«Ανάσταση» παλιών υπολογιστών με Linux και clickbaits

Όλοι έχουμε ακούσει ή διαβάσει, στη διάρκεια των χρόνων, πως το Linux είναι το ιδανικό λειτουργικό σύστημα προκειμένου να «αναστήσουμε» παλιούς υπολογιστές. Άραγε, ισχύει αυτό στην πραγματικότητα ή μήπως είναι ένας ακόμα αστικός μύθος της τεχνολογίας; Ας το δούμε λίγο πιο αναλυτικά, καθώς, πλέον, βρισκόμαστε στον 21ο αιώνα.

Καταρχάς, τι σημαίνει η λέξη «ανάσταση»; Πρόκειται για έναν όρο με θρησκευτικές καταβολές και μεταφυσικές ιδιότητες. Στη περίπτωσή μας, εννοούμε πως έχουμε έναν υπολογιστή χαμηλών προδιαγραφών, «νεκρό» ή, καλύτερα, παροπλισμένο, ο οποίος κουβαλάει πολλά χρόνια ζωής στην πλάτη του, και επιθυμούμε να τον επαναφέρουμε στη ζωή ώστε να τον ξανακάνουμε παραγωγικό. O συγκεκριμένος υπολογιστής έτρεχε παλιότερα κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα, συνήθως Windows. Αυτό έχει, πλέον, «μπουκώσει», ενώ δεν παρέχει δυνατότητα αναβαθμίσεων.

Γιατί, όμως, να θέλει κάποιος να χρησιμοποιήσει έναν παλιό υπολογιστή, που μπορεί να είναι ακόμα και «αρχαίος»; Ορισμένοι λόγοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι οι εξής:

• Επειδή ξέμεινε και δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να αποκτήσει καινούργιο
  • Ως βοηθητικό μηχάνημα για δευτερεύουσες εργασίες
  • Για λόγους χόμπι, όπως για να παίζει παλιά arcade παιχνίδια
  • Έτσι, επειδή μπορεί

Αν θέλουμε, λοιπόν, να ξαναδώσουμε ζωή σε αυτό το παλιό μηχάνημα, θα πρέπει είτε να επαναφέρουμε το υπάρχον λειτουργικό του σύστημα είτε να εγκαταστήσουμε κάποιο άλλο, πιο ελαφρύ. Μια διανομή Linux στην προκείμενη περίπτωση —ειδικά αν δεν έχουμε πια τα CDs/DVDs εγκατάστασης του αρχικού λειτουργικού.

Το πρώτο ερώτημα που προκύπτει εδώ είναι το αν μπορούμε να εγκαταστήσουμε οποιαδήποτε διανομή. Την τελευταία έκδοση του Ubuntu, ας πούμε. Η θεωρητική απάντηση είναι πως μπορούμε να του βάλουμε οτιδήποτε μας κατέβει στο κεφάλι. Ωστόσο, η θεωρία έχει τεράστια απόσταση από την πράξη.

Διαβάστε την συνέχεια εδώ:

https://osarena.net/anastasi-palion-ypologiston-linux-ka/

6 Likes

Δείτε επίσης και αυτό

2 Likes

Θα συμφωνήσω 100% με το άρθρο. Το είπα εξάλλου και στο νήμα που κάποιος φίλος ζητούσε διανομή για netbook.

Εχω περασει ubuntu 8 αν θυμαμαι καλα σε Net-book της Infoquest αλλα λογω μνημης δεν μπορουσε να γινει αναβαθμιση…

Η αλήθεια είναι ότι μόνο με Linux μπορείς να αναστήσεις έναν παλιό υπολογιστή. Ανάσταση φυσικά δεν σημαίνει ότι ο υπολογιστής θα τρέχει με 1000 αλλά θα είναι 100% λειτουργικός, δηλαδή θα μπορείς να κάνεις τα πάντα με ασφάλεια, αλλά πάντα σύμφωνα με τις δυνατότητες του υπολογιστή.

Πρόσφατα μια γνωστή (κοντά στα εξήντα) που είχε ένα λάπτοπ σχεδόν 20ετιας με xp και 1gb ram με ρώτησε αν μπορεί να κάνει κάτι ώστε να μπορεί να το χρησιμοποιήσει. Η απάντηση μου ήταν ότι ο υπολογιστής είναι ξεκάθαρα για ανακύκλωση αλλά υπάρχει τρόπος να γίνει λειτουργικός, όμως θα είναι πολύ αργός και δεν θα έχει καμία σχέση με τα Windows ή το Mac που χρησιμοποιούσε. Ήθελε να το δοκιμάσει, της πέρασα το lubuntu και είναι απόλυτα ευχαριστημένη, μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκε κιόλας… :)

1 Like

Το έκανα κι εγώ κάποτε. “Ανέστησα” έναν παλιό υπολογιστή που είχα πεταμένο σε μια αποθήκη και μάλιστα αυτή η ενέργεια ήταν η πρώτη μου επαφή με το LINUX.

Σύντομα όμως κατάλαβα ότι δεν είχα “αναστήσει” αλλά είχα δημιουργήσει ένα zombie.
Έτσι λοιπόν άνοιξα το κουτί, ξεβίδωσα τη μητρική με ό,τι είχε καρφωμένο πάνω της και την πέταξα.

Aγόρασα μια καινούρια μητρική (φθηνή), έναν φθηνό επεξεργαστή και μία σύγχρονη μνήμη 4gb.

Επανέλαβα το πείραμα με το ίδιο ακριβώς λειτουργικό και το αποτέλεσμα ήταν ασύγκριτα καλύτερο από το zombie.

1 Like

Αρκετοί μένουν στο κομμάτι της αναστάσεως και δε βλέπουν το zombie. Νομίζω ότι είναι από τις πιο ορθές παρομοιώσεις.

3 Likes

Προσφατα εβαλα elementary σε ενα chromebook (lenovo x131e η καπως ετσι) Ναι… Οκ αναστηθηκε δε λεω… Αλλα προχωρησα και σε αναβαθμισεις οπως μεγαλο msata και 8 gb ram εναντι 2 που ειχε. Φυσικα και ανασταινονται υπολογιστες απο το linux αλλα δεν μπορει να υποβιβαζεται τοσο αυτο το λειτουργικο. Καλο ειναι να ξερουμε τι κραταμε στα χερια μας. Τωρα αν θες στο pc του 2005 να βλεπεις 1080 βιντεο στο youtube τοτε το linux δεν εξυπηρετει. Γενικα ακουω πολυ κοσμο να λεει “για ιντερνετ το θελω” που η πλοηγηση πλεον θελει πορους και οι εφαρμογες ουσιαστικα κατεβαινουν και “χτιζονται” στον υπολογιστη μας.

-στο χωριο μου λενε “βαψτο μπλε και πετατο στη θαλασσα” και εχουν δικιο μερικες φορες. Η καλυτερη λυση για τους υπολογιστες και τα προιοντα τεχνολογιας ειναι να κατασκευαζονται απο ανακυκλωσιμα υλικα. Απ οσο γνωριζω πλεον αυτη ειναι η λογικη των περισσοτερων κατασκευαστων. Η τεχνολογια πρεπει να μας βοηθαει σε ολα. Απο την ανακυκλωση εως το να κανουμε τη δουλεια μας χωρις να σιχτιριζουμε.

1 Like