Άλλο ένα laptop σώθηκε από πέταμα με το Linux Mint :-)

θα έρθει και το άρθρο μόλις βρω λίγο χρόνο, πάντως ενα αρνητικό που μάλλον θα διορθωθεί σύντομα είναι ότι λόγω των σύγχρονων linux εκδόσεων σε x64, σε core2duo δεν φόρτωνε το keepod και του φόρτωσα ενα ωραιότατο και αγαπημένο xubuntu x32

1 «Μου αρέσει»

Επειδή λέμε μόνο για νεκρανάσταση παλιών PC!

Μετά από 10 χρόνια που είχαμε να αλλάξουμε PC (μόνο Linux τα τελευταία 7 παντού) , πήραμε της συζύγου για τη δουλειά Ryzen 7 3700X- 32GB RAM - 500GB SSD σε ASUS prime Β450Μ-Α με μια GPU της πλακός (Sapphire RX 550, γιατί είναι για επεξεργασία στατιστικών δεδομένων και τρέξιμο μοντέλων σε R , δεν μας απασχολούσε το κομμάτι “γραφικά”)
χωρίς λειτουργικό εννοειται και βάλαμε πάνω το Mint 20 Cinnamon .

Έχουμε βάλει πάνω και τρέχει ταυτόχρονα την R και το RStudio, καμιά 10αριά παράθυρα Chrome που έχει για τα mail κλπ , NoMachine για τηλεεργασία, το Viber(!!!) και κάτι VMs Ubuntu 18.04 που χρησιμεύουν για πρόσβαση σε κάτι περίεργους σέρβερ στο Γεωδυναμικό Ινστιτούτο όπου δουλεύει.

Και μόνο που δεν έχουμε Windows 10 να λένε κάθε λίγο “περιμένετε μέχρι τα Windows να κάνουν ρυθμίσεις στο Windows Update … ολοκληρώθηκε 5%” είναι ευλογία!

Αυτή τη στιγμη που μιλάμε το μηχάνημα έχει Uptime καμιά 10ριά μέρες και όλα αυτά τρέχουν ταυτόχρονα χωρίς καθυστερήσεις - το μόνο που κολλάει καμιά φορά είναι η σύνδεση στο Internet λόγω του ότι μπαίνουμε τα παιδιά και εγώ για τηλεκπαίδευση…

Όταν αγοράσαμε πέρσι επίσης ένα Laptop (τυχερή η σύζυγος) παραγγείλαμε ένα Dell με προεγκατεστημένο Ubuntu (το αλλάξαμε σε Mint).

Αντιθετα εγώ έχω ένα HP 650 laptop του 2013 με i3 2ης γενιάς, και η κόρη μου το παλιό μου (Toshiba Satellite A500-HK του 2009 με i5 1ης γενιάς)

Υπάρχουμε λοιπόν κι εμείς που αξιοποιούμε στο έπακρο τα καινούρια μας μηχανήματα με Linux, ενώ ταυτόχρονα έχουμε νεκραναστήσει και το 11ετίας laptop…

9 «Μου αρέσει»

Το καταλαβαινεις οτι αυτο που περιγραφεις συμβαινει σε μια καινουργια εγκατασταση μονο , μεχρι να περασει τα πρωτα μαζεμενα updates ? Δεν ειναι οτι συμβαινει μερα παρα μερα. Στην windows εγκατασταση μου εχω να δω ενημερωσεις απο τοτε που αναβαθμισα στην 20Η2 και για κανα 3-4 μερες περνουσε κατι μαζεμενα updates. Εκτοτε σιγη ιχθυος :slight_smile:

Οταν μιλαμε για ενα επεξεργαστη 8/16 , 32 γιγα ram , 500 ssd δισκο , τοτε τα παντα τρεχουν νερακι λογω specs και οχι τοσο λογω λειτουργικου. Δεν λεω οτι με το λινουξ ενα μηχανημα δεν δουλευει με πιο “αερα” , αλλα το συγκεκριμενο και κοτρωνες να του εβαζες , παλι αερα θα πηγαινε :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Έλα σε 1 μήνα πάλι να μου πεις… Εργαστήρια πληροφορικής με Win10 ανά 2 εβδομάδες είχαν updates που κρατούσαν απασχολημένα τα pc για 2-3 ώρες.

Πλάκα πλάκα δε λες τη σύζυγο να μας γράψει κανένα tutorial πάνω στην R :stuck_out_tongue_winking_eye:

Στo laptop της δουλειας, DELL XPS 2019 με i7 και 16 γίγα μνήμη. Το παρατάω κλειστό για μέρες, το ανοίγω, κάνω δουλειά τρέχουν ενημερώσεις όπως σωστά λέει ο @mphxths και αν καμιά φορά το ξεχάσω και κλείσει από μπαταρία κατά την εκκίνηση τις περνάει. Δε με ενοχλεί στο ενδιάμεσο.

Το νήμα δεν είναι φυσικά windows VS linux αλλά η δαιμονοποίηση ενός λειτουργικού (δε λέω ότι συνέβη εδώ προφανώς) δεν είναι σωστό να γίνεται. Λογικοί άνθρωποι είμαστε και επιλέγουμε αυτό που μας αρέσει αλλά σε κάποιες περιπτώσεις αναγκαζόμαστε να δουλεύουμε και με άλλα λειτουργικά.

2 «Μου αρέσει»

Της το είπα, αλλά δεν νιώθει τόσο δυνατή R user ώστε να σας γράψει εδώ tutorial!!!

Να μην είμαι και εγώ άδικος, αυτά τα θέματα με τα updates δεν τα έχω δει πρόσφατα να συμβαίνουν σε Win10, ήταν ίσως προβλήματα παιδικής ηλικίας που είχαν πριν τις πρόσφατες εκδόσεις (μιλάμε για πριν την 1909)

1 «Μου αρέσει»

υπάρχουν τρόποι να μπλοκάρεις win upd ώστε να μην κάνει του κεφαλιού του (…βέβαια δεν ξέρω πόσο το θες αυτό, με win). όμως, επειδή είχε καταντήσει αηδία (έως 1903 ειδικά), έχουν δίκιο όσοι τους έμεινε να γκρινιάζουν. τώρα (από 1909) ΑΥΤΟ το συγκ θέμα (των updates /έχουν προκύψει άλλα) είναι πολύ καλύτερο (αλλά πλέον μάθαμε κι όλα τα πιθανά blocks, βέβαια :P ). παλαιότερα, ήταν γεγονός πως όσο κι αν απέφευγες την ενοχλητική ειδοποίηση κάποια στιγμή θα έπρεπε να φας την καθυστέρηση (εγώ θα την πω αναγκαία σαφώς, “επικινδυνότητα” δε). όμως… [κι εδώ θέλω να σταθώ]

…όμως, για όσους είναι υποψιασμένοι (να το πω powerusers?) κι έχουν δει τα μάΘια τους διάφορα, απλά ΔΕΝ εμπιστεύονται ν’ αφήσουν pc σε upd-mode και να φύγουν ή θεωρήσουν ότι θα ξαναπαίξει σωστά. [κάτσε ρε Κυρίτση /συγνώμη, Βασίλη] θα μου πεις, αυτό δεν είναι δικό ΣΟΥ ψυχολογικό, όμως? ναι, αλλά όχι αδικαιολόγητο βάση ιστορικότητας. οπότε, ΚΑΘΕ φορά που ζήταγε, η διαδικασία (για κάποιους) ήταν ακριβώς ίδια ταλαιπωρητική (παρά το αληθινό ευτύχημα πως α. πλέον όντως εκλείψανε οι πιθανότητες να ξεμείνεις από pc ή β. λιγόστεψαν να υπάρξει σοβαρά προβληματικό πακέτο (? …ας βάλω κι ερωτημ στο β)) :

  1. καθυστέρηση (άρα ειδοποιήσεις /σε production pc έως κ μέχρι επόμ ver μη σου πω), επειδή…
  2. διάβασμα περί πακέτων (από ms κ ψάξιμο τυχόν προβλημάτων),
  3. ψάξιμο για τυχόν ασυμβατότητες με σημαντικά σου προγράμματα,
  4. αναγκαίο data-fullbackup ΚΑΙ disk-mirroring αμέσως πριν,
  5. αναγκαία παραχώρηση χρόνου (σαφώς) αλλά ΚΑΙ φάση της ημέρας (δλδ το συνηθέστερο, βράδυ. κοινώς (για τόσα pc), ξενύχτι! =“οικογενειακή” παραχώρηση, για τα μεγαλύτερα μοντέλα απο μας),
  6. αναγκαίο ups-test αμέσως πριν (κάθε φορά δαγκώνομαι),
  7. αναμονή επιβεβαίωσης ότι ξανάνοιξε κανονικά κ δεν θα φας τα μούτρα σου με καντήλια, πρωινιάτικα (σε ΚΑΘΕ pc λέμε! /ΚΑΘΕ φορά ιδρώνω).

…όταν λοιπόν το επόμ βράδυ στρωθείς κουρασμένος να χαζολογήσεις στον καναπέ και το tv-pc σου ζητήσει επίσης update, όσο κι αν σηκωθείς ν’ αναπληρώσεις τον χρόνο στη κουζίνα πχ, την βλαστημάς την ms όταν συμβαίνει 2-4 φορές /χρ, δεν είναι πως θα λυπηθείς τον αγιασμό φερειπείν…

οπότε ναι, βράχος πια δε λέω, αλλά νισάφι. πετάς ένα fixed mint στην tv (για άλλους, fixed και στην δουλειά) κι ησυχάζεις :) (ασχέτως αν εμένα με τρώει το χέρι μου)

.
ps. και να την πω την αμαρτία μου: λόγω ρετρολαγνοίας (δεν το κρύβω), η χαρά που νιώθω να ΜΗΝ παράγω άλλο ένα ηλεκτρονικό σκουπίδι αλλά ν’ αφήνω το ξεχασμένο epc9, 10, atom(s) ακόμα και σκέτο mobo (λόγω σκουριάς, από παραθαλλάσιο μπαράκι), να παίζουν εικόνες, μουσική και να δείχνουν σταθερά το calendar να ξέρει η οικογένεια που βρίσκομαι, εμένα μου λέει “επαναχρησιμοποίηση” (ούτε καν ανακύκλωση δλδ), κάτι πολύτιμο στην θεωρία μου! με linux γίνεται πανεύκολα, με win θες μια εργάσιμη να το 'χεις δίπλα σου για κάθε debload εντολή, μέχρι τελικό στιπτιζ.

3 «Μου αρέσει»