Audacity. Πρόσθεση φωνής μέσα σε αρχείο

Γεια σας.
Παλιά με το audacity. μπορούσες να πατήσεις το κόκκινο κουμπάκι της ηχογράφησης και έγραφες απλά τη φωνή σου. Μετά το στοπ που πάταγες, αν ήθελες ξαναπάταγες την ηχογράφηση και άκουγες τι έγραψες πριν και μπορούσες να ηχογραφήσεις δεύτερη φωνή πάνω στην προηγούμενη. Το άκουγες με το πλαυ και είχες μια χαρά αποτέλεσμα, διφωνία.

Τώρα προσπαθ’ώ να γράψω ένα κομμάτι ακαπέλα και στο ίδιο να του βω δεύτερη φωνή. Δεν το κάνει με τίποτα. Με το που πατάω δηλαδή για δεύτερη φοράτην ηχογράφηση, ο δείκτης (η γραμμη προόδου) πηγααίνει κατετθείαν στο τέλος του κομματιού και απλά συνεχίζει την εγγραφή από εκεί που είχες μείνει. ΤΥο ξαναπηγαίνω στον χρόνο μηδε, στην αρχή και πατάω το ρέκορντ αλλά πάλι από το τέλος του προηγούμενου ξεκινάει να γράφει.

Από τις επιλογές στα μενού δεν κατάφερα τίποτα. Μία σκέψη ήταν να σωω το αρχικό ως mp3 και να το ανοίξω μετά να παίξει. Τίποτα.

Περίμενα ότι θα είναι βασική επιλογή. Τι το σπάνιο έχει να βάλεις μία μουσική για παράδειγμα να παίζει και να μπορείς να την ακούς και να προσθέσεις αν θέλεις λόγια;

Α ναι! Είδα κάπου στα μενού τη λέξη Καραόκε αλλά ήταν απενεργοποιημένη σαν δυνατότητα.
Ξέρετε κάτι;

2 «Μου αρέσει»

Αφού γράψεις ένα Track με μία φωνή, πάνε στην καρτέλα Tracks και επέλεξε Add new όπου έχεις επιλογές όπως Mono Track ή Stereo Track. Όταν επιλέξεις κάποιο θα δημιουργηθεί ένα καινούριο κανάλι κάτω από το πρώτο όπου θα μπορείς να γράψεις 2η φωνή. Όταν θα αναπαράγεις όλο τα αρχείο θα παίζουν και τα 2 κανάλια.

2 «Μου αρέσει»

δεν ειμαι σιγουρος αλλά νομιζω οτι για να γινει η μιξη πρεπει να εχουν το ιδιο sample rate. Δε θυμαμαι πως γινεται να τα κανεις να εχουν το ιδιο sample rate τωρα. Κανε μια δοκιμη αν θες ομως αν δε λειτουργησει αυτο που λεει ο @Maras

Δούλεψε αυτό του Μαρά. Σ΄ευχαριστώ φίλε.

2 «Μου αρέσει»