ddi ένα ποιο ασφαλές dd

Η εντολή dd μεταφέρει τα περιεχόμενα ενός δίσκου (ή ενός iso) σε ένα άλλο. Πάντα είναι καλύτερο να χρησιμοποιείς κάποιο γραφικό εργαλείο για αυτήν την δουλειά — οι καλές διανομές έχουν συνήθως κάποιο εγκατεστημένο, τουλάχιστον για εγράφη ενός iso σε στικάκι — ή κάποιο πρόγραμμα σαν το balena etcher ή το imager. Αλλά κάποιες φορές η χρήση της γραμμής εντολών είναι μονόδρομος.

Το πρόβλημα με την γραμμή εντολών είναι, πέραν της παράξενης συνταξης - πως αν κάνεις κάτι λάθος μπορείς να αποχαιρετήσεις τον δίσκο σου. Το ddi είναι ένα απλό κέλυφος πάνω στην dd που μας προστατεύει από λάθη και δεν ανεβάζουμε καρδιακούς παλμούς κάθε φορά που πατάμε το .

Κατεβάστε το από την σελίδα του, ή εγκαταστήστε το με cargo install αν έχετε την Rust εγκατεστημένη. Υπάρχει και στο AUR σαν ddi-bin. Προσθέστε και ένα alias dd='ddi', δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για το αντίθετο.

Είναι γενικά καλύτερο να χρησιμοποιούμε διαδρομές της μορφής /dev/disk/by-*

3 «Μου αρέσει»

Ένσταση κύριε πρόεδρε. Υπήρξαν στο παρελθόν γραφικά εργαλεία που πλέον έχουν πάψει να αναπτύσσονται, ενώ για τα υπάρχοντα θα βρείτε κάμποσες αναφορές περί κακής μεταφοράς του iso ή ακόμα και καταστροφής του USB stick από δυσλειτουργία. Επίσης, δεν είναι όλα τα isos συμβατά με αυτά τα εργαλεία, κάτι που δε συμβαίνει με το dd.

Δε θα την έλεγα παράξενη τη σύνταξη. Ίσα-ίσα που έχει ομοιότητες με άλλες εντολές, όπως π.χ. το cp. Προηγείται η πηγή και έπεται ο προορισμός. Και δε φταίει ένα πρόγραμμα αν δεν είναι «idiot-proof». Έχουμε δει πάμπολλες μαρτυρίες χρηστών που διέγραψαν το λάθος partition μέσα από γραφικά εργαλεία, για παράδειγμα.

2 «Μου αρέσει»

αυτος που χρησιμοποιει την dd πολυ δυσκολα θα γραψει την εικονα στο sda πχ. εχει μια αλφα εμπειρια. χρησιμοπιω την dd και εγω δεν ξερω ποσες φορες την εχω χρησιμοποιησει.προσωπικη μου γνωμη κατι καλυτερο απο την dd den υπαρχει για τα iso

1 «Μου αρέσει»

Γιατί να μην χρησιμοποιήσει κάποιος ένα πρόγραμμα clone όπως το clonezilla? Δεν είναι ποιο ασφαλές και ποιο γρήγορο?
Δείτε και αυτό στην Wikipedia: Comparison of disk cloning software.

To dd μπορει να αντιγραψει και κομματι απο σκληρο η άλλη συσκευή. Με dd if=/dev/sda of=./somefilename bs=512 count=1 αντιγραφουμε το mbr του sda σε αρχειο. Έχασα κάποτε το mbr και την αρχη του δισκου απο λαθος. Σωθηκα με το testdisk, ξαναβρηκα ολο το linux, έχασα τα MS win απειδη εχουν2 αντιγραφα του fat στην αρχη του δισκου. Το linux εχει πολλα αντίγραφα του superblock.

@MetFM

Καλά το ότι είσαι έμπειρος δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μπερδευτείς. Και εδώ θα επαναλάβω, επειδή καλό είναι να το θυμόμαστε, το κλασσικό ρητρό: πάντα κρατάμε backups.

@George_Kapoulas

Το TestDisk τρομερό εργαλείο. Εγώ είχα corrupted superblock και το fsck δεν μπορούσε να βρει το δεύτερο. Αλλά τόσο FAT και NTFS έχουν backup boot sector αλλά, όπως είπες, για το το FAT είναι κοντά στο primary οπότε συνήθως καταστρέφονται και τα δυο μαζί αν γίνει overwrite, ενώ για NTFS στο τέλος. Ωστόσο το TestDisk μπορεί να κάνει rebuild του boot sector, αλλά δεν ξέρω πόσο καλά δουλεύει.