Αχ αυτές οι κατατμήσεις

Δεν θελω να αποδωσω ευθυνες. Αλλα ειναι κατι που μπορουν να βελτιωσουν οι αναφερομενες διανομες. Στο Debian πχ υπαρχει μια επιλογη να τα βαλεις ολα σε ενα partition κατα την εγκατασταση… και αυτο ειναι η προτεινομενη επιλογη για νεους χρηστες (για να μην τρεχουν και δεν φτανουν).

Το θεμα που θελω να θιξω ειναι οτι οταν ολα γινονται αυτοματοποιημενα και τετοιες πτυχες της εγκαταστασης κρυβονται απο τους νεους χρηστες “για να μην τους δυσκολεψουν” σε καποια φαση θα τους βγουν μπροστα τους αντιστοιχα προβληματα με τα δικα σου και οχι μονο θα πελαγωσουν αλλα και χωρις καθοδηγηση θα τα παρατησουν και θα γυρησουν στα παλια γνωριμα περιβαλλοντα.

Το θεμα της εγκαταστασης της καθε διανομης πιστευω οτι θα πρεπει να εχει και μια στρατηγικη προσεγγιση για να μην βρισκονται οι χρηστες προ πολλων εκπληξεων.

1 «Μου αρέσει»

Γιατι να μαθουμε κατι το χρηστη; γιατι αυτο δεν θα συμβει ποτε στα windows η σε mac ακομη και να πιασουμε και το τελευταιο kbyte. θα σερνεται βεβαια αλλα θα ανοιξει. Εγω θεωρω οτι ειναι bug του linux η κακος προγραμματισμος. Αν η φιλοσοφια ειναι να μαθει ενας χρηστης ποσο ειναι το mbyte και το gbyte και να διαμερισει το δισκο, που δεν το λες και λυση αρχαριου, τοτε εχει χαθει το παιχνιδι. Οι διανομες θα επρεπε να εχουν καποια δικλιδα ασφαλειας, τουλαχιστον για να ανοιγει το συστημα μετα απ αυτο το προβλημα εστω και αργα. Ακομη και μενα που γνωριζω μου προσθετει αγχος και ελεγχω συχνα πυκνα τον δισκο για να δω ελευθερο χωρο. 2020 εχουμε…

2 «Μου αρέσει»

Αυτη η ερωτηση ειναι για μενα σαν να λεμε: “Γιατι να μαθουμε κοινους ανθρωπους να οδηγουν μονοι τους; Η να μαγειρευουν μονοι τους; Η να καθαριζονται μονοι τους;” ειναι τοσο απλη και ξεκαθαρη οσο η νυχτα με την μερα. Θελεις μηπως να στην εξηγησω;

Συμφωνώ με την τοποθέτησή σου, και για να πω κι εγώ τα δικά μου, ευκαιρίας δοθήσης, γενικώς δεν πρέπει να μας απασχολεί το ποιός φταίει αλλά το τι φταίει, έτσι κι αλλιώς… φταίχτες, εν δυνάμει, είμαστε όλοι…

Το linux εχει κι αυτο προβληματα οπως ολα τα λειτουργικα. αντι λοιπον να προσπαθησουμε να τα λυσουμε ας τα κρυψουμε κατω απο το χαλακι. και μετα αναρωτιομαστε γιατι σε desktop δεν ξεκολλάει απο το 3%… Δεν ξεκολλαει γιατι οπως εχω πει πιο παλιά ο μηχανικος που θα χρησιμοποιησει τον υπολογιστή για να βρει εξαρτηματα στο νετ, ο γιατρος και ο δικηγορος που θελουν να γραψουν ενα κειμενο και αλλοι τοσοι εκατομμυρια ανθρωποι, δεν θελουν να μαθουν πληροφορικη με το ζορι… απλο ειναι

1 «Μου αρέσει»

Με το συμπαθειο αλλα ετσι δεν δημιουργουμε σκεπτομενους χρηστες… αλλα drones και πελατες για να κινηται η οικονομια… πληρωστε για να κανετε την δουλεια σας και μην παραπονιεστε γιατι χαρη σας κανουμε και σας δινουμε τις υπηρεσιες μας… α και που ειστε… τα προσωπικα δεδομενα σας… δεν ειναι πια δικα σας… σας τα πηραμε συμφωνα με την παραγραφο 15 του EULA που απλα πατησατε “I Agree”.

Αν τετοιους χρηστες θελουμε… εγω προσωπικα (δεν ξερω για τους αλλους και δεν θελω να μιλησω εκ μερους κανενος) δεν θα συμμετεχω. Προτιμω να κατσω με το 3% που τουλαχιστον ξερω οτι και να μην ξερουν κατι εχουν την στοιχειωδη περιεργεια και ενεργεια να μαθουν πως να κανουν αυτο που χρειαζονται και θελουν. Αν τα εργαλεια που τους βολευουν ειναι τα Windows ή οτιδιποτε αλλο μεσα και καλα να ειναι. Αν ομως θελουμε σαν κοινοτητα να λεμε οτι κανουμε καλο στους χρηστες μας… τοτε θα πρεπει να τους διξουμε 2 - 3 πραγματακια πριν τους πουμε… τωρα εξερευνηστε μονοι σας.

Τα Ελληνικα δεν τα μαθαινει κανενας με την επιφυτηση του Αγιου Πνευματος. Ουτε την Ιστορια. Ουτε την Φυσικη Ουτε τα Μαθηματικα. Γιατι η χρηση ενως υπολογιστη να ειναι διαφορετικη;

Επιδει εχεις τα εργαλεια και ξερεις πως λεγονται δεν σημαινει οτι παντα ξερεις να τα χρησιμοποιησεις… εαν δεν μαθεις ΠΩΣ θα τα χρησιμοποιησεις. Και δεν λεμε να μαθουμε πληροφορικη στον καθενα… δεν χρειαζονται ολοι αυτες τις γνωσεις. Αλλα τις βασικες ναι σε νεο περιβαλλον τις χρειαζονται.

2 «Μου αρέσει»

Ξεφύγαμε πάλι. Δώστε μου ένα καλό τίτλο να τα μεταφέρω στο καφενείο :smiley:

Με αυτη τη λογικη δεν μπορει να παει τιποτα μπροστα. Παντα σε ολους τους αιωνες ο κοσμος προχωρουσε μπροστα με την βοηθεια. Με απολυταρχισμο και λογικες η μαθε κολυμπι η πνιξου δεν νομιζω οτι ειναι η σωστη διαδικασια για να γινει καποιος ΧΡΗΣΤΗΣ linux… και τονιζω το χρηστης γιατι λογω του οτι καποιοι εδω μεσα εχουμε μια κλιση στους υπολογιστες, γραφουμε στα παλαιοτερα των υποδηματων μας οσους δεν μπορουν. Και εγω ημουν κομμενος καθε χρονια στο σχολειο στα μαθηματικα. Και τι εγινε; Επρεπε να κανω χαρακιρι επειδη δεν μπορουσα να μαθω μαθηματικα; τελος παντων. εχουμε ξεφυγει. Στειλτε τα στο καφενειο

Οντως ξεφυγαμε, Στειλτο στο Καφενειο των Χρηστων.

Πιθανος Τιτλος: Ατερμονες κουβεντες #001
(Για να μπορεσουμε να επανελθουμε μιας και ειναι “Ατερμονες” :slight_smile: )

Αυτο ειναι το τελευταιο σχολιο που θα κανω πανω στο θεμα (βεβαια ποτε μην λες ποτε αλλα για την ωρα)… το κλεινω εδω γιατι δεν βλεπω να βγαζει νοημα η κουβεντα… χωρις ανοιχτα μυαλα δεν κανουμε τιποτα.

<αυτοσαρκασμος> Απολυταρχικως αποφασισωμεν και διατασωμεν ολοι οι χρηστες GNU/Linux να μηνουν κουμπουρες. Να μην μαθουν τιποτα για να μην νιωθουν αι υπολοιποι πελατες και drones μοναξιαν. Να μην εχουν το δικαιωμα να φτιαξουν τιποτα στους υπολογιστες των. Μονο να πληρωνουν τα μαλλια της κεφαλης των διοτι ενας ΧΡΗΣΤΗΣ δεν ΠΡΕΠΕΙ να μαθαινει τιποτα ΧΡΗΣΗΜΟ. ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΗ ΣΗΜΕΡΩΝ ΗΜΕΡΑ.

Ταδε Εφη GNUTechius Ο Τρομερος :) Χειροκροτηστε με :) Δοξαστε με :) </αυτοσαρκασμος>

------------------------------

Update: τωρα αν απαντησω απο κατω απο το τελευταιο του @anon88072451 θα παω για μπανιο… και επηδει εδω που ειμαι δεν λεει να πουντιασω (ειναι υπο το 0 η θερμοκρασια…) και λογω coronavirus θα το βαλω απλα εδω…

@anon88072451, απ’όλα αυτα που ειπα τι ακριβως κρατησες; Γιατι το εχουμε αναγαγει σε επιστημη να μπαινει ο καθενας στο Boot Menu του υπολογιστη του; Γιαυτο φταιει το Linux και η πολυπλοκοτητα του ή το οτι κανενας δεν εχει ασχοληθει με το μηχανημα που αγοραζει;

Ωραια εβαλες Linux στην κοπελα… μπραβοοοο δεν μπορουσες να της φτιαξεις ενα στικακι και 2 γραμμουλες σε μια κολλα Α4 με λιγες οδηγειουλες… 10 λεπτα παραπανω απο τον χρονο σου;

Δεν φταιει η κοπελα που ξαναγυρησε στα 7αρια… αλλα πηγε και αγορασε και καινουργιο μηχανημα 100 ευρω… για κατι που λυνονταν με καμια 10αρια λεπτα υποστηριξης… Αμ καλα ειναι να το κανεις εγκατασταση το Linux αδερφε αλλα αν δεν μπορεις να το υπσοστηριξεις λογω υποχρεωσεων… καλητερα να μην το βαλεις… ειναι δωρον αδωρον.

Αυτο εδω ειναι κλασσικο παραδειγμα του Sink or Swim που ειπες σε παραπανω δικια σου αναρτηση… Εγω ποτε δεν το ανεφερα… ισα ισα εγω μιλαω για εκπαιδευση των χρηστων… οχι μοναχοι τους… αλλα εμεις απο την κοινοτητα… γιατι αν δεν εξηγησεις σε καποιον κατι δεν μπορεις να περιμενεις να το καταλαβει απο μονος του. Αντε πχ να περιμενεις απο την κοπελια να καταλαβει πως κανεις mount σε ενα δισκο ΕΑΝ δεν της εξηγησεις 3 - 4 βασικα πραγματακια… θα στηρηχτεις στο συστημα να τα κανει ολα σωστα… αλλα ο χρηστης ειναι το θεμα μας.

Αν πχ η κοπελια ειχε το ιδιο κεφι και μερακι με την @eleni τοτε δεν θα υπηρχε θεμα… θα μας εβρισκε εδω (οπως και εγινε με την @eleni) και θα ρωταγε (οπως και παλι εγινε με την @eleni). Αλλα δεν γινεται ετσι με ολους. Δεν βαζεις αρτσι βουρτσι Linux σε ολους και ολοι θα το λατρεψουνε… η ακομα καλητερα θα το καταλαβουνε και θα το δουλεψουνε σωστα. Το Linux Δεν ειναι Windows.

Το ιδιο σου το παραδειγμα ειναι η καλητερη απαντηση που θα μπορουσα να σου δωσω.

Update 2:

Και παλι αδερφε δεν σου ζητησα βιογραφικο. Δεν σου κανω συνεντευξη για δουλεια. Σε πιστευω εισαι επαγγελματιας. Δεν ξερω που βλεπεις εσυ τις δικες μου παρωπιδες και δεν βλεπεις τις δικες σου αλλα οκ ας παμε παρακατω. Θες να μου πεις σαν επαγγελματιας εν ετει 2020 η κοπελια δεν εχει ιδεα απο Google Drive, ή Dropbox η καποια αλλη παρεμφερη υπηρεσια; Δεν σου λεω οτι δεν ευθυνεται το λειτουργικο σου λεω οτι οταν το λειτουργικο δεν δουλευει σωστα ο χρηστης πρεπει αντι να πανηκοβαλεται να μπορει να σκευτει λογικα και καθαρα.

Αλλιως… πληρωνει 100αρα και ευχαριστει το Θεο που ξαναγυρισε εκει που ηξερε… με οτι αυτο συνεπαγεται. Αυτο λεω. Αν αυτο ειναι παρωπιδα… τοτε ΟΚ… εχω παρωπιδες… εσυ τι αλλαγες θα ελεγες οτι θα επρεπε να γινουν για να μην γινει αυτο που εγινε στην εν λογω κοπελια;

ΟΚ για βρες μου εσυ απο εδω ποιος πληρωνεται και απο ποια εταιρια:
https://www.debian.org/intro/organization#data-protection

και μη ξεχναμε οτι απο το Debian βγαινει το Ubuntu, το Mint (που ειναι Ubuntu based και εξαυτου και Debian based) και διαφορες αλλες διανομες. Για το kernel ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βρεις απο ποιες εταιριες πληρωνονται οι περισσοτεροι developers αλλα για διανομες αυτο που λες δεν ειναι ακριβως οπως το λες.

Τεσπα γυρναμε πισω στο θεμα μας. Πως θα αλλαζες εσυ το Linux; και τι θα αλλαζες με την 20αετη σου πειρα (δεν προσπαθω να ειρωνευτω απλα απο περιεργεια…) για να ερθουμε στο ψητο της υποθεσης;

1 «Μου αρέσει»

δεν φαντάζεσαι πόσο την θέλω την αρνίσια συκωταριά…

Κατά τα άλλα συχνά όταν επαναλαμβάνω χιλιάκις τέτοια μυστικά σκέφτομαι ότι ίσως δεν θα έπρεπε να τα λέω αλλά να μένουν αποκλειστικό προνόμια τών ελαχίστων εκλεκτών (κατά τα φαινόμενα κανείς) που ψάχνουν λιγάκι αυτά που έχω γράψει: Η γραμμή εντολών

Τώρα σε σχέση με τον φόβο να μην ξεκινάει ο υπολογιστής, προσωπικά απλά θέλω να έχω δύο υπολογιστές (και είναι και χρήσιμο να έχει κανείς και σταθερό και λάπτοπ). Αυτό είναι το πιο σημαντικό μέτρο, αλλά κάτι επιπλέον που έχω καθιερώσει είναι έχω dual boot λίνουξ με λίνουξ. Συγκεκριμένα μια μικρή debian εγκατάσταση που θέλω απλά στοιχειωδώς να δουλεύει και όχι να δουλεύει καλά, και Arch σαν κύριο λειτουργικό. Αν κάτι συμβεί στο Arch θα μπορώ τουλάχιστον να μπω στο debian.

1 «Μου αρέσει»

Κι αυτο λογική δεν ειναι για εναν καινούριο χρηστη. Να πρεπει να βαλει δυο λειτουργικά για να ειναι σίγουρος. Είναι σαν να του λέμε. Το linux είναι το καλύτερο αλλα καλού κακού παρε τα μέτρα σου για να μην τρέχεις.

Βέβαια σύμφωνα με τα λεγόμενα του @GNUTechie ολα εχουν γίνει επίτηδες για να ψαχνει ο χρήστης μόνος του?!?

Πριν λιγους μήνες και εχοντας εγκαταστήσει σε μια δασκάλα linux έπαθε ακριβώς αυτο το πράγμα. Εγω λόγω υποχρεώσεων και της εταιρείας μου δεν μπορούσα να τη βοηθήσω οπότε πήγε σε διπλανό επισκευαστικό κέντρο. Της ζήτησαν 150€. Η κοπέλα δεν μπορούσε να διαθέσει τόσα και αναγκάστηκε και πήρε ενα refurbished απο το ίδιο κατάστημα με Windows 7 (100€). Έκτοτε δεν με ξαναενοχλησε και δεν ξέρω καν τι έκανε με το pc. Αλλα φυσικά φταίει που δεν ξέρει να μπει στο BIOS για να κάνει start απο usb και να κάνει διαμέριση του δίσκου. Εδω θα τρελαθούμε!! ούτε το στικάκι δεν μπορούσε να φτιάξει και δεν ηξερε τι είναι το ISO. Φταίει που δεν την ενδιαφέρει να μάθει τεχνικά θέματα, αλλα προτιμά να κάνει εργασίες για το σχολείο.

Εγω λέω να ξυπνήσετε λιγο όλοι και να βγάλετε τις παρωπίδες. Ο κόσμος προχωράει μπροστά και μαζί και το linux. Δεν γίνεται να θίγουμε ενα πρόβλημα σε ενα λειτουργικό και να πεταγόμαστε να το καλύψουμε μην τυχόν και φανεί. Να το διορθώσουμε μπορούμε? Εγω τρέχω linux σε 40 server και σε 5-6 workstation. (και σε πολλά desktop αλλα αυτα δεν ειναι παραγωγή) και έχω οσο μπορώ το μυαλό μου να τρεχουν όλα ρολοι. Ο απλός χρηστης όμως δεν μπορει να διαβάσει 15 φόρουμ για να φτάσει να βάλει linux ή κατα κύριο λόγο να του το εγκαταστήσει κάποιος άλλος.

edit

Επειδη μαλλον ζουμε σε διαφορετικό πλανήτη, δεν εχει καμια ουσια η συζήτηση. Εγω ασχολουμε 20 χρόνια και επαγγελματικά με το linux και εχω εγκαταστησει όταν είχα χρόνο σε απειρο κόσμο linux και το διαφημίζω. Τωρα εσυ ακομη φορας τις παρωπίδες και λες οτι δεν ευθυνεται το λειτουργικο…??? Και για να σου φύγει η οποια ιδεα, πάντα αφήνω το στικάκι σε οποιον του κάνω την εγκατάσταση. Οταν ομως πχ για το σχολειο πρεπει να παρει μαζι του καποιες εργασιες, σβηνει οτι εχει και γραφει τα σημαντικα εκεινης της ημερας.-

Το linux δεν ειναι αυτοματισμος. Καποιοι ασχολουνται και βγαινει αυτο το αποτέλεσμα. Και πληρωνονται και αδρά σε σχέση με άλλους. Όλες οι mainstream διανομές εχουν full time προγραμματιστες και πληρώνονται πολύ καλύτερα απο το να ήταν προγραμματιστες πχ σε μια εταιρεία. Γιατι λοιπόν να μην αναφέρουμε ενα πρόβλημα ωστε να λύθει κάποια στιγμη?

Εγω ενα δεν εχω καταλαβει @GNUTechie… εισαι τοσο κατα του linux η ειναι ιδεα μου? Εγω ειμαι υπερ. Και φυσικα οταν βρισκω κακως κειμενα τα λεω για να γινει καλυτερο. Και φυσικα εχει πολλα λαθη και φυσικα σιγα σιγα διορθωνονται γιατι ευτυχως υπαρχουν χιλιαδες που σκεφτονται βρισκοντας προβληματα και αλλοι τοσοι χιλιαδες που τα λυνουν. Οσοι λενε κατσε και μαθε να ζεις με το προβλημα, μονο εμποδιο γινονται στην εξελιξη. Και ολα αυτα επειδη ειπα οτι δεν θα επρεπε να κλεινει διακοπτες το λειτουργικο οταν γεμισει ο δισκος…

Ειλικρινα δεν εχω λογια. φυσικα αυτα τα λεγομενα δεν ισχυουν καν σε ξενα forum και οταν κανεις αναφορα προβληματος, τοτε καποιοι προσπαθουν να το επαναλαβουν για να καταφερουν να το λυσουν. Αυτη η ελληνικη πρωτοτυπια του δεν ασχολουμαι με κανενα προβλημα γιατι εγω δεν θα το βρω μπροστ μου ειναι απιθανη…!

Τωρα για το αν πληρωνονται η οχι οι προγραμματιστες ειναι αλλο θεμα και πιστευω να καταλαβαινεις εστω και ελαχιστα οτι για να αγορασει καποιος εναν υπολογιστη για να προγραμματιζει, και κατ επεκταση να πληρωνει το ενοικιο του, το φαγητο του κτλ. πρεπει να πληρωνεται. Δεν ειναι υποθεση πλουσιων το linux.

Και τελος τι εννοεις πρεπει να το υποστηριζω για να βαλω linux σε καποιον? Δηλαδη να παρατησω το επαγγελμα μου για να ειμαι απικο στο καθε προβλημα; Εδω ακουμε πραγματα, πραγματικα απο αλλο πλανητη! Δεν επεκτεινομαι παραπερα γιατι ηδη μου εχει σηκωθει η τριχα απ αυτα που διαβαζω! Ευτυχως γραφονται και θα μεινουν στην ιστορια για να μπορει να τα διαβαζει και ο καθε επισκεπτης.

bonus :


Στο mint οπως φαινεται στην εικονα και στην τελευταια παραγραφο αναφερεται οτι τα ποσα χρησιμοποιουνται και για την πληρωμη των full time προγραμματιστων.
Στο debian αρκει να πας στους μεγαλους δωρητες και εκτος απο υλικο θα διαβασεις οτι παρεχουν και χρημα. Φυσικα ειναι και οι μικροι δωρητες που δινουν μικροποσα και δεν αναφερονται. Το ubuntu χρηματοδοτειται απο την Canonical

1 «Μου αρέσει»

OK επιδει πρεπει να πουμε μερικα πραγματακια και να σταματησουμε εδω περα γιατι ποτε δεν τελειωνουμε:

#1 Δεν ειμαι κατα του Linux. Ειναι η ιδεα σου.

#2 Δεν ειμαι υπερ του να εχουνε χρηστες που απλα κανουν “κολυμπα ή πνιξου” αλλα δεν ειμαι και υπερ του babysitting των χρηστων. Αυτο που λεω και το παρεξηγησες ειναι οτι θα πρεπει ο καθε χρηστης που μπαινει σε αυτη την διαδικασια να εγκαθηστα και να χρησιμοποιει ενα νεο λειτουργικο να εχει την στοιχειωδη περιεργεια να δει πως στο διαολο δουλευει αυτο το καινουργιο λειτουργικο.

Αν δεν εχουν ωρα ορεξη η ενεργεια ισως ειναι καλητερο ή να μεινουν σε κατι γνωριμο ή να παρουν μια ταμπλετα και να κανουν την δουλεια τους.

#3 Δεν καταλαβαινω που βλεπεις σε μενα απολυταρχισμο, παρωπιδες και διαφορες αλλες τσατσαρες. Εγω σεβομαι οτι εχεις 20 χρονια εμπειρεια αλλα και εγω εχω 20 χρονια και ενα πτυχειο πληροφορικης με Honors απο πανεπιστημιο της Αγγλιας και δεν λεω κουβεντες αερα πατερα. Δεν μου αρεσει να αυτοδιαφημιζομαι (αλλωστε ο κοσμος εχει γεμισει απο ατομα που αυτοδιαφημιζονται αλλα εμεις οι Ελληνες το εχουμε αναγαγει σε επιστημη) αλλα κανε και λιγο κρατει αδερφε…

#4

Βρε @anon88072451 μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε νομιζω. Αυτο ειπα; Πιανου θα σηκωθουν οι τριχες τωρα; Τι πινεις και δεν μας δινεις;

#5

Αυτο που λεω ειναι οτι οταν βαζεις το Linux σε καποιον που δεν ξερει… και εισαι επαγγελματιας… και δεν εχεις τον χρονο να τους πεις δυο πραγματακια και να τους τονισεις οτι αυτο δεν ειναι Windows μην περιμενεις να κανεις τα ιδια πραγματα με τον ιδιο τροπο. Πρεπει να του μαθεις 2 - 3 καινουργια πραγματα … και να τους δειξεις που θα πανε πχ αν εχουν προβλημα… και οχι βεβαια στον διπλανο που θα τους χρεωσει 150 ευρω για να το φτιαξει ή 100 ευρω για να τους πουλησει μεταχειρησμενο με τα 7αρια προεγκατεστημενα γιατι καιγονται για να κανουν την εργασια τους… εαν δεν μπορεις να κανεις αυτα τα βασικα… δεν χρειαζεται να αφησεις την δικια σου εργασια, Απλα μην τους το κανεις εγκατασταση. Δεν ειναι drop-in replacement το Linux για τα Windows. Αυτο λεω.

Ειδες το κοριτσακι; Ειπε… σιγα μην το χρειαστω εγω το στικακι αυτο… σβηστο και οταν θα τον χρειαστω… θα τον φωναξω ξανα τον @anon88072451. Δεν μπορεσες να πας σαν ανθρωπος με υποχρεωσεις… και η κοπελια πανικοβλητη ή μην γνωριζουσα… χαλασε 100 ακομα ευρω για να παει ξανα στα 7αρια που εχουν λυξει και ειναι απο πλευρας ενημερωσεων ασφαλειας… dead in the water οπως λενε οι αγγλοφωνοι φιλοι μας. Αλλος ενας χρηστης με ασχημη εμπειρια απο το Linux που θα το πει σε αλλους 40 φιλους της. ΝΑ ΓΙΑΤΙ εχει μεινει το Linux στο Desktop στο 3% (που παρεπιπτοντως ηταν στο 1.5% πριν απο 2-3 χρονια).

ΟΧΙ ΜΟΝΟ επιδει ο καθε τεχνικος χρεωνει 150 ευρω. ΟΥΤΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑΤΙ οι προγραμματιστες επι πληρωμη πληρωνονται αδρα. Αλλα επιδει δεν μαθαινουμε τους χρηστες να χρησιμοποιουν την απλη καθαρη λογικη. Γιατι περιμενουν απο το Linux να ειναι ακριβως οπως τα Windows. Δεν γινεται ετσι δουλεια αδερφε. Με το συμπαθειο.

#6

Μπραβο τους και καλα κανουν. Δεν ειπα ποτε οτι οποιος ασχολειτε με Linux δεν πρεπει να πληρωνεται. Αυτο ειναι δικια σου εκτιμηση των λεγομενων μου και μαλιστα λαθος.

Και το εχεις πιασει αναποδα… δεν ειναι υποθεση των πλουσιων το Linux… των φτωχων ειναι. Οσους πλουσιους ξερω εχουν Mac απο 5χιλιαρα και πανω και gamiing rigs απο 3χιλιαρα και πανω ΜΟΝΟ με Windows. Δεν γνωριζω καποιον εδω που ειμαι που να εχει Linux σε τετοια ακριβα μηχανιματα. Οχι πως δεν υπαρχουν απλα δεν τους γνωριζω.

#7

Να σου πω την πικρη αληθεια ποτε μου δεν ειχα συναντησει ατομο μεχρι τωρα που να παιρνει τα λεγομενα μου και να τα στριφογυριζει με τετοιο τροπο… κιριολεκτικα. Οντως ελληνικη πρωτοτυπια.
Οπως επισεις ειναι να αποφευγουμε σωριδων ερωτησεις και να μην απανταμε. Σε ρωτησα τι θα αλλαζες εσυ στο linux στην προκειμενη περιπτωση με τις κατατμησεις… και απαντηση δεν πηρα ακομα.
Δεν θα στην ξανακανω μιας και δεν σκοπευω να ξαναερθω σε αυτο το θεμα…

#8

Και εδω προσωπικα πιστευω κανεις ενα μικρο λαθος. Το παιρνεις το θεμα ΜΟΝΟ απο την μερια του χρηστη… Απο την δικια μου εμπειρια που ειναι ισοτιμη με την δικια σου… οταν τα Windows ξεμενουν απο χορο στον δισκο… δεν ειναι καθολου ευκολο να τα χρησιμοποιησεις. Δεν ανεβαινουν ολα τα services δεν ανοιγουν ολα τα προγραμματα, δεν μπορεις να αποθηκευσεις τιποτα και μενεις με την μπουκαλα στο χερι. Για ποιο ακριβως θεμα μιλαμε; Και στα δυο λειτουργικα μολις σβησεις τα εξτρα αρχεια επανεργονται στα ισα τους… Τι λεμε τωρα; Επιδει το Linux μπαινει σε maintenance mode; Αυτο λεμε; Αυτο ειναι το bug? Γι’αυτο το bug που σου ειπα οτι δεν ειναι bug με αποκαλεσες απολυταρχικο; Αυτο ειναι ολο κι ολο;

#9 Αλλο δωρεα και αλλο κανονικος μισθος αδερφε. Μην μπερδευεσαι… Αλλα και παλι το εχουμε κλεισει αυτο το θεμα…

#10

το εχεις πιασει αναποδα… Αλλα θα το σταματισω εδω. Εχουμε και οι δυο 20 χρονια πειρας και εμπειριας στον χωρο. Εσυ δουλευεις σε εταιρια. Εγω δουλευω για τον εαυτο μου. Διαφορετικα στυλ, διαφορετικες επιλογες, διαφορετικα deadlines και τεραστιες διαφορες μεταξυ μας.

Το κλεινω εδω. Ειτε απαντησεις ειτε οχι δεν θα βγαλει κατι η κουβεντα… εφοσον και οι δυο εχουμε τις παροπιδες μας… και δεν θελουμε να τις βγαλουμε… ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε και ας το κλεισουμε εδω περα.

1 «Μου αρέσει»

Και οι δυο εχετε αποδειξει οτι αν καποιος χρηστης μπει στον κοπο να ρωτησει κατι, θα προσπαθησετε να του δωσετε βοηθεια με τον καλλιτερο δυνατο τροπο που μπορειτε, αν ξερετε την απαντηση. Αυτο μετραει και σε αυτο ιδιοι εισαστε :grin: :grinning:

4 «Μου αρέσει»

Σχετικά με το θέμα πάντως που θίγει ο @anon88072451 , της αντιμετώπισης από το λειτουργικό του ζητήματος της ανυπαρξίας χώρου στο /, εντύπωση μου έκανε το εξής:
Σε ένα από τα Pc μου τρέχω Lubuntu εδώ και πολλά χρόνια. Όταν έβαλα την 18.04, μου προκάλεσε έκπληξη ότι ο software updater (που τρέχει αυτόματα τακτικά, ελέγχει για updates και ενημερώνει το χρήστη), όταν του δώσεις την άδεια να εγκαταστήσει τα υπάρχοντα updates, αφού το κάνει, στη συνέχεια και ΧΩΡΙΣ να ρωτήσει τον χρήστη, τρέχει και την autoremove.

Λέω κοίτα να δεις πρόοδος η διανομή, κάνει και καθαρισμό, σκέψου σε πόσο αδαείς χρήστες απευθύνεται.

Πραγματικά μου έκανε εντύπωση, το θεώρησα ηλίθιο, ότι σε παίρνει από το χεράκι, αφού εγώ ποτέ δεν είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα. Βλέπετε ήμουν αυτό που λέμε “power user” ήδη πολλά χρόνια στα windows, προτού καταπιαστώ με το Linux, και έτρεχα update, autoremove και clean με script και cronjob από εποχές 2013, αν θυμάμαι καλά.

Δεν μπορούσα να καταλάβω λοιπόν τη σκέψη των δημιουργών του 18.04, μέχρι που διάβασα το παρόν θέμα, και η παραπάνω εμπειρία δικαιώνει τον φίλο Κώστα που λέει ότι το συγκεκριμένο πρόβλημα έπρεπε να λυθεί. Ε λοιπόν κάποιοι το είδαν και προσπάθησαν να το λύσουν!

1 «Μου αρέσει»

οσο και να μην μας αρεσει το 95% των χρηστων που θα βαλει λινουξ θελει απλα το μηχανημα να δουλευει. ενα 5% θα ψαχτει παραπανω και θα ρωτησει.για να φτασει κανεις στις κατατμησεις πρεπει να το θελει. δεν γινεται να τον ζορισεις γιατο μπορει να τον χασεις. δεν θελει δεν εχει χρονο κλπ κλπ.σου ερχεται ο αλλος και σου ζηταει “το facebook θα ανοιγει;” επι εποχης jolicloud εναν ολοκληρο χειμωνα εκανα μαθηματα σε εναν 65 χρονο. δεν ξεχνιεται αυτο. αρχισαμε απο τους φακελους και φτασαμε καποια στιγμη να ανοιγουμε ιστοσελιδα και να κατεβαζουμε φωτο. τι θελω να πω. δεν μπορουμε να εχουμε απαιτηση απο καποιον να μαθει κατατμησεις ετσι με το να δειξουμε σε ενα χαρτακι . ειναι σαν να ζηταμε να λυσει εξισωση τριτου βαθμου χωρις να εχουμε δειξει καν κλασματα και προπαιδεια. βεβαια εμας οι κατατμησεις ειναι παιχνιδι αλλα για τον αλλον δεν ειναι.
και βεβαια το να ξερεις να “δειξεις” ειναι χάρισμα . αλλο να “εχεις” την γνωση και αλλο να μπορείς να την “μεταδωσεις” .τι τραβηξα για να μαθω να γραφω iso εγω το ξερω χα χα. τα θυμαμαι και γελαω τωρα. μου λεγε ο αλλος καψε το στο στικ και εγω εκανα επικοληση το αρχειο χα χα.βεβαια οποιος θελει μαθαινει. η κακη αληθεια ειναι οτι αν προτεινεις- κανεις εγκατασταση σε καποιον λινουξ πρεπει να εισαι και ετοιμος για ερωτησεις και τυχον προβληματα. εγω τουλαχιστον ετσι το βλεπω. γινεσαι εν μερεις για λιγο "νονος’ της εγκαταστασης.

Και εδω βλεπουμε το αιωνιο διπολο του “ας κανουμε τις διανομες πιο φιλικες προς τον χρηστη για να υπαρξει μεγαλυτερη αποδοχη” και “ας κανουμε τον χρηστη περισσοτερο εμπειρο χωρις να αχρηστευσουμε περισσοτερο το ΛΣ”.

Γενικα δεν υπαρχει καποια απαντηση σε αυτα τα θεματα, ειτε θελει καποιος να μαθει πρωτα τις τιμες των Bite ειτε να ειναι αυτοματοποιημενα. Ειναι καθαρα υποκειμενικο.

Αυτο που ΔΕΝ ειναι υποκειμενικο ομως, ειναι πως ενας χρηστης δε πρεπει να αγοραζει ενα προιον που κανει 10 πραγματα για να κανει 1.
Ακομη και οταν αγοραζεις ενα αυτοκινητο πρεπει να μαθεις μηχανολογια ή εστω τι ειναι αυτο που κανει “γρ γρ” οταν γυρνας το κλειδι. Ειναι απαραδεκτο να ρωτησεις καποιον “γιατι δονειται?” το οχημα σου. Οταν αγοραζουμε κατι, κοιταμε το εγχειριδιο χρησης ή κανουμε την απαραιτητη ερευνα και εκπαιδευση πανω σε αυτο ΠΡΙΝ το αγορασουμε(ή τελος παντων αποκτησουμε γενικοτερα).

Αν ο στοχος ειναι να μεγαλωσουν οι αριθμοι και οι ανθρωποι να παραμεινουν το ιδιο ασχετοι οπως ειναι στα windows, συγγνωμη αλλα το βρισκω απιστευτα αηδιαστικο.

Επομενως, καλο ειναι οταν καποιος ασχολειται με το ΛΣ του GNU/Linux να γινει και σχετικα σχετικος, αλλιως λογικα θα κανει “γρ γρ” ο Η/Υ του.

Αυτο ταιριαζει και για τα Λειτουργικα Συστηματα:

image