Cockpit project - Διαχείριση GNU/Linux server - Μέρος 1ο

Cockpit project - Διαχείριση GNU/Linux server

To Cockpit project αποτελεί ένα έργο διαχείρισης του linux server μας, από τον φυλλομετρητή μας.

Από την επίσημη ιστοσελίδα του, ακολουθούμε τις οδηγίες εγκατάστασης, επιλέγοντας το μενού Install .

Πριν από αυτό, είναι καλό να έχουμε εγκαταστήσει τα προαπαιτούμενα σύμφωνα με τον οδηγό του @GNUTechie, του https://linux-user.gr/ αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε και να διαχειριστούμε εικονικές μηχανές μέσα από το Cockpit .

Αυτόματα επιβεβαιώνεται η δυνατότητα ή μη, του browser μας να εκτελέσει το Cockpit project.

Στις οδηγίες εγκατάστασης που ακολουθούν γίνεται αναφορά ειδικά για κάθε μία από τις διανομές Linux.

Η διανομή που επιλέχθηκε ήταν η Ubuntu.

Για την εγκατάσταση του πακέτου στην παραπάνω διανομή, από τη γραμμή εντολών, πληκτρολογούμε:

sudo apt-get install cockpit

Σύμφωνα με τις οδηγίες, το γραφικό περιβάλλον του Copckit-Project, είναι προσβάσιμο μετά την εγκατάσταση, στη διεύθυνση http://<ip-διέυθυνση του υπολογιστή μας>:9090

Cockpit05

Πράγματι στην παραπάνω διεύθυνση στον φυλλομετρητή μας, προβάλλεται η αρχική σελίδα του Cockpit, με πληροφορίες της διανομής μας, το όνομα του server-υπολογιστή μας, καθώς και τη φόρμα συμπλήρωσης των στοιχείων μας.

Μετά την επιτυχή συμπλήρωση των στοιχείων μας, (όνομα χρήστη, κωδικός χρήστη), έχουμε μία πρώτη γενική εικόνα του υπολογιστή μας με την ονομασία του και το λειτουργικό του σύστημα.

Έχουμε επίσης πρόσβαση στο Terminal από το αριστερό μενού.

Περιλαμβάνεται επίσης ένας πίνακας ελέγχου του συστήματός μας.

H εγκατάσταση για τη διαχείριση των εικονικών μηχανών στο Cockpit, επιτυγχάνεται με την εντολή

sudo apt install cockpit-machines

Μετά από την εκτέλεση αυτής της εντολής, απαιτείται ανανέωση της σελίδας του φυλλομετρητή μας, για την εμφάνιση της επιλογής Virtual Machines στο αριστερό μενού του Cockpit.

Για την δημιουργία μιας εικονικής μηχανής, επιλέγουμε το “πλήκτρο” Create VM .

Έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε ανάμεσα σε πολλές διανομές είτε απόθηκευμένες στον υπολογιστή μας, είτε από το διαδίκτυο.

Αυτή είναι συνοπτικά η αρχική διαδικασία, εγκατάστασης του Cockpit-project

10 «Μου αρέσει»

Φανταστικό πρόγραμμα το δουλεύω εδώ και λίγο καιρό και να σημειωθεί είδα από το vultr που το βάζει στα nextcloud application installations τους, ότι έχει και cockpit container control για τα docker images σου.

Εύκολο γρήγορο με αναζήτηση παράμετρους πόρτες όλα.

Πρόσφατα είναι μέσω του πακέτου cockpit-podman για όσους ενδιαφέρονται να το δοκιμάσουν.

3 «Μου αρέσει»

Μπράβο @nikaskonstantinos πολύ ωραίος οδηγός!!!

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ @billniakas ετοιμάζω έναν οδηγό και για το open media vault στο raspberrypi.
Τρέφω ιδιαίτερη εκτίμηση για τη γενναιοδωρία των open source projects και του κινήματος open access στη γνώση.
Χαίρομαι πολύ που σας άρεσε ο απλοϊκος οδηγός μου.
Για τη δημιουργία των στιγμιότυπων με τις επισημάνσεις χρησιμοποιήθηκε το flameshot από το pop!_shop.

Επίσης @SomniusX , το cockpit περιλαμβάνεται στα open media vault extras για τον έλεγχο του open media vault NAS, μαζί με το docker, το portainer και το yacht μεταξύ των άλλων.

1 «Μου αρέσει»