Δείξε άφοβα το Desktop σου

Απο το μακρινό 2007-08 έχω αλλάξει μόνο το cpu γιατί ο παλιός Dual-Core Pentium E5200 δεν πολύ πηγαινέ :smile:

1 «Μου αρέσει»

Έχω ίδιο μηχάνημα από τότε.

2 «Μου αρέσει»

Εμένα δεν με καλυπτεί καθόλου αλλιώς δεν θα αλλαζά ποτέ!

1 «Μου αρέσει»

7 «Μου αρέσει»

RaspberryPi 4 DistroHopping

Fedora 38
στιγμιότυπα πριν την εγκατάσταση νέας διανομής , μάλλον DietPi testing bookworm…
στην αναζήτηση της πιο κατάλληλης διανομής για τοπική υπηρεσία νέφους σε SBC μικροϋπολογιστή.

Εικόνα 1. Επιφάνεια εργασίας.


Εικόνα 2. Εφαρμογή neofetch.

7 «Μου αρέσει»

WM: Compiz
SIDEBAR: eww widgets
PANEL: tint2

7 «Μου αρέσει»

Μετά από περισσότερο από έναν χρόνο με το 22.04 σήμερα έκανα το upgrade. Το Gnome 45 είναι πολύ όμορφο (για μένα) και το ερωτεύτηκα από το Debian 12 που έβαλα σε έναν παλιό φορητό μου.

3 «Μου αρέσει»

ποιο gnome 45 ? το debian 12 έχει το gnome 43 …

Εντάξει μοιάζουν αρκετά…
Το Ubuntu 23.10 πάντως έχει gnome 45. Μάλιστα διάβασα
https://gr.pcmag.com/operating-systems/45166/to-ubuntu-aposurei-ten-teleutaia-tou-ekdose-logo-anesukhion-gia-retorike-misous
ότι υπήρξε ανακοίνωση από την Canonical σχετικά με τη διανομή 23.10 λόγω “μηνυμάτων μίσους” που προστέθηκαν κακόβουλα σε μεταφράσεις της διανομής.

1 «Μου αρέσει»

εκ παραδρομής λάθος, όντως το 43 στο Debian αλλά με είχε εντυπωσιάσει αρκετά!

1 «Μου αρέσει»


Τελευταία είπα να εκμοντερνιστώ, και πειραματίστηκα με το cairo-dock. Εκείνο που με έχει ενθουσιάσει, και το ανακάλυψα τυχαία, είναι η εναλλαγή μεταξύ workspaces πατώντας πάνω στο εικονίδιο εφαρμογής που είναι ανοιχτή σε κάποιο απ’ αυτά. (Π.χ. στην εικόνα φαίνεται από το dock, ότι σε κάποιο άλλο workspace υπάρχει ανοιχτό το writer (δεν είναι minimized στο ενεργό, θα φαινόταν στην taskbar). Περνώντας το ποντίκι πάνω από το εικονίδιο τού writer, ανοίγει το παραθυράκι από κάτω που δείχνει ποια αρχεία είναι ανοικτά. Πατώντας πάνω σε ένα από αυτά, μεταφέρεσαι στο αντίστοιχο workspace!). Έχεις για παράδειγμα τον Thunderbird ανοικτό αλλά ξεχασμένο στο workspace 4, και λιώνεις σε κάτι στο workspace 1. Έρχεται notification (θα έρθει σε όποιο workspace και να είσαι) για νέο e-mail, πατάς στο εικονίδιο τού Thunderbird και σε πάει κατευθείαν στο 4!.
Ξέρω, σα μωρό παιδί κάνω :slight_smile:
Σ.Σ. 1: Εικονίδια και λοιπά στο screenshot.
Σ.Σ. 2: Wallpaper τυχαίο από το διαδίκτυο.
Σ.Σ. 3: Το τερματικό είναι σε δεύτερη οθόνη.

6 «Μου αρέσει»

Νομίζω πως στο Sid είναι το Gnome 45, δεν μπορώ να σου πω σίγουρα.

το sid πάντα μέχρι να γίνει freezing θα έχει τα latest και greatest .

ισχυει αλλα δεν ξερω τι να σου πω ακομη και εκει ψιλοαργουν σε σχεση με το arch

Όλα είναι προεπιλογές Mint-Y (Aqua), έχω απλώς πειράξει ελαφρώς τα “Desktop” και “Applications” θέματα και έχω προσθέσει και μερικά δικά μου εικονίδια που έλειπαν απο το Mint-Y αντιγράφοντας πάντα το στυλ του εν λόγω icon-theme.
Το wallpaper είναι απο συλλογή εικόνων με θέμα την ανταρκτική (5 χρόνια το ίδιο σε όλα τα μηχανήματα και λειτουργικά που τρέχω).

Είμαι μάλλον κολλημένος στην win-7 era και αρνούμαι να αποχωριστώ την συγκεκριμένη παλαιομοδίτικη διάταξη :sunglasses:

4 «Μου αρέσει»

@Vasily-3
εγω για καποιο λογο ποτε δεν ευρισκα ευχαριστο το windows γραφικο (οταν ειχα windows, πριν απο 2500 χρονια). στο λινουξ τωρα, για χρονια χρησιμποιω xfce, που εχει φαει τις μοντες της κολασης κυριολεκτικα, και το εχω κανει σχεδον (αν οχι ιδιο) με macOS

και ΠΑΝΤΑ στο φοντο μια γκοθου anime κοπελια, την οποια σχεδιασα εγω πριν χρονια, βασισμενος σε OS-tans (OS-tans ειναι anime χαρακτηρες λειτουργικων συστηματων). η κοπελια μενει παντα στο desktop

το μονο που αλλαζει ειναι το backdrop πισω απο την κοπελια, με το default φοντο του νεου macOS οταν αυτο βγαινει σε κυκλοφορια (τωρα βεβαια εχω μεινει στο monterey αφου τα επομενα wallpapers δεν με αρεσουν καθολου)

2 «Μου αρέσει»

@DarkGoth αν και έχουμε διαφορετικά γούστα σε καταλαβαίνω απόλυτα. Το desktop μου έμοιαζε πάντα το ίδιο ο,τι γραφικό και distro και να έτρεχα γιατί έτσι έχω μάθει και αν μου το αλλάξεις αποσυντονίζομαι πλήρως και με πιάνουν τα ψυχαναγκαστικά μου.

Για του λόγου το αληθές:
Το dekstop μου το 2018-19 (deepin 15.9): https://i.imgur.com/2UqGLXV.png
Το dekstop μου το 2019-22 (Manjaro KDE): https://i.imgur.com/by832gS.png

Βλέπεις οτι στο Manjaro KDE μέχρι και τα shortcuts είναι σχεδόν ίδια :'(
Τα ίδια (ή παρεμφερή) προγράμματα στην ίδια θέση… Στο deepin δυστυχώς έχω μόνο πρώιμα screenshots, δεν είχα φτιάξει όλα τα σορτκατς όταν πήρα το συγκεκριμένο σκρινσοτ.

Σχέση αγάπης και μίσους είχα με το windows γραφικό (μετά τα windows 7 μόνο μίσους). Υπήρχαν κομμάτια του γραφικού που μου άρεσαν πολύ (βασικά η διάταξη) και κομμάτια που έβρισκα για τα σκουπίδια (σχεδόν όλα τα υπόλοιπα). Τελικά στις διανομές linux βρήκα την χρυσή τομή, αφού εφάρμοσα αυτά που μου άρεσαν στα windows και απαλλάχθηκα απο όλα τα υπόλοιπα…

@Vasily-3
εγω παλι πραγματικα πανικοβαλομαι και χανομαι εντελως οταν ειναι να αλλαξω λειτουργικο. αλλαζω πολυ σπανια (καθε 7-8 χονια) και ισως και να φταιει αυτη η πολυ σπανια αλλαγη σε αυτο. αλλα οταν δουλευω πανω σε ενα λειτουργικο (μονο στα δικα μου συστηματα εννοειται), οχι μονο αλλαζω πραγματα, αλλα κυριολεκτικα το ξεσκιζω στις μοντες. αλλαζω οτι μπορει να αλλαξει. με αυτο ΔΕΝ εχω ΚΑΝΕΝΑ προβλημα

αλλα με την αλλαγη λειτουργικου… εκει, για να να προσαρμοστω, πρεπει να το εχω τρεξει για κανα 3μηνο το λιγοτερο στον εξομοιωτη, να το δω, να ρυθμισω πραγματα που μπορει να διαφερουν απο το παλιο, να μεταφερω προσωπικα αρχεια κλπ. αφου γινουν ολα αυτα, το μεταφερω σε κανονικο σκληρο με κλωνοποιηση, και για καποιο διαστημα κραταω και τα 2 λειτουργικα (και το παλιο και το καινουριο)

2 «Μου αρέσει»



Είπα μιας που πλέον κάθομαι πολύ περισσότερο στο pc, να κάτσω να “φτιάξω” το desktop μου.

9 «Μου αρέσει»

Πολύ όμορφο arch, καθαρό, ωραίος!

1 «Μου αρέσει»