Catfish: Η αναζήτηση αρχείων όπως θα όφειλε να είναι

Tο Catfish είναι ένα ευέλικτο εργαλείο αναζήτησης αρχείων. Κατά καιρούς η αναζήτηση αρχείων μέσω των διαχειριστών αρχείων(file managers) προκαλεί πονοκέφαλο σε πολλούς χρήστες καθώς δεν μπορούν να έχουν τα αποτελέσματα που χρειάζονται. Γι αυτό τον λόγο υπάρχει μια τρίτη εφαρμογή που η ανάπτυξη του επικεντρώνεται σε ένα πράγμα, την αναζήτηση αρχείων.

Εγκατάσταση

Το συγκεκριμένο πακέτο το συναντάμε στα επίσημα αποθετήρια σε αρκετές διανομές (αν όχι όλες)

Debian/Ubuntu based: sudo apt install catfish

Arch based: sudo pacman -S catfish

Fedora based: sudo dnf install catfish

Δυνατότητες

Κάποιες από τις δυνατότητες του catfish:

  1. Επιλογή συγκεκριμένου φακέλου για την αναζήτηση ή ακόμη και ολόκληρου του δίσκου.

  2. Υποστηρίζει την αναζήτηση σε εξωτερικούς σκληρούς που έχουν προσαρτηθεί στο σύστημα

  3. Επιλογή για αναζήτηση σε κρυφούς φακέλους και κρυφά αρχεία.

  4. Επιλογή αναζήτησης για το περιεχόμενο μέσα σε αρχεία.

  5. Σε κάθε αρχείο της αναζήτησης με δεξί κλικ μας δίνει την επιλογή να το ανοίξουμε ή να το δούμε στο διαχειριστή αρχείων.

  6. Επιλογή χρόνου δημιουργίας ή τροποποίησης αρχείου.

Με λίγα λόγια, το Catfish κάνει την αναζήτηση αρχείων υπόθεση μερικών λεπτών. Και όλα αυτά σε ένα χρηστικό περιβάλλον χωρίς περιττά πράγματα ώστε να το κάνουν δυσανάγνωστο και δύσκολο.

Προσωπικά σχόλια

Πιστεύω πως είναι ένα απαραίτητο εργαλείο για να σταματήσεις τις περιττές πλοηγήσεις στα αρχεία σου και να αυξήσεις την παραγωγικότητα σου χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να αφήσεις την δομή των αρχείων σου ανεξέλεκτη.

Αν κάποιος το χρησιμοποιεί μπορεί να παρουσιάσει την εμπειρία του!

5 «Μου αρέσει»

Η διανομή μου είναι το mint mate, εδώ και λίγο καιρό λόγο παλαιότητας υλικού άλλαξα σε xfce 19.3, θεωρητικά για λίγο καιρό δοκιμαστικά, και αυτό που ίσως ενδιαφέρει είναι, ότι έχω και στο παρελθόν εμπειρία με xfce και μπορώ να το πω μετά βεβαιότητος ότι το catfish είναι ένα φοβερό εργαλείο στην αναζήτηση, και ότι ο τίτλος της παρουσίασης αυτής πιθανών και να είναι ακριβής!

1 «Μου αρέσει»