Bumblebee Setup σε hybrid graphic card laptop

Υπάρχουν αρκετά λάπτοπ που έχουν δύο κάρτες γραφικών. Μία του επεξεργασή και μία ξεχωριστή Nvidia. Σκοπός του συγκεκριμένου project είναι να μπορούμε να χρησιμοποιούσουμε και τις δύο κάρτες γραφικών. Κατά κόρον χρησιμοποιούμε την κάρτα γραφικών της Intel για εξοικονόμηση μπαταρίας. Αν θέλουμε να τρέξουμε ένα πιο βαρύ πρόγραμμα τότε πρέπει να επιστρατεύσουμε την δεύτερη κάρτα γραφικών. Η τεχνολογία αυτή ονόμαζεται Nvidia Optimus. Οπότε θα δούμε με το Bumblebee πως μπορούμε να ενεργοποιήσουμε το Nvidia Optimus.

** Θέλω να τονίσω σε αυτό το σημείο πως το bumblebee δεν υποστηρίζεται official από την Nvidia. Η Νvidia υποστηρίζει το Prime https://wiki.archlinux.org/index.php/PRIME. To Prime είναι συμβατό με drivers 435.17 και πάνω.**

Πρωτού ξεκινήσουμε την εγκατάσταση των πακέτων, πρέπει να εισέλθουμε στο Bios και να ενεργοποιήσουμε το optimus( σε παλιότερα μηχανήματα θα το βρούμε ως switchable graphics).

Απαραίτητα πακέτα που θα χρειαστούμε
• bumblebee
• mesa
• Ο κλειστός οδηγός της κάρτας γραφικών μας
• mesa, mesa-demos
• bbswitch

1.Προσθέτουμε τον χρήστη στο bumblebee group

gpasswd -a user bumblebee

2.Eνεργοποιούμε το service του Bumblebee

systemctl enable bumblebeed.service

  1. Προσθέτουμε το module bbswitch στο σύστημα μας

modprobe bbswitch

Μετά από ένα restart στον υπολογιστή δοκιμάζουμε αν πέτυχε η ενεργοποίηση

optirun glxgears -info

και μας εμφανίζει

bumblebee1

και όσο τρέχει αυτό ανοίγουμε ένα τερματικό και πληκτρολογούμε

cat /proc/acpi/bbswitch
0000:01:00.0 ON

η απάντηση ON μας λέει ότι χρησιμοποιείται η nvidia κάρτα γραφικών.

Μόλις το κλείσουμε και ξανά τρέξουμε την ίδια εντολή το ON γίνεται OFF που σημαίνει ότι η nvidia δεν χρησιμοποείται πλέον.

Πως τρέχουμε μια εφαρμογή μέσω της nvidia

Χρησιμοποιούμε την εντολή optirun. Γράφουμε στο τερματικό optrirun %command%

Προς το παρόν αυτά από εμένα. Τα συγκεκριμένα βήματα έγιναν σε λειτουργικό arch. Πιστεύω στα debian-based κάποια θα είναι πιο εύκολα

1 «Μου αρέσει»

H εναλλαγή ανάμεσα στις 2 κάρτες μπορεί να γίνετε αυτόματα? δλδ μόλις αντιληφθεί το σύστημα ότι χρειάζεται περισσότερη υπολογιστή ισχύ το γυρνάει μόνο του?
Η ζητάω πολλά? :sweat_smile:

1 «Μου αρέσει»

Χαχα δεν έχω βρει κάπου κάτι τέτοιο! Μπορεί να υπάρχει όμως ποιος ξέρει :joy::joy:

Να διευκρινησω οτι αυτο ισχυει μονο για τα παιχνιδια και τις εφαρμογες που τρεχουν μεσω της πλατφορμας του Steam.

Για αλλες εφαρμογες πρεπει μπροστα απο την εντολη να προστεθει το optirun.

Επισεις υπαρχουν εφαρμογες που δεν θα τρεξουν με το optirun πχ το Kodi (απο εμπειρια μου στο Debian) χρειαζεται μπροστα απο την εντολη να προσθεσει καποιος το primusrun (ή prime ή primus εξαρταται απο την διανομη και τον τροπο πακεταρισματος του πακετου του bumblebee).

Δηλαδη αν τρεξουμε απο το τερματικο ή απο το Run menu (Alt-F2) primusrun kodi θα τρεξει το Kodi με τους drivers της Nvidia.

Για αυτοματη εναλλαγη δεν γνωριζω αν ακομα ειναι εφηκτη… αλλα ακομα υπαρχει χωρος για βελτιωση

2 «Μου αρέσει»