Αλλαγή σκληρού δίσκου

Καλημέρα φίλοι μου εύχομαι αυτές τις περίεργες μέρες που περνάμε εσείς και οι οικογένειες σας να είναι καλά.
Είμαι κάτοχος αυτού του laptop
https://www.e-shop.gr/laptop-hp-17-ca0992nd-173-fhd-amd-ryzen-5-2500u-16gb-1tb-128gb-ssd-windows-10-p-PER.901512
Και σκέφτομαι να κάνω αλλαγή τον ή του δίσκους που έχει το μηχάνημα. Ο ένας είναι m.2 128gb και ο άλλος 1tb hhd. Η αρχηκη μου επιλογή ήταν να αλλάξω μόνο τον m.2 σε 500 ή 1tb αλλά ένας φίλος με έβαλε σε διαδικασία να σκέφτομαι να αλλάξω και τους 2. Ο 1tb δίσκος είναι μόνο αποθηκευτικό μέσο και δεν παίζει φόρματ λειτουργικά κλπ. Στο m.2 θα έχω σίγουρα 2 λειτουργικό γιατί τα άλλα μελοι της οικογένειάς θέλουν παράθυρα :frowning:. Όποιος έχει να προτείνει κάτι ευχάριστος να ακούσω την γνώμη του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Την γνώμη μας πάνω σε τι ακριβώς την θες? Τι μάρκα δίσκους να πάρεις? Τι χωρητικότητας ή το πως να βάλεις τα 2 λειτουργικά (Windows & Linux)?
Εγώ αυτό πάντως που θα άλλαζα πρώτο είναι ο HDD ο οποίος είναι μάλιστα στις 5400rpm… θα είναι πολλή αργός!
Αν το πρώτο σου λειτουργικό θα είναι το Linux πάρε ένα m.2 στα 500GB και εγκατέστησε την διανομή που θες (θα είναι και πιο γρήγορος) και πάρε και έναν 2ο SSD 1TB (που είναι πιο φτηνός από τον m.2) και βάλε τα windows (για τα γυναικόπαιδα). Επίσης τον SSD μπορείς να τον χωρίσεις σε 2 partitions και στο 2ο partiton να βάλεις ταινίες, μουσική κτλ στα οποία μπορείς να έχεις πρόσβαση και όταν μπουτάρεις από το Linux.

Βασικά στο να πάρω έναν m. 2 500 ή και μεγαλύτερο ή να πάρω 2 δίσκους. Η μάρκες και τα υπόλοιπα έχουν να κάνουν με άλλους παράγοντες νομίζω όπως τα χρήματα…