ctheme: Καλλιτεχνίες στο τερματικό on the fly!

Ένα από τα χόμπι μου είναι να κάθομαι και να βλέπω τα stars που δίνουν οι “φίλοι” μου στο github σε διάφορα αποθετήρια. Το αστέρι σε ένα αποθετήριο μπορεί να σημαίνει πολλά!

  • Σου άρεσε το project
  • Θεωρείς αξιόλογη την προσπάθεια του δημιουργού και του δηλώνεις κατά κάποιο τρόπο την στήριξή σου
  • Θέλεις κάτι που είδες στα γρήγορα να το αποθηκεύσεις στο github για να το ξαναδείς μετά με την ησυχία σου
  • πολλά άλλα φυσικά!

Ασκώντας λοιπόν το παραπάνω χόμπι έπεσα πάνω σε αυτό το αποθετήριο.
Και επειδή συνήθως βαριέμαι να διαβάζω τα readme files (ναι είμαι αυτός που την πρώτη φορά αρχίζει κατευθείαν να πληκτρολογεί και όταν φτάσει σε σημείο που δεν προχωράει ανατρέχει σε σημειώσεις!) έδωσα κατευθείαν την εντολή:

sudo cp theme.sh/bin/theme.sh /usr/local/bin/ctheme

To ctheme δεν είναι καμιά σοφία! (ChangeTheme!)
Ενώ κανονικά λοιπόν το τερματικό μου μοιάζει κάπως έτσι:

Δίνω την εντολή:

ctheme clone-of-ubuntu

και… μουσική αγωνίας… ταρα τα τα τα τα!!! Με την μία έτσι:

Πρακτικές εφαρμογές!

  • Είσαι sysAdmin ή η καθημερινότητά σου έχει πολλά ssh connections;
    Ακολούθα τις οδηγίες που δίνουν στο repo και κάνε κάθε φορά που συνδέεσαι σε συγκεκριμένο μηχάνημα να αλλάζει το θέμα ώστε να μην μπερδεύεσαι για το που είσαι συνδεδεμένος.
  • Θέλεις για κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα να έχεις άλλα χρώματα στο τερματικό σου γιατί είναι πιο ευανάγνωστες οι πληροφορίες που τυπώνει;
    Βάλε ένα alias του τύπου alias ranger="ctheme nameOfTheme && ranger" και είσαι έτοιμος!
  • Και άλλες πολλές πολλές χρήσεις! Όρεξη να έχεις!

Καλή περιήγηση στο φύλλο οδηγιών του αποθετηρίου για τον τρόπο λειτουργίας και τις λοιπές χρήσεις!

Προτείνετε και εσείς χρήσιμες εφαρμογές να τις υιοθετήσω!

7 «Μου αρέσει»