Δείξε άφοβα το Desktop σου


Εικόνα 1. Fedora 39 στο ταμπλετάκι του γιού μου(10,1’) Chuwi Hi pro 10.


Εικόνα 2. Gnome desktop environment με Wayland.
Όλα δουλεύουν κανονικά, περιστροφή οθόνης, αφή οθόνης, ήχος κλπ, παρότι έχει efi 32 bit και εκτός αυτού μου έχει μείνει και η αρχική οθόνη κατά την έναρξη με την επιλογή του android, γιατί αρχικά είχε dual boot android με windows. Σίγουρα δεν μιλάμε για desktop αλλά είναι πολύ εύχρηστη linux συσκευή, πολύ γρήγορη και με μικρές διαστάσεις.


Εικόνα 3. Η εφαρμογή top.

11 «Μου αρέσει»


Ο κόσμος, μέρες που 'ναι, βάζει Αη-Βασίληδες και στολισμένα έλατα, κι εγώ στραβά αρμενίζω μεσοπέλαγα. Arch + Cinnamon + Cairo dock με wallpaper από mint. Τα panels στο CBlue είναι διάφανα, εξ ου και η εμφάνιση τού καιρού κάτω δεξιά (δεύτερο πάνελ). Θέμα και περιγράμματα παραθύρων από τα προεγκατεστημένα στο cinnamon. Εικονίδια Buuf και cursor bibata από AUR. Το θέμα CBlue έρχεται με τις κεφαλίδες παραθύρων σε bold face, πράγμα που μου βάραγε άσχημα στο μάτι. Με ένα gogglάρισμα και λίγο διάβασμα βρήκα άκρη με επέμβαση στο css. Έκανα το σταυρό μου μαζί με ένα sudo nano και το έβαλα normal. Για μένα δείχνει καλύτερα έτσι, και, το σπουδαιότερο, ακόμα δεν έχει σπάσει τίποτα! :smile:

9 «Μου αρέσει»


Το ξανανεβάζω με λίγες αλλαγές στο transparency ώστε να δείχνει λίγο καλύτερα!

School PC Neofetch:
OS: Ubuntu 23.10 x86_64 
Ηost: Vostro 3710 
Κernel: 6.5.0-13-generic 
Uptime: 13 mins 
Packages: 2538 (dpkg), 13 (snap) 
Shell: bash 5.2.15 
Resolution: 1920x1080 
DE: GNOME 45.0 
WM: Mutter 
WM Theme: Adwaita 
Theme: Yaru-blue-dark [GTK2/3] 
Icons: Yaru-blue [GTK2/3] 
Terminal: tilix 
CPU: 12th Gen Intel i3-12100 (8) @ 4.300GHz
GPU: Intel Alder Lake-S GT1 [UHD Graphics 730]
Memory: 3410MiB / 7622MiB
6 «Μου αρέσει»

@Georgie2 γι αυτό το λόγο παίρνω αντίγραφο των θεμάτων που “πειράζω” στο ~/.local/share/themes και κάνω εκεί τις τροποποιήσεις ώστε αν κάτι πάει στραβά να κάνω απλά διαγραφή το θέμα. Δευτερευόντως επειδή σε ενδεχόμενο update στο θέμα μπορεί να χαθεί και η δουλειά μου…


Και το να πειράζω τα θέματα του Mint είναι κάτι που κάνω συχνά, ενίοτε τα βάζω και στο μπλέντερ :Ρ

3 «Μου αρέσει»

η φάτνη του χριστουγεννιάτικου δέντρου μου στολίζει την επιφανεια εργασίας μου.
αυτή η χειροποιητη φατνη με τον κρυφο φωτισμο είναι οικογενειακό χριστουγεννιάτικο κειμήλιο.
την κατασκευασε η μητέρα μου στα μέσα της δεκαετίας του 70 στο εργοστάσιο χριστουγεννιάτικων στολιδιών που εργαζόταν τοτε.
δεν ξέρω στην φωτογραφία πως δείχνει, από κοντά είναι υπεροχή κι εχουν περάσει σχεδόν 50 χρόνια από τοτε.

8 «Μου αρέσει»

Γύρισα Ελλάδα, προσπαθησα να κανω dual boot win10/fedora, τελικά περασα σκέτο fedora. Το pc αυτό το συναρμολόγησε ο ξάδερφος μου πολλά χρόνια πριν, εγώ τότε ήμουν πολύ μικρός!

3 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά στην κοινότητα! Ανεβάζω ξανά για τέταρτη χρονιά το ανανεωμένο :innocent: desktop μου.

6 «Μου αρέσει»


Έτοιμο και το laptop!!
Fedora 39 Workstation στο XPS και Arch Linux στο Desktop

3 «Μου αρέσει»

Ψήνεις να το στήσουμε από σκέτο arch?

1 «Μου αρέσει»

| Gentoo - Qtile - GNU Emacs |

  • PDFs & note taking

  • Emacs Lisp programing env

  • Eshell + Neofetch

9 «Μου αρέσει»

Πανέμορφο!

Το έχεις κάνει πραγματικό στολίδι… βοηθάει και το wall…

2 «Μου αρέσει»

To ΣΚ θα το κάνω και σε hyprland.

monokai themed όλα

1 «Μου αρέσει»

Να δείξω κι εγώ λίγο Desktop, από Garuda Hyprland [link]

4 «Μου αρέσει»

Νέα χρονιά και νεα εγκατάσταση Fedora 39 με μερικά απαραίτητα extentions για να είναι πιο λειτουργικό :blush:

extentions
Dash to panel
Frippery Applications Menu
Places Status Indicator
Add to desktop

9 «Μου αρέσει»

@Constantine η τσαχπινικη πινελια… το φοντο απο τα ΜΠατζουρια11

3 «Μου αρέσει»

@DarkGoth Πιο πολύ για Κουρτίνα 11 φαίνεται πάντως.

1 «Μου αρέσει»

@orfibous @DarkGoth ω ναι :sunglasses:

2 «Μου αρέσει»

@orfibous
αυτο το default φοντο των ΜΠατζουριωνε11 εμενα δεν με θυμιζει κουρτινα, αλλα αυτα :stuck_out_tongue_closed_eyes: :crazy_face:

3 «Μου αρέσει»

Επειδή είμαστε οι μόνοι 2 που παίζουμε μπάλα hyprland… ας δώσω λίγο κάτι φρέσκο…

unlisted video →

Φρέσκοστημένο

System : EndeavourOS base, no de/wm,
DE/WM: Wayland / Hyprland + Hyprdots scripts

Το “レフのアーチコンピュータ” μεταφράζεται σε “Lef’s Arch Computer”

Πολύ σταθερό μηχάνημα ως τώρα, μετά από πολύ distro-hop, παρέα είχα @anon60891929 και τον @SpyrosK

Αν κλείσει 3 χ 24ωρα τότε θα παραμείνει στο μηχάνημά μου.

8 «Μου αρέσει»

λετρεμένο debian με xfce. ερωτευμένο αγαπημένο νυχτερινο, wallpeper.
η μπάρα κάτω τελέιως στο μαύρο για να δενει μαζι με την εικόνα.
χωρίς εικονίδια χωρις τίποτα τελείως “γυμνο”

6 «Μου αρέσει»