Δυναμικά φόντα με χρήση αρχείων Heic

Αν ψάξουμε για δυναμικά φόντα ίσως βρούμε αυτή τη σελίδα:

Αν πάμε να κατεβάσουμε ένα θα δούμε πως είναι ένα αρχείο heic. Τι είναι αυτό και πως μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε στο Gnome; Ας δούμε πως.

Πριν συνεχίσετε βεβαιωθείτε πως έχετε διαβάσει το πρώτο μέρος της σειράς

Τα είδη των δυναμικών φόντων

Πριν προχωρήσουμε ας ξεκαθαρίσουμε τα είδη των δυναμικών φόντων που γενικά μπορούμε να έχουμε:

Solar Time Appearance
image image image
  • Αυτά που αλλάζουν μεταξύ ημερήσιου βραδινού θέματος. Στην πράξη είναι ένα αρχείο XML όπως αυτό που περιγράψαμε και κάνει ακριβώς αυτό. Απορίες; Υπάρχουν στο flathub εφαρμογές για να φτιάξουμε το δικό μας, αν και στην πράξη στη διανομή μου είναι απλό. Επιλέγω νυχτερινή εμφάνιση, διαλέγω φόντο. Πάμε παρακάτω

  • Slideshow Το είχα δει παλιά επιλέγεις ένα φάκελο με εικόνες και τις βλέπεις. Δεν έχει πληροφορία για την ώρα της ημέρας.

  • Χρονικά οριζόμενα όπως αυτά που περιγράψαμε στο πρώτο άρθρο.

  • Οριζόμενα με βάση τη θέση του ήλιου. Αρκετά πιο ακριβή σε σχέση με την προηγούμενη κατηγορία αλλά δυσκολότερο να τα καταλάβεις. Είναι η προσέγγιση που ακολουθεί το KDE.

  • Ειδικά φόντα. Εφαρμογές που τρέχουν και αλλάζουν το φόντο. Θυμάμαι να τρέχω παλιά κάτι που να δείχνει τη γη να γυρίζει ανάλογα με την ώρα, ή πραγματα σαν το xsnow. Δε θα μας απασχολήσουν εδώ.

Για τα αρχεία HEIC

Τα αρχεία heif (High Efficiency Image Format) είναι ένας νέος τύπος αρχείου για εικόνες κάτι σαν τα αρχεία jpeg. Μπορούν να περιέχουν πολλές εικόνες και πληροφορίες όπως υπότιτλους ή audio. Είναι δηλαδή ένα container format. Προσφέρουν καλύτερη ποιότητα χρώματος και καλύτερη συμπίεση. Τα αρχεία heic είναι μια παραλλαγή τους, έχουν αναπτυχθεί από την Apple και τα χρησιμοποιεί για δυναμικά φόντα εργασίας. Υποστηρίζει όλους τους παραπάνω τύπους και μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου με μια ειδική εφαρμογή.

H διανομή μου περιέχει στα αποθετήρια υποστήριξη για αυτά τα αρχεία. Αλλά είναι ένα νέο format και οι εκδόσεις είναι λίγο παλιές. Στο νεο Ubuntu 24.04 LTS όμως υπάρχει πλήρης υποστήριξη καθώς και thumbnailer.

Χρήση εικόνων HEIC

Αρκετά με τη θεωρία. Πώς μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε; Θα βάλουμε τα αρχεία heic σε ένα κατάλογο και βρισκόμενοι εκεί θα δώσουμε την εντολή

for file in *.heic; do heif-convert $file ${file/%.heic/.jpg}; done

Στη διανομή μου η εντολή υπάρχει στο πακέτο libheif-examples. Θα πάρουμε τις εικόνες στον τρέχοντα φάκελο. Στη συνέχεια μπορούμε να φτιάξουμε το δυναμικό φόντο με το χέρι.

Ευτυχώς, υπάρχει ένας καλύτερος τρόπος. Θα βρούμε το heic-to-dynamic-gnome-wallpaper εδώ

Είναι γραμμένο σε Rust και θα φτιάξει το αρχείο XML. Αν το αρχείο είναι τύπου Solar θα κάνει τους υπολογισμούς και θα το μετατρέψει.

Δυστυχώς, στη διανομή μου κατάφερα να το μεταγλωττίσω μόνο σαν debug και όχι σαν release για κάποιο λόγο που δεν μπήκα στον κόπο να διερευνήσω σε βάθος. Έτσι ήταν εξαιρετικά αργό, αλλά τη δουλεία του την έκανε για την περιστασιακή χρήση που το ήθελα. Το πρόβλημα σίγουρα είναι λυμένο σε διανομές με την τελευταία έκδοση των βιβλιοθηκών.

Με μια γρήγορη ματιά η χρήση αρχείων heic εξοικονομεί αρκετό χώρο στον δίσκο καθώς τα αποσυμπιεσμένα αρχεία είναι 1.5 φορές μεγαλύτερα, αλλά δεν έκανα συστηματικές μετρήσεις. Τα αρχεία heif είναι μια νέα τεχνολογία και ελπίζω μια μέρα να μπορείς να τα χρησιμοποιείς απευθείας τόσο στο Gnome όσο και στο KDE (αντί για ένα άλλο format που σήμερα χρησιμοποιεί, ή είναι το ίδιο με άλλη κατάληξη; Ας βοηθήσει όποιος γνωρίζει).

Με το μικρό αυτό άρθρο αυξήσαμε το πλήθος των διαθέσιμων δυναμικών φόντων για να διαλέξουμε. Αλήθεια τα δοκιμάσατε στη διανομή σας; Δουλεύουν σε συγγενή DE όπως πχ το mate ή το cinnamon;

Άλλα γραφικά περιβάλλοντα

To αρχικό πλάνο ήταν να γράφονταν ένα τρίτο άρθρο για την υποστήριξη σε άλλα γραφικά περιβάλλοντα. Αλλά μιας και δεν τα χρησιμοποιώ θα το αφήσω για να το γράψει κάποιος άλλος. Παραθέτω μόνο τις σημειώσεις μου

Εύφημος μνεία στο παρακάτω που επιλέγει το φόντο όχι μόνο με βάση τη θέση του ήλιου αλλά και με βάση τον καιρό. Γιατί να κοιτάξεις από το παράθυρο να δεις να βρέχει αν απλά μπορείς να δεις το φόντο της επιφάνειας εργασίας σου;

5 «Μου αρέσει»