Αλλαγή τρόπου login από αυτοματο σε χειροκίνητο

καλησπερα πως αλλαζω τον τροπο συνδεσεις εχω βαλει αυτοματη συνδεσει και θελω χειροκινητα μπορει καποιος να με βοηθησει εχω linux mint

δες τις ρυθμίσεις για το login screen στο account σου και αφαίρεσε το autologin

πως παμε εκει χρηστες και ομαδες η λεπτομερειες λογαριασμου?

στοn user management κανε off το auto login
ubuntu-auto-login-users

κανε Edit

/etc/mdm/mdm.conf

και άλλαξε μόνο αυτήν την επιλογή

AutomaticLoginEnable=true

σε αυτή

AutomaticLoginEnable=false

αυτο ειναι ubuntu εγω εχω linux mint πηγαινω λεπτομερειες λογαριασμου αλλα μου ζηταει αλλαγη κωδικου οχι να βγαλω την αυτοματη συνδεση

αν εισαι σε Mint Cinammon πας με δικαιωματα Διαχειριστη στην διαδρομη
/etc/lightdm/lightdm.conf
και εκει που λεει

autologin-user=andreas

διεγραψε την παραμετρο αυτη και
Αποθηκευση, επανεκκινηση

πιο απλα αν γινεται με εικονα δεν καταλαβαινω αυτα τα βηματα δεν γνωριζω και πολλα τωρα μαθαινω

τι εκδοση Mint εχεις;Cinammon, XFCE η Mate;
Βοηθα λιγο την κατασταση για να σε βοηθησει καποιος.
Σε Cinammon πας Διαχειρηση Συστηματος, Παραθυρο Εισοδου (η κατι παρομοιο στα ελληνικα), η μεσαια καρτελα Χρηστης, Λιστα Χρηστων, Χειροκινητη Εισοδος (η κατι παρομοιο στα ελληνικα).
Επακεκιννηση για να παρει την αλλαγη.

1 «Μου αρέσει»

με βοηθησες παρα πολυ το εκανα εκανα restart τπτ ξανα μπαινει με auto login

Τελευταία που το έψαχνα σε ένα φόρουμ έλεγαν να το ορίσεις σε false και όχι να το διαγράψεις.

μετα απο 2 μερες δεν εχουμε μαθει ακομα το πιο βασικο, τι εννοει ο ποιητης;
Σε πιο περιβαλλον αναφερεται; Cinammon, XFCE η Mate;
Προσωπικα δεν ειναι μαγος η χαρτοριχτρα ουτε μπορω να διαβασω καποια κρυσταλλινη σφαιρα για να μαντεψω τι εννοει ο νηματοθετης.
Σηκωνω ψηλα τα χερια, παραδινομαι!

Έχω μια εικονική μηχανή με Linux Mint εδώ πέρα οπότε βρήκα γρήγορα τη λύση. Το Linux Mint έχει 3 εκδόσεις, ανάλογα με το γραφικό περιβάλλον. Cinnamon, MATE και Xfce. Το Cinnamon είναι η πιο βαριά έκδοση και φαίνεται κάπως έτσι:

Εκεί πας στη ‘Διαχείριση συστήματος’ και μετά ‘Παράθυρο Σύνδεσης’ (όπως είπε ο @Souiters) που όπως βλέπεις στην εικόνα έχει όλες τις ρυθμίσεις που θες στη καρτέλα ‘Χρήστες’. Εκεί το ρυθμίζεις.

2 «Μου αρέσει»

Πρωτος!
Εκει που λεει “Επετρεψε την χειροκινητη συνδεση” πρεπει ο διακοπτης στα δεξια να ειναι στο πρασινο.

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστω πολυ παιδια !!!

1 «Μου αρέσει»