο Software, εγώ προχώρησα σε BIOS update γιατί και σε καινούριο δίσκο SSD δεν είχα οθόνη.

1 «Μου αρέσει»

ok ευχαριστώ όλους σας , θα δω τι θα κάνω και θα σας ενημερωσω… αν λυθηκε χωρίς χρήματα και πως.

1 «Μου αρέσει»

Γενικα…

Καρτα Γραφικων η και μνημη. Στα laptop οταν δεν εκκινει σωστα η καρτα γραφικων το laptop δεν ξεκιναει. Για τη μνημη που βλεπει 2 απο τα 4 υπαρχουν 2 πιθανοτητες. Η πρωτη απλα να ειναι δεσμευμενα 2γβ για την καρτα γραφικων. Η δευτερη να εχει προβλημα ενα module των 2 γβ η να μην παταει καλα. Κανεις δοκιμες με ενα ενα και βλεπεις

@Kostas_Kostas Το θέμα με τη μνήμη λύθηκε, δεν πάταγε σωστά, το δίσκο τον τσέκαρα και δεν βγάζει σφάλματα! εν το μεταξύ τώρα βλέπει και το usb και κάνει boot κανονικά. Αυτήν την στιγμή που μιλάμε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Όμως κάτι άλλαξε (προς το καλύτερο) από την στιγμή που το σύνδεσα πρώτη φορά με την τηλεόραση μεσω hdmi. Τότε ήταν που ακούστηκαν και τα 8 μπιμπ ,πρώτη και τελευταία φορά, που σύμφωνα με την dell δείχνουν κάρτα γραφικών ως πρόβλημα… είδωμεν! Πάντως τώρα είναι οκ και αν συνδεθεί με την τηλεόραση δεν έχει κανένα πρόβλημα!

Για έλεγξε θερμοκρασίες, πιθανά να ανεβάζει μεγάλη θερμοκρασία η GPU και να θέλει λίγη φροντίδα

Λοιπόν, το μηχάνημα αυτό είχε πρόβλημα από την αρχή με θερμοκρασίες , τηγάνιζες αυγά κανονικά.
Το είχε μόνο με linux το πρόβλημα. Το είχαμε παλέψει πολλά άτομα αλλά δεν είχαμε βρει λύση. Αυτός ήταν ο λόγος που ένα μήνα πριν λήξει η εγγύηση και για να μην χάσω εντελώς τα χρήματα αφού αν έλεγα στην εταιρία πως έχω linux θα έχανα την εγγύηση, για κάποιο λόγο “άγνωστο” :innocent: ένα μην πριν λήξει η εγγύηση ξαφνικά δεν ξανα άνοιξε το laptop :japanese_goblin: οπότε το έστειλα πακέτο στην αντιπροσωπία. Αυτοί άλλαξαν τα πάντα, από θύρες usb , σκληρό δίσκο, motherboard τα πάντα. Και μου το επέστρεψαν μετά από ένα μήνα. Όμως πάλι τα ίδια. Μετά από ένα χρόνο το ανοίξαμε με τα παιδιά στο Chania Lug του αλλάξαμε πάστες κάναμε ότι μπορούσαμε αλλά δεν είχα ξενερώσει εντελώς. Διότι εκτός από θερμοκρασίες ήταν πάντα και πολύ αργό! 3 ώρες να κάνει compile τον πυρήνα τότε… Παρόλα αυτά επειδή χτύπαγε 90 celsius πήρα κάτι βάσεις που είχα πρωτοβγει τότε με ανεμηστηράκια και τέλος πάντων την έχω ακόμα την βάση οπότε δεν πάει πάνω από 60-65 βαθμούς.
Θα το τσεκάρω επισταμένα σε 2-3 μέρες, θα την βρούμε την άκρη…

υγ. Βρήκα ένα post τότε που το πήρα και έβαλα αμέσως slackware και από την χαρά μου είχα πει τα πρώτα τεχνικά θέματα που χρειάστηκε να αντιμετωπίσω… https://www.linuxquestions.org/questions/slackware-14/dell-inspiron-15r-i7-aluminium-853788/

Ενα προβλημα που εχω παρατηρησει με διαφορες διανομες linux με υπολογιστες(συνηθως φαινεται στα λαπτοπ) ειναι οτι οι καρτες γραφικων δουλευουν συνεχως μη λαμβανοντας υποψιν το φορτο εργασιας. Βεβαια το εχω παρατηρησει σε 10-15 συστηματα απο το 2010 που αν θυμαμαι το πρωτοαντιμετωπισα. Οι λυσεις που εχω βρει συνηθως εχουν να κανουν με drivers αλλα και πατεντες με αλλαγες αναλυσεων κτλ. Δεν θυμαμαι αν το εχουν καποιες συγκεκριμενες καρτες γιατι νομιζω εχω δει και nvidia και amd να το παθαινουν.

Παραδίνομαι κι εγώ και το άλογο μου…

Χθες βράδυ αποφάσισα να ασχοληθώ με το laptop.
To έβαλα στην βάση με τα ανεμηστηράκια το ενεργοποίησα έδωσα και με hdmi εικόνα στην τηλεόραση όλα καλά. Οπότε σκέφτηκα να ζορίσω τον επεξεργαστή να δούμε που θα καταλήξουμε. Κατέβασα τον πυρήνα 5.16.10 και άρχισα να τον κάνω compile. Σε κάποια φάση μετά από μία ώρα περίπου σταμάτησε η μεταγλώττιση λόγο σφάλματος που οφειλόταν στο .config αρχείο. Μέχρι τότε έλεγχα τις θερμοκρασίες δεν πήγε πάνω από 71,5 cpu και 68 gpu.
Διορθώνω το config αρχείο και το ξαναβάζω για μεταγλώττιση, μετά απο καμιά ώρα κάνει reboot το laptop! Οι θερμοκρασίες φυσιολογικές πάντα.


Ξανά από την αρχή κάπου πάλι στην μέση της διαδρομής μαυρίζει η οθόνη (το screensaver κλειστό) για κανένα λεπτό και το ποντίκι δεν άναβε , η άλλη θυρα usb που ήταν συνδεδεμένα τα ανεμηστηράκια έδινε ρεύμα κανονικά. Ξαφνικά ξαναδίνει εικόνα η οθόνη για μερικά δευτερόλεπτα αλλά υπήρχαν πράσινε κοικκίδες διάσπαρτες στην οθόνη μέχρι που ξαναμαύρισε πάλι. περιμένω λίγο δεν άλλαξε κάτι τον έκλεισα από το κουμπί.

Ξανά από την αρχή όμως ενώ πηγαίναμε καλά , ξέχασα να διορθώσω πάλι το .config αρχείο και σταματάμε πάλι με το πρώτο σφάλμα. Την ώρα που σταμάτησε λοιπόν η μεταγλώττιση και πάνω που ακούμπησα το ποντίκι για να περάσω στο δεύτερο τερματικό να διορθώσω το config , μαυρίζει η οθόνη πάλι και ο υπολογιστής νεκρός. Παίρνει ρεύμα αλλά τίποτα άλλο. Μετά η οθόνη ξαφνικά έγινε άσπρη και παρέμεινε έτσι. Τον απενεργοποίησα και από τότε δεν ξαναμπήκε ποτέ στο bios καν. Παίρνει ρεύμα κάνει να ξεκινήσει αλλά δεν φτάνει ούτε μέχρι το bios.

Σήμερα τον έλυσα ,

έβγαλα την motherboard καθάρισα την cpu και gpu καινούριες πάστες κτλ

μέτρησα την μπαταρία, καθάρισα το fan και τον ξανά έδεσα.
όμως δεν άλλαξε κάτι. Το γνωστό πρόβλημα, ουσιαστικά δεν εκκινεί ο υπολογιστής. Σαν να έχει ασφάλεια υπερθέρμανση ένα πράγμα αλλά δεν είναι αυτό!

Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Θα ήθελα όμως να βρω την αιτία, αν έχει κανείς καμιά ιδέα…
Εμένα το μυαλό μου πάει στην gpu λόγω και του σφάλματος που είχε βγάλει https://linux-user.gr/uploads/default/original/2X/1/19a1b65806f0e9634cf9b8e43fe3ef0c155477de.jpeg

αυτά… :pensive:

EDIT: τώρα που έβγαλα οριστικά τον σκληρό , τον τσέκαρα (μέχρι τώρα μονο με smartctl χωρίς αποτέλεσμα.) και με

sudo badblocks -v /dev/sdb > /tmp/bad-blocks.txt
Checking blocks 0 to 488386583
Checking for bad blocks (read-only test): done                                                 
Pass completed, 4 bad blocks found. (4/0/0 errors
cat bad-blocks.txt 
346004916
346004917
346004918
346004919

αν και δεν νομίζω να είναι από εκεί το πρόβλημα.