Ananicy, και κάντε τον υπολογιστή να πετάει .... ευγενικά

Ξέρω σε εσάς ποτέ δεν έχει συμβεί κάποιο απο τα παρακάτω

  • Γράφεις κατι μεγάλο σε ενα στικάκι και το mouse πάει σαν μεθυσμένο
  • Το dropbοx κάνει τον δίσκο αργό
  • Κατεβάζεις ενα torrent και τα πάντα ξαφνικά σέρνονται
  • Καθυστερήσεις στο σύστημα όταν περιμένοντας να τελειώσει κάποιο compile λες να χαλαρώσεις παίζοντας ένα παιγνίδι

Αυτο συμβαίνει συχνά σε μικρής ισχύος μηχανήματα, όταν ένα πρόγραμμα κλέβει όλο τον επεξεργαστή ή την κίνηση στο δίσκο. Τα προγράμματα αυτά δεν είναι καθόλου ευγενικά.

Οι παλιοί χρήστες ξέρουν τις εντολές nice και ionice που μαθαίνουν ένα πρόγραμμα τρόπους, περιορίζοντας το από το να κάνει κατάχρηση όλων των πόρων του υπολογιστή. Με sudo μπορούμε να το κάνουμε και λίγο περισσότερο αγενές. Μπορεί να ακούγετε παράξενο την πρώτη φορά που θα το ακούσει κανείς, αλλά κάνοντας τα πράγματα να τρέχουν ποιο αργά, μοιάζουν να τρέχουν ποιο γρήγορα. Είναι καθαρά ψυχολογικό :sunglasses:

To Ananicy (ANother Auto NICe daemon) είναι μια υπηρεσία συστήματος που θα αναγκάσει πολλά προγράμματα να είναι ευγενικά με το σύστημα. Έχει κανόνες για πάνω από 140 προγράμματα, και ο αριθμός αυτός αυξάνει συνεχώς. Θα βρούμε steam, wine, cinnamon, recoll, firefox, skype, gcc, spotify μεταξύ άλλων. Και μπορούμε να προσθέσουμε τους δικούς μας κανόνες.

Εγκατάσταση

Για debian based διανομές :debian: :ubuntu: :mint:

apt install schedtool
apt install git
git clone https://github.com/Nefelim4ag/Ananicy
cd Ananicy    
./package.sh debian
sudo dpkg -i ananicy-*.deb

Στην συνέχεια θα το ενεργοποιήσουμε μέσα από το systemd.

sudo systemctl enable ananicy
sudo systemctl start ananicy

καλό είναι να δούμε και τα logs και να βεβαιοθούμε πως όλα πήγα καλά.

journalctl -efu ananicy.service

Οι κανόνες

Πλέον το cinnamon θα τρέχει ποιο ομαλά, η χρήση της CPU θα μειωθεί αισθητά και η μπαταρία του φορητού θα διαρκέσει περισσότερο. Μου αρέσει πολύ αυτό :innocent:

Θα βρούμε τους κανόνες που γνωρίζει μέσα στον κατάλογο /etc/ananicy.d/00-default/cinnamon.rules. Εκεί μπορούμε να προσθέσουμε τους δικούς μας πολύ εύκολα.

ls /etc/ananicy.d
cat /etc/ananicy.d/00-default/cinnamon.rules

Παρακάτω βλέπουμε δύο κανόνες. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να καταλάβεις τι συμβαίνει.

# Cinnamon Desktop http://developer.linuxmint.com/
# Includes Cinnamon-Settings-Daemon plugins
{ "name": "cinnamon",			"type": "LowLatency_RT" }
{ "name": "cinnamon-session",		"type": "LowLatency_RT" }
{ "name": "cinnamon-killer-daemon",	"type": "LowLatency_RT" }
{ "name": "cinnamon-launcher",		"type": "LowLatency_RT" }
{ "name": "cinnamon-screensaver",	"type": "BG_CPUIO" }

# Recoll Desktop search tool http://www.lesbonscomptes.com/recoll/
{ "name": "recollindex", "type": "BG_CPUIO" }

Έχετε παρατηρήσει τέτοια κολλήματα στην καθημερινή χρήση; Βοήθησε το ananicy;

7 «Μου αρέσει»

σε μιντ 19.1 με cinnamon η πρωτη εντολη δινει το παρακατω

Τυπογραφικό. Το πακετο που χρειάζεται ειναι το schedtool. Υπαρχει στο Debian Stable αρα σηγουρα θα υπαρχει και στο MInt 19.1

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ για την επισήμανση. Διορθώθηκε