Αργη αποκριση εφαρμογων σε Manjaro

Χαιρετω την ομαδα!.
Manjaro - mate το λειτουργικο μου.
Εχω “προβλημα” αποκρισης.
Πυρηνες 6.1LTS , 6.4 ,6.4.2
Πχ παταω να ανοιξει ο firefox και κανει 20-25 sec
To ιδιο και με thunderbird.
Οι υπολοιπες εφαρμογες ανοιγουν αμεσως .
Μολις εγκατεστησα 5.15 LTS και εκκινησα μ αυτον αλλα παλι τα ιδια.

[joe@joe-Manjaro ~]$ systemd-analyze blame
7.078s NetworkManager-wait-online.service

Ισως φταιει αυτο?
Το απενεργοποιησα απο τις εκκινησημες εφαρμογες αλλα παλι η ιδια υστεριση.
Συμβαινει και σε καποιον αλλον σε manjaro?
Ευχαριστω

Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα της mozzila. Δοκιμασε chromium, brave, etc. Και περιμενω απαντηση σου!

Θα δοκιμασω αυριο και θα δωσω λεπτομεριες.
Το firefox δεν τον αλλαζω.
Ευχαριστω.

Mε manjaro + cinnamon στο laptop δεν έχω τέτοια θέματα.

Σπίτι και δουλειά έχω manjaro + kde. Έως πριν 15 μέρες (οπότε έφυγα διακοπές) δεν είχα τέτοια θέματα. Αν θυμηθώ, Δευτέρα που επιστρέφω θα γράψω update.

Καλημέρα.
Κάτι αντίστοιχο μού συνέβη πριν κάνα-δυο μήνες σε Arch+Cinnamon.
Μάλιστα σ’ εμένα αργούσαν χαρακτηριστικά κι άλλες εφαρμογές, όπως π.χ. όλα τα προγράμματα τού LibreOffice.
Δεν θυμάμαι πώς βρήκα τη λύση, αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε όταν αφαίρεσα το
xdg-desktop-portal-gnome, που φαίνεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις δημιουργεί προβλήματα σε γραφικά περιβάλλοντα εκτός Gnome.
Χρειάστηκε βέβαια να αφαιρεθεί και το gnome-keyring, μιας και υπάρχει εξάρτηση, αλλά το επανεγκατέστησα μετά, και το πρόβλημα δεν επανεμφανίστηκε.
Σημ.: Το ότι είσαι με mate δεν έχει να κάνει, το gnome-keyring είναι προαιρετικό πακέτο στο mate-session-manager. Yπάρχει περίπτωση να τα έχεις εγκατεστημένα τα παραπάνω, αξίζει να το κοιτάξεις.
Δες για παρόμοια προβλήματα :

https://www.reddit.com/r/archlinux/comments/13b3ter/xdgdesktopportal_broken_after_gnome_44_update/

4 «Μου αρέσει»

Τρισμεγιστε προσκυνω !!!
Απεγκατεστησα το xdg-desktop-portal-gnome
και επανηλθε η κανονικοτητα…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.