Άλλο ένα laptop σώθηκε από πέταμα με το Linux Mint :-)

To laptop της συζύγου, το οποίο αγοράστηκε χωρίς να ερωτηθώ, πριν από ενάμιση χρόνο περίπου, ήταν κυριολεκτικά χρέπι. Η οποιαδήποτε εργασία με αυτό (γραφείου) ήταν αργή και βασανιστική. Μιλάμε ότι μέχρι και κλικ να έκανες στο url bar του chrome για να εισάγεις διεύθυνση, περίμενες…

Δεν είχα βοηθήσει καθόλου για διάφορους λόγους. Κάποια στιγμή που του έριξα μια ματιά, προσπάθησα να αφαιρέσω antivirus, να το ελαφρύνω λίγο, αλλά μάταια… Τόσο καιρό η σύζυγος είχε οικειοποιηθεί το laptop μου 10 ετίας για να κάνει τη δουλειά της (SSD + 8GB RAM). Άρχισε να γκρινιάζει και ο γιος που με ρωτούσε γιατί του “λαγκάρει” το minecraft και με ρωτούσε τι να κάνουν και απαντούσα “να το πετάξετε”.

Το εν λόγω laptop είναι το HP Notebook - 15-db0017nv (χρέπι με AMD Dual-Core E2-9000e, 4 GB μνήμη και έναν αργό SSD.

Τέλος πάντων, με έπιασε το φιλότιμο σήμερα και αφού της είπα να αντιγράψει τα αρχεία της σε ένα στικάκι, το ανέλαβα για να του περάσω Mint, έχοντας πολύ λίγες ελπίδες σχετικά με το αποτέλεσμα.

Πρώτη κίνηση να πάρω ένα image του SSD, ώστε να μπορώ να το επαναφέρω στην προτέρα κατάσταση. Φορτώνω clonezilla και ξεκινάω τη διαδικασία. Έλεος. 128 GB SSD με 70GB δεδομένα και πήγαινε με ρυθμούς χελώνας το image σε έναν εξωτερικό USB 3.1 δίσκο (3.1 είναι -τουλάχιστον κατ’ όνομα και οι θύρες του laptop). Σταματάω τη διαδικασία και του καρφώνω έναν εξωτερικό SSD μήπως και πάει πιο γρήγορα. Μάταια. Ίδια ταχύτητα. Φαίνεται ότι οι 3.1 θύρες του laptop είναι εντελώς μούφα. Ούτε κατά διάνοια. Έκανα το image με ταχύτητα 20MB/s, δηλαδή ταχύτητες USB2. Το άφησα 2 ώρες για να τελειώσει…

Δεύτερη κίνηση μπουτάρω με Live Mint 19.3 Cinnamon παρακαλώ. (Πειραματικά έχω διαπιστώσει ότι δεν κερδίζεις και τίποτα αν πας στο πιο ελαφρύ Mate). Και μόνο η ταχύτητα στο boot και η αποκρισιμότητα από τη στιγμή που μπούταρε με έκαναν να εγκαταλείψω δεύτερες σκέψεις για να επιχειρήσω να περάσω το ακόμα πιο ελαφρύ Mint XFCE ή κάποια παρόμοια διανομή. Μελανό σημείο ότι δεν έβλεπε το wifi. Είχα πολύ καιρό να εγκαταστήσω Linux σε laptop και να μην βλέπει το Wifi. Γκουγκλάρω λίγο με τα στοιχεία της κάρτας wifi του laptop και βλέπω ότι υπάρχει λύση με εγκατάσταση drivers 3rd party, open source. Το μειονέκτημα με αυτή τη διαδικασία είναι ότι κάθε φορά που αλλάζεις kernel θα πρέπει να τους ξαναπερνάς. Τέλος πάντων, “θα το δω μετά” σκέφτομαι, καρφώνω ένα LAN καλώδιο και προχωράω.

Εγκατάσταση για πλάκα σε 20 λεπτά. Περίμενα να φάει άλλη μια ώρα με τη μέχρι τώρα εμπειρία με το χρέπι, αλλά τελικά ήταν μπαμ μπαμ.

Μπουτάρω πρώτη φορά και τεστάρω αποκρισιμότητα. Μιλάμε για τουλάχιστον 500% βελτίωση σε σχέση με τα Windows. ΤΟ ΕΝΝΟΩ. Κρίμα που δεν είχα τραβήξει βιντεάκι πριν και μετά… Το κερασάκι στην τούρτα; Μου ζητάει update πατάω κλικ και κατεβάζει τα πάντα όλα, μεταξύ άλλων και τον νεότερο kernel 5.4.x.x. Reboot και ΟΥΑΟΥ τώρα βλέπει και το wifi!!! Φαίνεται ότι στον νεότερο kernel είχαν ενσωματωθεί oi drivers για τη δύστροπη realtek 8723de και έτσι γλίτωσα και τη μανούρα της manual εγκατάστασης.

Κατά τα άλλα, όλα super! Και skype και chrome και τελευταίο libre office και πλέον να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με ταχύτητες ικανοποιητικές, τηρουμένων των αναλογιών, και όχι ανυπόφορες που ήταν πριν. Το laptop παραμένει αδύναμο και το cpu utilization ανεβαίνει συχνά ακόμα και σε browsing 60%, αλλά ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ το πώς λειτουργεί τώρα και την αίσθηση που έχει ο χρήστης. Με windows 10 θα ήταν απλά παροπλισμένο μέχρι τη μέρα της ανακύκλωσης. Με Linux απέκτησε ξανά ζωή.

Το Linux δεν παύει κάθε μέρα να με εντυπωσιάζει με τις δυνατότητες που παρέχει σε συνδυασμό με το πόσο ελαφρύ και user friendly είναι. Κρίμα που μικρό ποσοστό χρηστών το έχουν ανακαλύψει μέχρι σήμερα…

20 Likes

Καποια στιγμη, η amd ειχε βαλθει να χαλασει το ονομα της. Για να βγαζει επεξεργαστες με χαμηλη καταναλωση, εκανε οτι να ναι…! Για την ιστορια, στο passmark που παντα τσεκαρω, αν ενας επεξεργαστης εχει βαθμολογια κατω απο 1500 , δεν μπορει να κανει σχεδον τιποτα. Αν εχει κατω απο 1000 απλα δεν παιζει το μηχανημα. Ο δικος σου εχει 816!

Το linux εχει το καλο, οτι μπορεις να περικοψεις διεργασιες. Ακομη και να μην καθοταν η αυτοματη εγκατασταση, μπορεις μετα αρχιζοντας τις περικοπες να το φτασεις σε αποδεκτα πλαισια. Ευγε για την ανασταση

6 Likes

ευγε. παντα χαιρομαι οταν ενα λαπτοπ παιρνει παραταση ζωης με linux.

2 Likes

σ’ ευχαριστώ που δεν πετάς “χαλαρά κι απροβλημάτιστα” αλλά ξαναχρησιμοποιείς και γλυτώνουμε ένα έστω ακόμα απόβλητο :wink:

2 Likes

Ρε παιδιά δεν ήταν για πέταμα το λάπτοπ με επεξεργαστή 14 nm, με 4gb ram ddr4 και m2 ssd… Προφανώς έφαγε ιό, εντάξει αδύναμος επεξεργαστής αλλά για δουλειά γραφείου θα έπρεπε να είναι οκ!

2 Likes

Απο εμπειρια, οσοι επεξεργαστες βγαζουν κατω απο 1000 στο passmark ειναι απαραδεκτοι. Φιλος αγορασε προ 3-4 ετων αντιστοιχο λαπτοπ και απο την πρωτη μερα ζοριζοταν να μπει youtube. Το linux βοηθαει μεν αλλα αυτα τα σκουπιδια που βαφτιζονται επεξεργαστες δεν επρεπε να υπαρχουν. Εχω παθει παλιοτερα με ενα asus 1101ha (atom 570 νομιζω για επεξεργαστη και γραφικα οτι να ναι) η κατι τετοιο που οτι και να του εβαζες δεν κουνιοταν βημα. Ενδεικτικα windows xp - windows 7 - lubuntu - xubuntu - jolie os κτλ δεν σηκωνανε πανω απο 240 αναλυση youtube. μετα απλα φλικαρε ολο το συστημα . Τελικα βρηκα λυση με το pixielive 4 που ηταν ειδικα φτιαγμενο gentoo γι αυτον τον επεξεργαστη. Δε λεω μετα επαιζε ανετα και τα 720 αλλα για να εγκατασταθει χειροκινητα μου πηρε 1 μερα. Ομως για να φτασω σ αυτη τη λυση μου πηρε και κανα μηνα δοκιμες και κατεβασματα διαφορα πραγματα.

Ο επεξεργαστης ειναι το α και το ω. Ολα τα αλλα καπως θα βρεις λυση να τα βολεψεις

2 Likes

Είχα το hp pavilion dv6700 με επεξεργαστή Intel Core2 Duo T7500 @ 2.20GHz με βαθμολογία 848 στο passmark, με ubuntu και Antergos που το δούλευα μέχρι πρίν 2 χρόνια δεν είχα κανένα θέμα ούτε στο ίντερνετ ούτε στο YouTube…

4 Likes

Και εγώ που έχω ένα παλιό λαπτοπ HP PAVILION DV7-3110SV που φοράει έναν i3 330m με Average CPU Mark 956, για απλό browsing (youtube/netflix/popcorntime) ακόμα αντέχει, το έχω κάνει media center στην τηλεόραση με Mint Cinnamon 19.3

Με 100 εντολες και τεχνολογιες παραπανω σαν σειρα επεξεργαστων core 2 duo σε σχεση με τον atom. Φυσικα και θα υπηρχε προβλημα αλλα οπως ειπες ειχες βαλει διανομες linux. Ομως ειναι πολυ ασχημο να πωλουνται σκουπιδια και να τα ανασταινουμε με το linux. Εγω πλεον σαν προσωπικο υπολογιστη εχω εναν ryzen 2700 με 64gb ram. Δεν ξαναγοραζω οριακα πραγματα. Και το linux λειτουργικο ειναι και θελει κι αυτο να δειξει δυνατοτητες ταχυτητας. Οχι μονο νεκραναστασεις.

Για την ιστορια και τωρα πωλουνται κατι τερατα με celeron και με jxxxx επεξεργαστες που ειναι οριακα σημερα 1100-1200 κτλ. Με 20-50€ παραπανω πας σε 1500-2000… Γιατι να παρεις κατι που θα σου βγαλει την πιστη του χρονου;

Και μολις τσεκαρα τον επεξεργαστη του asus. Ηταν ο z520 atom και βγαζει 240 στο passmark. Υπολογιστης που πουληθηκε το 2010-11 και ο pentium 3 βγαζει 299!!! Τα εκλαψα τοτε τα ευρω μου αλλα εμαθα να ψωνιζω

5 Likes

Περιμένω ένα keepod , και θέλω να δω επειδή ενισχύει σε cpu & gpu (που έχει ενσωματωμένα) παλιά λάπτοπ χρησιμοποιώντας όλα τα άλλα υλικά πληκτρολόγιο οθόνη κλπ, αν έχει νόημα στα παλιά λάπτοπ ή απλά είναι μια λύση για ένα ελάχιστο internet use για εντελώς πεθαμένα συστήματα , και θα σας πω.

2 Likes

Πληρώνεις όσο 2-3 μπύρες για να αναστήσεις ένα υπολογιστή που αγόρασες με 500€.
Θέλουμε άρθρο !

1 Like

Θα συμφωνήσω με τον @Kostas_Kostas . Καιρός να σεβαστούμε το Linux και να μην είναι μόνο για νεκραναστήσεις. Εκτός από μερικά Α της Amd και Atom της Intel σε λάπτοπ των 100-200 ευρώ, γενικά όλοι αυτοί οι επεξεργαστές είναι σκουπίδια. Οι σοβαροί επεξεργαστές αρχίζουν i3 / r3 και πάνω.

Οκ έχω αναστήσει και εγώ λαπτοπάκια με Linux, όταν ήταν πλέον απαρχαιωμένα (5+ χρόνια). Ωστόσο αξίζει να σημειώσουμε το εξής. Κανείς δεν έβαλε σε τόσο άθλιο / παλιό λάπτοπ κάποια (υπολογιστικά) βαριά διανομή (πχ κλασσικό Ubuntu με Gnome). Οι διανομές που θα μπουν για να τρέχει ανθρώπινα ένα τέτοιο σύστημα είναι πιο ελαφριές (μιλάω πάντα για πρόσφατες εκδόσεις λειτουργικού σε παλιούς υπολογιστές, δεν έχει νοήμα να λέμε ότι το Ubuntu 12 παίζει καλά σε λάπτοπ 200Ε του 2012) . Ο μόνος λόγος που το Linux είναι αυτό που ανασταίνει είναι γιατί κανείς άλλος δεν νοιάζεται να βγάλει ένα πιο ελαφρύ λειτουργικό (Windows / Mac ποτέ δεν τα πήγαιναν καλά με τους αδύναμους υπολογιστές). Σε όλα αυτά τα λαπτοπάκια αν τους βάλεις free-dos θα τρέχουν μια χαρά.

Το ζήτημα για μένα είναι να αναδείξουμε ότι το Linux έχει να προσφέρει πολλά περισσότερα σε ένα καινούργιο και δυνατό σύστημα. Γιατί να σπαταλάς ένα σύστημα για να τρέχει windows. Πήρες καινούργιο λάπτοπ στα 500+ Ευρώ. Κατευθείαν φορμάτ και Linux. Π.χ. ειδικά καινούργια λάπτοπ που έρχονται με SSD συνήθως στα 128 - 256 GB αν τους έχεις Windows ξεμένεις από χώρο πολύ εύκολα. Πρέπει να είσαι ένας μανιακός που δεν αποθηκεύει τίποτα μέσα. Πχ μόνο τα windows πιάνουν 20 -40 GB (χώρο για εγκατάση, για update και recovery partition).

Πήρες θηρίο με R7/R9 ή i7/i9 Linux από την πρώτη μέρα. Να μην σπαταλάμε καλούς υπολογιστές με κακοφτιαγμένα λειτουργικά.

7 Likes

και ακομα καλυτερα θα ελεγα το θηριο ΑΔΕΙΟ χωρις λειτουργικο. να μην πληρωσω τσαμπα κατι που θα ξηλωσω αμεσως.
]

2 Likes

Εγώ με Ubuntu GNOME έσωσα ένα λάπτοπ από 2013 (ή 2012;) με αυτό τον επεξεργαστή https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-3630QM+%40+2.40GHz&id=1444 αλλά κιόλας είναι σχετικά καλός αφού έχει σκορ 5035. Με Windows 10 κολλάει φουλ ενώ με τα Ubuntu κανένα πρόβλημα απολύτως. Έχει μερικά κολλήματα όταν ξεκινάει και ζεσταίνεται αλλά αυτό είναι λόγω του αργού δίσκου στο λάπτοπ και ότι δεν έχει καθαριστεί και πολύ οπότε υποθέτω οι ανεμιστήρες είναι γεμάτοι σκόνη. Μετά επίσης πέρασα Linux σε λάπτοπ με αυτό τον επεξεργαστή https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-5500U+%40+2.40GHz&id=2470 και στα καθημερινά πράγματα δεν έχει τόση διαφορά, αλλά σε πράγματα όπως μεταφορές αρχείων και χρήση CPU και RAM τα Ubuntu είναι ανώτερα. Και αυτό είναι με το GNOME το αργό.

Τέλος, έσωσα ένα Windows XP Netbook (Dell Inspiron 910 mini) με 1GB DDR2 και επεξεργαστή https://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Atom+N270+%40+1.60GHz&id=614 από το πέταμα (ή την αδράνεια για πάντα) με Xubuntu 18.04 32 bit και όταν τελειώσει η υποστήριξη θα του περάσω Debian.

Αυτά από μένα

1 Like

σε πολυ παλιά και “σαραβαλα” θαυματα κανουν οι διανομες devuan. υπαρχει μια διανομη star linux που εγκατεστημενη ειναι μονο 3 γβ!! την εβαλα σε ενα αρχαιο dell του 2007 και ανοιγει το fb σε 7-8 δευτερολεπτα .ενδεικτικα me xfce και ενα παραθυρο fb ανοιγμενο ram 500 mb!

Και το BunsenLabs Linux έχω ακούσει ότι είναι κάνει καλή δουλεία σε παλιά συστήματα

Ω ναι! κανει καλη δουλει το bunsenlabs (μου αρεσει αυτη η διανομη)…
Ας μου επιτραπει ομως να κανω και μια προσωπικη παρατηρηση που, τονιζω οτι, δεν αποτελει αντικειμενικη διαπιστωση. Στο ιδιο μηχανημα με bunsenlabs και refracta ολα μια χαρα με το bunsenlabs και πολυ γρηγορη εκκινηση και κλεισιμο και γενικα γρηγορο, ομως αν του εβαζες βαριες διαδικασιες εδειχνε (αμυδρα ομως) οτι αρχιζε να ζοριζεται, κατι που δεν συνεβαινε με τη refracta που ομως ειχε πιο αργη εκκινηση και κλεισιμο. Eπομενως τεινω περισσοτερο στην επιλογη που λεει ο @MetFM αν και προσωπικα μαλλον θα εβαζα bunsenlabs…

1 Like

ίσως την διαφορά την κάνει το systemd (το devuan αν θυμάμαισωστά είναι χωρίς)

τώρα για μένα εμπειρικά ένας οποιοσδήποτε 64bit διπύρηνος επεξεργαστής είναι μια χαρά. Ακόμα και τα 32bit αυτού τού αιώνα δεν είναι μεν μια χαρά αλλά δουλεύουν και αξίζουν τον κόπο (αν και πρέπει κανείς να ξέρει τι κάνει). (ο προηγούμενος αιώνας όμως δεν αξίζει τον κόπο για λίνουξ)

1 Like

Και εγω την ιδια εντυπωση εχω γιατι ακριβως το ιδιο συμβαινει και με την mx που εχει τη δυνατοτητα να bootαρει και με systemd. Δηλαδη με systemd ξεκινα πιο γρηγορα και κλεινει πιο γρηγορα αλλά φαινεται ενδιαμεσα να εχει λιγο χειροτερες επιδοσεις απο οταν bootαρει χωρις systemd αλλά και παλι στη δευτερη περιπτωση (την default για την mx) ξεκινα πιο αργα και κλεινει πιο αργα. Ομως δεν μπορω να το υποστηριξω γενικοτερα αυτο γιατι, στην περιπτωση του bunsenlab και της refracta μιλαμε για διαφορετικες διανομες, και η mx δεν ειναι γενικοτερα και πολυ φτιαγμενη για να λειτουργει και τοσο με systemd… Eπισης μου λειπει και τεχνικη γνωση. Σαν υποψια το λεω λοιπον…

Απο περιεργεια και μονο εχω αναστησει με το Antix κατι αρχαια λαπτοπ με XP και 254 Mb η 512 Ram.Καθε κλικ και αναστεναγμος…
Τα πραγματα γινονταν πιο ανθρωπινα παλι με Antix, Core 2 Duo και 2 GB Ram.
Για τα γουστα μου και τα νευρα μου εν ετη 2020 οτιδηποτε κατω απο i3 επεξεργαστη και 4GB Ram δεν…