Δείξε άφοβα το Desktop σου

γουστα είναι αυτά αλλα xfce και τα μυαλά στα κάγκελα.

1 «Μου αρέσει»

Το budgie δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ως daily driver μόνο σε δοκιμές σε vm. Παρ όλα αυτά πάντα μου τραβούσε το ενδιαφέρον και πάντα με έβαζε στον πειρασμό να το βάλω για κύριο.

Η αλήθεια είναι ότι μετά τον i3 που έβαλα και τα έχω όλα σε keyboard shortcuts πολύ δύσκολα θα ξαναπήγαινα σε κάποιο πλήρες environment. Έχω ένα κακό. Προτιμώ να χρησιμοποιώ κάτι που το έχω κάνει από το μηδέν και ας είναι πιο φτωχό και πιο ελλιπές από κάτι έτοιμο παρά να πάρω το έτοιμο. Και το λέω κακό γιατί πολλές φορές έχει συνέπεια την ελλιπή λειτουργία κάποιων πραγμάτων…

2 «Μου αρέσει»

Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου @christ0s .
Εγώ πάλι το μόνο που έκανα μόνος μου, είναι το τετράγωνο εικονίδιο του μενού :neutral_face:.
Εκτός από το budgie δοκίμασα και το ukui, το οποίο όμως είχε κάποια πρόβληματα.
Θα μου άρεσε να δοκιμάσω στο μέλλον και κάτι πιο λιτό, όμως στην παρούσα φάση, βασίζομαι στην εύκολη λύση.
Μετά από 2 ημέρες: Το budgie είναι όντως πολύ λειτουργικό με ωραία αισθητική, περιβάλλον desktop. Σκοπεύω να το χρησιμοποιώ στη διανομή pop!_os μέχρι να δούμε και να δοκιμάσουμε το νέο cosmic de μόλις ολοκληρωθεί.

2 «Μου αρέσει»

Πρόσφατα έβαλα 3ο monitor οπότε έπρεπε να υπάρξει και μια ανανέωση. Είμαι σε Manjaro με DE Gnome (GNOME Shell 43.3). Το background το έφτιαξα στο Gimp μετά από παρότρυνση του @Asfodelus γιατί δεν μπορούσα να βρω έτοιμο.

Η αριστερή οθόνη είναι vertical γιαυτό εμφανίζει και τα περιθώρια στην φωτό.

H/W and S/W info:

Gnome extensions:

8 «Μου αρέσει»

Ας δώσω λίγο background για τα backgrounds :rofl:

Το γραφικό περιβάλλον μπορεί να υποστηρίζει διαφορετικά background σε κάθε οθόνη είτε μέσα από το κέντρο ελέγχου του άμεσα, είτε μέσα απο κάποια επέκταση. Αλλά αυτό είναι μια ψευδαίσθηση. Στην πραγματικότητα μπορείς να έχεις μόνο ένα background το οποίο θα επεκτείνετε σε όλες τις οθόνες.

Αυτό που συμβαίνει λοιπόν είναι να συναρμολογείτε μια εικόνα σύμφωνα με τις διαστάσεις των οθονών και τη σχετική τους διάταξη από τις επιμέρους εικόνες. Το να έχεις όμως μια εικόνα που να καταλαμβάνει δυο οθόνες και μια διαφορετική στην τρίτη, δεν υποστηρίζετε από όσο ξέρω σε κανένα γραφικό περιβάλλον. Και αν υπήρχε θα ήταν εξαιρετικά δύσκολο να φτιάξεις ένα εύχρηστο γραφικό περιβάλλον ρυθμίσεων.

Οπότε η λύση είναι να φτιάξεις μια τεράστια εικόνα μόνος σου και να τη βάλεις σαν φόντο. Στο Gimp είναι εύκολο, αν και λίγο μπελαλίδικο και χρονοβόρο. Μια εναλλακτική λύση, ειδικά αν θέλεις αυτοματισμό, είναι να το φτιάξεις με λίγο Bash σαν κόλλα πάνω σε κάτι σαν το ImageMagik που θα κλιμακώνει τις διαφορετικές εικόνες στις κατάλληλες διαστάσεις και θα κάνει την τελική σύνθεση.

5 «Μου αρέσει»

Γενικά επειδή δεν ξέρω πολύ bash δεν ήξερα ότι γίνεται κάτι τέτοιο. Άλλη φορά που έκανα κάτι παρόμοιο το έκανα σε python και ήταν όντως πολύ πιο εύκολο από το Gimp. Απλά εδώ επειδή το Star Destroyer στα αριστερά το έκοψα από άλλη εικόνα και το έκανα blend in χρειάστηκε το foreground select του Gimp το οποίο δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτόματα γιατί έτσι κι αλλιώς θέλει input από τον χρήστη. Για απλές περιπτώσεις πάντως είναι κάτι που γίνεται εύκολα και η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να γίνει ένα προγραμματάκι που να του δίνεις τις εικόνες τις διστάσεις και να το κάνει αυτόματα (αν δεν υπάρχει ήδη). Ίσως όταν βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ έστω και για να ικανοποιήσω την περιέργεια μου μόνο :joy:

1 «Μου αρέσει»

Σχετικό πρόγραμμα είναι το syncwall.
preferences ->display->basic->multi monitor support.

Εγώ πάντως ζηλεύω που έχει και δεύτερη οθόνη.Γκρρρ :rage:

Τι δεύτερη! Τρίτη λέμε!

Arch || Wayland workflow

Wayland is the future!

output

wm: hyprland
terminal: kitty
bar: waybar
pdf-viewer, editor etc: emacs
browser: qutebrowser
dots: here

12 «Μου αρέσει»

Pop!_Os και KDE standard(Plasma).
Επίσημες οδηγίες.


Εικόνα 1.


Εικόνα 2.


Εικόνα 3.

12 «Μου αρέσει»

Ασχετο με το thread, αλλα το POP OS με Plasma λειτουργει καλα?

1 «Μου αρέσει»

Μόλις το εγκατέστησα.
Έχει πολύ καλή εμφάνιση και καλή ανταπόκριση. Προς το παρόν δεν παρατηρώ κάποιο σφάλμα.
Έχω διαβάσει στο φόρουμ καλές κριτικές και είπα να το δοκιμάσω.
Λειτουργεί καλύτερα από το budgie για τη συγκεκριμένη διανομή.
Δεν καταλαβαίνω μερικά πράγματα βέβαια γιατί δεν χρησιμοποιούσα KDE.
π.χ. τι είναι το kde wallet που πρέπει να βάζω κωδικό για να μπαίνω στον φυλλομετρητή και ρυθμίσεις για το kde connect .
Βέβαια, είχα συνηθίσει με τα κουμπάκια σε διάταξη στο κέντρο, αλλά επειδή έχω βάλει και εικονίδια Windows, αν τα καταφέρω, θα είναι σχεδόν απομίμησή των windows 11.
Μου αρέσει πολύ η εμφάνιση των windows 11, αλλά δεν μου αρέσει η απομίμηση της απομίμησης. Θα το επιδιώξω όμως, περιμένοντας για άλλη μια φορά το cosmic DE που ετοιμάζεται για το Pop!_Os και ελπίζω να μη μας απογοητεύσει.

1 «Μου αρέσει»

Επιστροφή στην ζούγκλα. :crazy_face:

3 «Μου αρέσει»

Παρακαλώ κάθε ανάρτηση να συνοδεύεται από στοιχεία όπως διανομή, γραφικό περιβάλλον, κλπ

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ Gentoo kde-plasma

Θα ήθελα κάτι άλλο, πολύ μπαγιάτικα πλέον τα gnome kde για τα γούστα μου.

Καλησπέρα Κωνσταντίνε.

Θα μπορούσες να δώσεις πληροφορίες και για το theming?

Όπως για παράδειγμα εικονίδια, global theme, plasma theme, application style κτλ

1 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα @Vasily-3 .
Global theme: Breeze Dark
Application Style: Oxygen
Plasma Style: Breeze
Colors: Breeze Dark
Window Decorations: Breeze
Fonts: Noto Sans
Icons: Win11-black-dark
Cursors: macOS-BigSur
Wallpaper: banff-national-park-horizon-canada.jpg

Operating System: Pop!_OS 22.04
KDE Plasma Version: 5.24.7
KDE Frameworks Version: 5.92.0
Qt Version: 5.15.3
Kernel Version: 6.2.6-76060206-generic (64-bit)
Graphics Platform: X11
Processors: 4 × Intel® Core™ i3-4030U CPU @ 1.90GHz
Memory: 15,5 GiB of RAM
Graphics Processor: Mesa Intel® HD Graphics 4400

1 «Μου αρέσει»

@nikaskonstantinos
Ωραίος, σ’ ευχαριστώ, δεν είχα προσέξει οτι τα windows 11 είχαν τόσο ωραία εικονίδια.

1 «Μου αρέσει»

Κοίτα @Vasily-3
Άμα κάποιος δουλεύει όλη μέρα με windows, γίνονται δεύτερη φύση του. Τα windows 11 έχουν το καλό νομίζω ότι έχουν μια περισσότερο linux εμφάνιση.