Από Ubuntu 18.04 σε 20.04

Στον hdd του laptop τρέχουν windows 7 και παράλληλα το Ubuntu 18.04 LTS.
Θέλοντας να κάνω αναβάθμιση κατέβασα την έκδοση 20.04.3 κι εκεί σταμάτησα.Προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση και στο μενου,με δεξί κλικ,υπάρχουν επιλογες όπως αποκοπή,αντιγραφη,μετακίνηση σε,άνοιγμα με άλλη εφαρμογή και άνοιγμα με προγραμμα εγγραφής εικόνας δίσκου το οποίο και επέλεξα.
Το παράθυρο που βγαίνει λεει εικόνα προς επαναφορά:Ληψεις /Ubuntu-20.04.3-desktop-amd64.iso.
Aπό κάτω μέγεθος εικόνας 3,1 GB και από κάτω Προορισμός με επιλογες:κανένα,δισκος 120 GB Samsung ssd (dev/sda) .
Επειδή δεν βλέπω πουθενά τη λέξη εγκατάσταση σας παρακαλώ πείτε μου τι λάθος κάνω;
Eυχαριστώ

Χρησιμοποιώντας την προεγκατεστημένη εφαρμογή startup disk creator δημιουργείς με το iso ένα bootable usb. Επανεκκινείς τον υπολογιστή απ το usb, μπαίνεις σε περιβάλλον live ubuntu και κάνεις την εγκατάσταση.
ΑΛΛΑ γιατί δεν αναβαθμίζεις το 18.04 σε 20.04.3 κατευθείαν με την εφαρμογή software updater???

1 «Μου αρέσει»

Πως γίνεται η αναβάθμιση με την εφαρμογή software updater την οποία ψάχνω αλλά δεν υπάρχει.

πρωτα παρε αντιγραφα απ τα αρχεια σου.
ανοιξε το Τερματικο και δωσε μια μια τις παρακατω εντολες

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade

sudo apt install -y upgrade-manager-core

sudo do -release-upgrade -d

επανεκιννηση και εισαι ετοιμος

2 «Μου αρέσει»

Όπως σου είπε ο @Souiters και SOS μη ξεχάσεις, επειδή είσαι ακόμη στο 18.04 να απενεργοποιήσεις την αναστολή οθόνης ή blank screen, διαφορετικά θα χεις πρόβλημα

1 «Μου αρέσει»

Καλημέρα και ευχαριστώ για τη βοήθεια!Η πρώτη εντολή εντάξει,είδα ενημερώσεις αλλά με τη δευτερη μου λέει Αδυναμία εντοπισμού του πακέτου upgrade-manager-core.

κατι δεν παει καλα στο συστημα…
για δοκιμασε να κατεβασεις τι πακετο απο εδω

https://ubuntu.pkgs.org/18.04/ubuntu-main-amd64/update-manager-core_18.04.11_all.deb.html

προκειται για ενα αρχειο .deb

update-manager-core_18.04.11.14_all.deb

το κανεις εγκατασταση οπως τα αρχεια .exe στα Παραθυρα

1 «Μου αρέσει»

Από τα windows στο Linux έχει κάποια διαφορά στις διαδικασίες.Πηγαίνω στα link που έστειλες αλλά δεν βλέπω κανένα download κι έτσι δεν μπορώ να κάνω τίποτα.
Ευχαριστώ φίλε μου για το χρόνο σου!

edit. δεν ειχα προσεξει αυτό που λέει ο @Maras συνεπώς offtopic αυτό που έγραψα και delete

To πακέτο δεν είναι upgrade-manager-core αλλά update-manager-core, γι’ αυτό δεν προχώρησε η δεύτερη εντολή.

@gpap δοκίμασε πάλι την 2η εντολή του @Souiters, με το σωστό όνομα του πακέτου αυτή τη φορά.

@amonaxos σωστό πακέτο έδωσες, βέβαια υπάρχει και κανονικά το πακέτο εδώ, δεν χρειάζεται να ανατρέξει στο αρχείο :
https://packages.ubuntu.com/bionic/update-manager-core
γιατί η 18.04 ακόμα υποστηρίζεται.

1 «Μου αρέσει»

@amonaxos Το link packages.ubuntu το άνοιξα αλλά…τι κάνω παρακάτω;

πατριδα χιλια συγγνωμη αλλα αυτα παθαινει καποιος οταν κανει μουλτιτασκινγκ στα γεραματα…
για δοκιμασε ξανα

sudo apt install -y update-manager-core

sudo do -release-upgrade -d

1 «Μου αρέσει»

Φίλε ξέχνα τα όλα ότι έχεις κάνει μέχρι τώρα. Και εγώ ήμουν στην ίδια θέση με εσένα πριν 17 χρόνια περίπου και σε καταλαβαίνω.
Από τα post των φίλων από πάνω σου δίνω τις οδηγίες λίγο πιο μαζεμένες με την σειρά μία μία.

πρωτα παρε αντιγραφα απ τα αρχεια σου.

μη ξεχάσεις, επειδή είσαι ακόμη στο 18.04 να απενεργοποιήσεις την αναστολή οθόνης ή blank screen, διαφορετικά θα χεις πρόβλημα

τώρα ανοίγεις ένα τερματικό και κάνεις μία μία copy paste τις εντολές

sudo apt update && sudo apt dist-upgrade
sudo apt install -y update-manager-core

αν όλα πάνε καλά μέχρι εδώ, κάνεις τον σταυρό σου και

sudo do-release-upgrade -d

(EDIT: ΣΥΓΝΩΜΗ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΊΑ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΔΩΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΛΑΘΟΣ ., ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΟΡΘΩΜΈΝΗ ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΤΡΕΞΕ ΤΗΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ. ΣΥΓΝΩΜΗ)

κάνεις reboot

ενόσο περιμένεις το reboot, ξανακάνεις τον σταυρό σου και περιμένεις…

αν όλα έχουν πάει καλά μου ζητάς το paypal μου για μια μικρή δωρεά :rofl:
αν δεν έχουν πάει καλά μπαίνεις από windows κατεβάζεις το ubuntu 20.04 το γράφεις σε ένα dvd/usb και κάνεις καινούρια εγκατάσταση εκεί που ήταν το αείμνηστο 18.04 :innocent:

2 «Μου αρέσει»

1η εντολή εκτελέσθηκε με προβλήματα,
2η εντολή ομοίως αλλά την ξαναεκτελεσα και φαίνεται οκ,
3η εντολή,δεν βρέθηκε η εντολή.
Αν ανεβούν οι φωτο θα έχεις μια πλήρη εικόνα.

Δυστυχώς δεν μου επιτράπηκε η αποστολή 3 φωτογρ.
Μία ακόμα,ίσως…

@amonaxos δεν έχει κενό μεταξύ τους, η τελευταία εντολή είναι έτσι :

sudo do-release-upgrade -d
5 «Μου αρέσει»

Καλημέρα,μια εικόνα χίλιες λέξεις…

Άρα κάπου εδώ τελειώνει η ιστορία της αναβάθμισης,αν κατάλαβα καλά;

Έχεις 32-bit έκδοση Ubuntu που σταμάτησε να υποστηρίζεται πλέον. Η 18.04 είναι η τελευταία διαθέσιμη.
Ποιον επεξεργαστή έχεις, γιατί μπορεί να είναι 64-bit αρχιτεκτονικής…

2 «Μου αρέσει»

Intel Core i5 CPU M480 2,67Ghz.
Στα windows δείχνει να είναι 64-bit.

Ο επεξεργαστής σου λοιπόν υποστηρίζει 64bit. Αυτό όμως δε σημαίνει κάτι. Προφανώς έχεις εγκατεστημένη την έκδοση 32bit η οποία πλέον δεν υποστηρίζεται και επομένως δε μπορεί να γίνει αναβάθμιση σε νεότερη έκδοση. Μέχρι τον Απρίλιο του 2023 θα μπορείς να ενημερώνεις την συγκεκριμένη έκδοση που έχεις, μετά τέλος.

1 «Μου αρέσει»