Αργό bootάρισμα

Καλημερα σας, ειχα την εκδοση 19 και εβαλα την εκδοση 20 cinnamon. Ομως ξαφνικα το φορτωμα των linux εγινε πολυ αργο. Εκει που ηθελα με τα 19 περιπου 10 δευτερολεπτα, τωρα μιλαμε για περιπου 30 δευτερολεπτα οπου σχεδον ολος ο χρονος ειναι στο σημειο που πρεπει να πατησω το Del για να μπω στα bios.

Ο υπολογιστης ειναι καθνουριος Amd 2700x, 16gb ram, σκληρος nvme

Σας ευχαριστω…

Δώσε το αποτέλεσματα των εντολών

systemd-analyze
systemd-analyze critical-chain

Η φόρτωση του όποιου λειτουργικού ξεκινάει λίγο μετά από αυτό το σημείο. Οπότε δεν φταίει το λειτουργικό δεν έχει καν ξεκινήσει. Εκτός αν κάτι στον τερματισμό δεν έγινε σωστά. Δοκίμασε πρώτα να βγάλεις τον υπολογιστή απο την πρίζα ή να κλείσεις το τροφοδοτικό για 5-10 λεπτά να δούμε αν φταίει αυτό.

2 «Μου αρέσει»

Συνήθως όταν αργεί στο POST είναι γιατί δεν εντοπίζει γρήγορα συσκευές αποθήκευσης. Αν έχεις καρφωμένο εξωτερικό δίσκο ή flash Drive αφαίρεσε το.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω κάποιο εξωτερικό σκληρό δίσκος ή κάποιο Flash Drive επάνω. Το έκλεισα και έβγαλα το τροφοδοτικό και 15 λεπτά περίπου αλλά κανένα αποτέλεσμα. Σε ότι έχει να κάνει με τις εντολές πήρα σας αποτέλεσμα:

Λίγο πριν το format, νομίζω βρήκα λύση. Μπήκα στα bios και άρχισα να ψάχνω, είδα πως για κάποιο λόγο σαν boot options είχε μέσα usb sticks που δεν είναι πάνω στον υπολογιστή μου, ανοιξα λοιπόν τα linux και πήγα στους σκληρούς δίσκους και είδα περίπου 7 usb και τα έβγαλα όλα. Τέλος είδα και ένα βίντεο με παρόμοιο πρόβλημα όπου εκεί είχε θέμα επειδή δεν είχε αλλάξει το uuid. Το τσέκαρα και αυτό και πλέον ανοίγει περίπου στα 15 δευτερόλεπτα. Πολύ καλύτερα από πριν.

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω:

  1. Εάν τα 15 δευτερόλεπτα είναι κανονικά?
  2. Στο video με το uudi είδα πως άλλαζε και το swap file uudi, όμως εμένα δεβν υπάρχει τέτοιο partition. Χρειάζεται να φτιάξω και εάν ναι τι μέγεθος?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Το swap file είναι file και όχι partition. Δεν κάνεις τίποτα.

Για τα 7 usb δεν κατάλαβα τίποτα. Αφού.

Μια χαρά boot τα 15.

Ερώτηση. Samba γιατί φορτώνεις;

Samba φορτώνω γιατί έχω Nas Server σπίτι και τον συνδέω με samba. Στο παρελθόν έβαζα και έβγαζα διάφορα usb sticks με αρχεία και για κάποιο λόγο τα βρήκα μέσα στο “disks”. Από εκέι τα έκανα τερματισμό.

Θυμάμαι στα Ubuntu έφτιαχνα Swap και για αυτό ρώτησα εάν χρειάζεται και εδώ. :-)

Φίλε μου δοκίμασε να αλλάξεις καλώδιο δικτύου. Βγάλε και το καλώδιο τελείως και δώσε την ίδια εντολή. Εχεις καρφωτη ip??

Αν δεν έχει κλείσει το νήμα, έχω παρόμοιο θέμα με αργό bootαρισμα σε dual-boot windows10 με PopOS 20.10.
Τι έχω κάνει λάθος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Έχει όντως τρομερά αργό boot και φαίνεται ότι το plymouth-quit-wait.service ευθύνεται σε έναν βαθμό.

Το συγκεκριμένο service εμφανίζει το animation κατά τη διάρκεια εκκίνησης της διανομής και στην ουσία περιμένει να τελειώσει το boot για να σε βάλει στο desktop.

Μπορείς να το απενεργοποιήσεις για να δεις αν σου κάνει δίνοντας

systemctl disable plymouth-quit-wait.service

και το επαναφέρεις με

systemctl enable plymouth-quit-wait.service

Εγώ με Arch από την άλλη τα πάω λίγο καλύτερα :stuck_out_tongue_winking_eye:

1 «Μου αρέσει»

Είναι απαραίτητο να το επαναφέρω;
Δεν ξέρω αν έχει καμία σχέση, αλλά είχα θέμα με τη σύνδεση του wi-fi …και ακόμα έχω.

Οχι δεν είναι απαραίτητο να επαναφέρεις το plymouth.

Ναι φαίνεται να έχεις θέμα με το wifi. Αργεί πολύ να συνδεθεί.
Σαν πρώτη αντιμετώπιση, μπες στις ρυθμίσεις της σύνδεσης σου και πήγαινε στην καρτέλα IPV6 και επέλεξε ignore.
Κάνε επανεκίνηση, δες αν έχεις διαφορά και ενημέρωσε πάλι με το αποτέλεσμα του systemd-analyze. Επιπροσθέτως δείξε μας και το αποτέλεσμα του sudo systemctl status NetworkManager.service

ignore δεν βλέπω σαν επιλογή.
Μήπως κάνει η disable;

Στην εικόνα φαίνεται οτι δεν εχεις κανει το plymouth disable.

Έχω δώσει την εντολή και έχω κάνει poweroff, μήπως υπάρχει κάποιο ορθογραφικό λάθος;

Δοκίμασα και αυτό αλλά δεν υπάρχει.
Screenshot from 2021-04-21 13-05-57

ουπς, συντακτικό λάθος…επανάληψη:

Μήπως η systemctl disable plymouth-quit-wait.service χρειάζεται sudo;

καλύτερα να δίνεις outputs τερματικού και ΟΧΙ εικόνες.

➟ systemd-analyze 
Startup finished in 3.697s (kernel) + 3.486s (userspace) = 7.183s 
graphical.target reached after 3.484s in userspace

επίσης δίνεις λάθος την εντολή

systemctl status plymouth-quit-wait.service

ενώ πριν την έδωσες σωστά.

Γενικά οι εικόνες με outputs τερματικού δεν βοηθάνε γιατί δεν μπορεί κάποιος που θέλει να βοηθήσει να κάνει copy/paste τα errors για να αναζητήσει λύση.

Εφόσον ζητάμε βοήθεια να τη ζητάμε με τον σωστό τρόπο.

Εφόσον χρειάζεται δικαιώματα διαχειριστή θα σου τα ζητήσει μην ανησυχείς :blush:

Τελικά η plymouth… είναι disable ή όχι;

Έτρεξες την εντολή;
Έκανες επανεκκίνηση;
Είδες διαφορά;

Απάντηση1: Ναι
Απάντηση2: Ναι
Απάντηση3: Μικρή