Αχνά εργαλεία στο Inkscape

Γεια σας
Έχω εγκαταστήσει την προεπιλεγμένη έκδοση 0.92 του Inkscape, στο Linux Mint, όμως έχει αχνά εργαλεία, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα.

Στα διάφορα tutorials όμως βλέπω ότι τα εργαλεία του Inkscape δεν είναι αχνά.

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω τα εργαλεία του Inkscape να φαίνονται κανονικά και όχι αχνά;
Ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ το συγκεκριμένο εργαλείο όμως σκέφτηκα ότι μήπως έχει να κάνει με το θέμα που έχεις βάλει στο σύστημα σου.Για άλλαξε θέμα να δεις αν γίνεται κάτι.

Update
Δοκιμασε επίσης να αλλάξεις και τα εικονίδια στο σύστημα σου εκτός του θέματος ,αλλά λιγο που διάβασα στο ίντερνετ καλύτερα είναι να πας σε νεότερη έκδοση του inkscape .

https://inkscape.org/forums/questions/icons-in-toolbars-are-very-dim/

απ’οτι βλεπω φαινεται να εχεις θεμα εικονιδιων καποιο απο τα minty-dark (ανοιχτοχρωμα εικονιδια για σκουρα θεματα εμφανισης). μπες στις ρυθμισεις εμφανισης και αλλαξε το θεμα εμφανισης (οχι τα εικονιδια) με καποιο dark θεμα (σκουρο). για να καταλαβεις, δες τις 2 εικονες απο το δικο μου συστημα (linux mint debian edition). στην 1η εικονα ειναι αυτο που συμβαινει σε εσενα με το inkscape (με ανοιχτοχρωμο θεμα εμφανισης). αν αλλαξεις το θεμα εμφνανισης με καποιο σκουρο, κανονικα θα πρεπει να φαινεται σαν τη 2η εικονα

Μπήκα στο System Settings > Themes και με τις παρακάτω ρυθμίσεις …

… κατάφερα να πάρω αυτό το αποτέλεσμα, το οποίο δεν έχει αχνά εργαλεία.

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

1 «Μου αρέσει»

τι icons ειχες πριν? φαινεται να ειχες καποιο απο τα dark icons που βγαζουν λευκα εικονιδια για σκουρα θεματα εμφανισης (η πρωτη εικονα στο αρχικο ποστ σου, εχει ακριβως ιδια εμφανιση με την πρωτη εικονα του δικου μου ποστ)

και κατι ασχετο:… σε βολευουν τα ανοιχτοχρωμα/λευκα θεματα εμφανισης? προσωπικη προτιμηση θα με πεις τωρα, αλλα προσωπικα τα ανοιχτοχρωμα/λευκα θεματα εμφανισης με κουραζουν απιστευτα στα ματια, σε σημειο ημικρανιας

τεσπα. αφου εβγαλες ακρη ευκολα χωρις σκαλισμα σε περιεργες ρυθμισεις και εντολες, μια χαρα εισαι. απο περιεργεια δοκιμασε για καμια μερα να δουλεψεις με σκουρο θεμα εμφανισης και ανοιστοχρωμα εικονιδια, να παρεις μια ιδεα και απο αυτο

1 «Μου αρέσει»

Δεν θυμάμαι ποιο icon είχα πριν, όμως με αυτές τις ρυθμίσεις στο System Settings > Themes …

… απέκτησα την παρακάτω σκούρα εμφάνηση

Αν και η σκούρα εμφάνιση με ξενίζει λίγο, έχεις δίκιο ότι είναι πιο ξεκούραστη για τα μάτια. Ίσως σε βάθος χρόνου τη συνηθήσω και καταφέρω να κρατήσω τη σκούρα εμφάνιση.
Σε ευχαριστώ.

2 «Μου αρέσει»