Δείξε άφοβα το Desktop σου

Ναι, έχουν εισάγει στοιχεία απο macOS και λίνουξ απο το λίγο που τα είχα κοιτάξει.

Κοντα σιμα ειναι τα Γιαννενα :stuck_out_tongue:
Το Banff ειναι γυρω στις δυο ωριτσες περιπου απο εκει που μενω :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Δύο ωρίτσες για αυτές τις εκτάσεις, θα πρέπει να είναι παιχνιδάκι…
Εγώ νόμιζα ότι σε τέτοια μέρη ζουν μόνο Ινδιάνοι :smile:
Μπορεί να είναι της φυλής GNU techie…:smile:
Αλήθεια δεν γνωρίζω πως επιβίωναν οι αυτόχθονες σε τέτοια εντυπωσιακά αλλά και απρόσιτα για τον άνθρωπο μέρη.

Ειναι περιπου οσο ειναι Ιωαννινα - Πρεβεζα :slight_smile: αλλα η διαδρομη προς το παρκο ειναι ομορφη. Η πολη του Banff ειναι λιγο πολυ τουριστικη αλλα η ομορφια της Λυμνης Louise ειναι το κατι αλλο. Τον χειμωνα παγωνει αρκετα ετσι ωστε να μπορεις να κανεις ice scating. Και υπαρχει ενα ομορφο ξενοδοχειο που ειναι ταμαμ για ωραιες αποδρασεις.

Οσο για τους αυτοχθωνες εχουν και αυτοι τα δικα τους κολπα… αλλα και τις δικες τους δυσκολιες. Δεν ειναι μονο στις απομονομενες περιοχες αλλα εχουν τους δικους τους καταβλησμους που δυστηχως και για πολλους λογους… δεν ειναι παντα και ολοι εξοπλίσμενοι με τα απαραιτητα.

Αλλα αυτα ειναι θεματα για διαφορετικα νηματα :slight_smile: Ισως στο μελλον να γινει μια εκτενεστερη αναφορα σε αυτα.

3 «Μου αρέσει»

Προσπάθησα να το σουλουπώσω κατά την κρίση μου.
Gentoo, gnome 43.3
theme desert-yellow-dark
icons nordzy-dark

16 «Μου αρέσει»


Window Manager: QTile
Compositor: Picom
Theme: custom
Icons: oomox feb
Menu: jgmenu

9 «Μου αρέσει»

Έχει την πλάκα του, λέγεται Axyl linux και προσπαθώ να εκπαιδευτώ στον i3wm

8 «Μου αρέσει»

Ωραία color schemes έχουν για όλους τους WM που προσφέρουν, Nord και Qogir μεγάλη αγάπη.

2 «Μου αρέσει»

KDE plasma Neon 5.27 όλα default με windows 11 icons γιατι του ταιριάζουν :grinning:

Δεν περίμενα να με βολέψει το KDE, έχω αλλάξει πλέον άποψη για το συγκεκριμένο γραφικό περιβάλλον…μου βγάζει αυτή την professional αίσθηση :slightly_smiling_face:

Επίσης τα vaults πολύ χρήσιμα :sunglasses:

11 «Μου αρέσει»

9 «Μου αρέσει»

OS:
Debian Bullseye 11.6, MATE Desktop 1.24
Live Wallpaper Utility: Komorebi

Hardware:
CPU: Quad-Core Intel Core i5-4430 (-MCP-)
Mem: RAM: total: 31.31 GiB used: 4.43 GiB
GPU: GeForce GTX 750 Ti (Driver version: 470.161.03)
Storage Type: SSD, Vendor: A-Data. model: SU800
Storage Space: 953.87 GiB used: 477.44 GiB

9 «Μου αρέσει»

Συνέχιση της συζήτησης από το Δείξε άφοβα το Desktop σου:


Καλησπέρα στην ομάδα. Αυτό είναι το ταπεινό μου pc.
CPU: AMD Phenom II X4 955
Graphics: AMD RADEON R9 380
Ram : DDR3 2 x 4GB
Disk: SSD KINGSTON 240G
PSU: Antek 650w

8 «Μου αρέσει»

Mint-Cinnamon
wallpapers https://wallhaven.cc/
icon Gant

10 «Μου αρέσει»

για καποιο λογο εγω ποτε μου δεν ευχαριστηθηκα το KDE. το εχω δοκιμασει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, και καθε φορα το πεταω μετα απο λιγες ωρες γιατι με κουραζει. αντιθετως το XFCE με μοντες ωστε να ειναι ιδιο με macOS, με δινει πολυ ευχαριστη αισθηση στη χρηση. και επειδη μοιαζει με macOS δινει και μια αισθηση σοβαροτητας και επαγγελματισμου. εκτος ισως απο το φοντο που εχω βαλει μια γκοθου κοπελια με στυλ που φερνει λιγο σε anime…
…αυτο το πραγμα εδω αποκατω :crazy_face:

5 «Μου αρέσει»

Μετά από τις περιπέτειές μου με Arch και Fedora, επέστρεψα στα πολυαγαπημένα μου Linux Mint με το γραφικό περιβάλλον MATE και χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Είναι απλά φτιαγμένα για εμένα!

10 «Μου αρέσει»

Pop_!Os
COSMIC DE
Ταπετσαρία από τον 光曦 刘

13 «Μου αρέσει»

διανομη KDE full
icon uni versal
wallpapers wallhaven.cc

8 «Μου αρέσει»

Είπα να κάνω τη μετάβαση σε wayland τις τελευταίες μέρες με labwc ως WM που είναι μια μεταφορά του openbox σε γενικές γραμμές. Το conky δεν έπαιζε καλά και δε φαινόταν να υπάρχει λύση που να λειτουργεί κι έτσι ανακάλυψα και αποφάσισα να δοκιμάσω το eww, με σκοπό να το χρησιμοποιήσω ως sidebar αν και είχα ήδη ψιλό-διαμορφώσει τη waybar. Η συγκεκριμένη εφαρμογή έχει πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης, αλλά πολύ περιεκτικές οδηγίες χρήσης, ελλειπές documentation και μάλλον μικρή και όχι ιδιαίτερα ενεργητική κοινότητα. Μου ήταν αρκετά δύσκολο λοιπόν να το διαμορφώσω και δεν κατάφερα να βρω κάποιο τρόπο να ενσωματώσω tray και task manager στην sidebar όπως αρχικά είχα σκοπό(τουλάχιστον ως τώρα). Ιδού λοιπόν το αποτέλεσμα:

7 «Μου αρέσει»

KDE NEON για να έχω τα τελευταiα γραφικά ‘‘καλούδια’’ του plasma μόλις βγαίνουν.
Για τις λίγες προσθήκες και τη γραφική διαμόρφωση ακολούθησα κάποιες από τις ιδέες αυτού του βίντεο:
Make Your KDE Plasma Desktop Look Better - YouTube
To wallpaper ειναι από το Solo Leveling: Solo Leveling - Wikipedia

11 «Μου αρέσει»

Ωραίο το gnome 44. Η ταπετσαρία είναι της διανομής;

2 «Μου αρέσει»