Βιντεοκλήσεις με Whatsapp

Γεια σας
Υπάρχει περίπτωση να κάνω βιντεοκλήσεις με το Whatsapp στο pc? Το έχω εγκαταστήσει, αλλά δεν μου βγάζει κάμερα, ούτε τηλέφωνο για φωνητικές κλήσεις.
Ευχαριστώ

Καλησπέρα, η εφαρμογή που υπάρχει για Linux απ’ ότι βλέπω είναι ανεπίσημη και δεν προσφέρεται από την εταιρία. Στην εφαρμογή αυτήν δεν υπάρχει η δυνατότητα βιντεο-κλήσεων.
Μπορείς όμως να δοκιμάσεις να βάλεις μια εικονική μηχανή για Android και να εγκαταστήσεις εκεί το WhatsApp όπως θα έκανες στο κινητό σου.

1 «Μου αρέσει»

Σ ευχαριστώ για την απάντησή σου φίλε. Πως μπορώ να κάνω αυτό που λες, δηλαδή να βάλω μια εικονική μηχανή για Android ? Είμαι ολίγον άσχετος απ ότι καταλαβαίνεις. Και πάλι ευχαριστώ.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχουν προγράμματα όπως το Genymotion ή το Anbox που μπορείς να χρησιμοποιήσεις γι’ αυτόν τον σκοπό. Επειδή δεν ανέφερες διανομή θα υποθέσω κάτι δημοφιλές/debian-οειδές και θα σου παραθέσω κάποιους συνδέσμους για την διαδικασία εγκατάστασης του Anbox σε Ubuntu.

Η διαδικασία είναι η εξής: στήνεις ένα εικονικό περιβάλλον Android, εγκαθιστάς το PlayStore, εγκαθιστάς το WhatsApp.

1 «Μου αρέσει»

Εγκατέστησα το Oracle VM VirtualBox. Κάνει αυτό ή να το απεγκαταστήσω και να βάλω το Andbox ? Υποχρωμένος αδελφέ για την βοήθειά σου!!!

Να είσαι καλά εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστεί. Το VirtualBox είναι για να τρέχεις εικονικές μηχανές στην αρχιτεκτονική του μηχανήματός σου, συνήθως. Δηλαδή μπορείς να δοκιμάζεις εκεί άλλες διανομές Linux κ.ο.κ. To Anbox δημιουργεί ένα εικονικό περιβάλλον Android που είναι αυτό που θέλεις στην συγκεκριμένη περίπτωση. Ρίξε μια ματιά και στους συνδέσμους που σου έστειλα παραπάνω.

1 «Μου αρέσει»

Εγκατέστησα το Andbox, αλλά όταν το τρέχω μου βγάζει για κανένα λεπτό αυτό που σου επισυνάπτω, μετά φεύγει και … τίποτα.

Κάτι λείπει για να μην ξεκινάει, ποια έκδοση Ubuntu έχεις και πώς το εγκατέστησες?
Ακουλούθησε τα βήματα του παρακάτω οδηγού πιστά :

Υπάρχει και το altus που είναι
WhatsApp client για το desktop.
Έχω πολύ καιρό να χρησιμοποιήσω WhatsApp και δεν γνωρίζω αν το altus κάνει βιντεοκλήσεις.
Για linux εγκαθίσταται σε μορφή appimage ή σαν docker container
https://docs.linuxserver.io/images/docker-altus/
Για αρχάριους χρήστες προτείνεται η πρώτη μέθοδος εγκατάστασης.
Υπάρχει σχετικό άρθρο για την εύκολη εγκατάσταση appimage εφαρμογών.

ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΒΗΜΑΤΑ:

Στη διεύθυνση https://github.com/amanharwara/altus πήγαινε δεξιά εκεί που λέει releases και πάτα το πλήκτρο latest.

Στη σελίδα που εμφανίζεται πηγαινε στα Assets και κατέβασε το αρχείο appimage για αρχιτεκτονική linux 86x64 που εμφανίζεται στη σημείωση σε κόκκινο κύκλο.

Μόλις ολοκληρωθεί η λήψη,
επιλέγουμε Show in Folder στο πλαίσιο των λήψεων του φυλλομετρητή μας. Στην εξερεύνηση των αρχείων μας, μόλις εντοπίσουμε το αρχείο appimage

που κατεβάσαμε κάνουμε δεξί κλικ και πατάμε το πλήκτρο στην τελευταία επιλογή με την ονομασία Properties. Μετά εμφανίζεται η παρακάτω εικόνα.


Πατάμε το πλήκτρο Permissions και εμφαίζεται η παρακάτω εικόνα:

Στο Access αλλάζουμε την επιλογή σε Read and write και τσεκάρουμε και το Execute.

Τέλος κάνουμε διπλό κλικ πάνω στο όνομα του αρχείου

και τρέχει η εφαρμογή.

Αυτή η διαδικασία ισχύει για όλες τις εφαρμογές που εγκαθίστανται με αρχεία appimage, αν δεν θέλουμε ή δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε την εφαρμογή Appimage launcher

Έπειτα επιλέγουμε integrate and run και τρέχει η εφαρμογή.


για να συγχρονίσουμε τις συσκευές.
To Altus υπάρχει και στο AppimagePool.
Καλή επιτυχία.

Καλημέρα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος. Σου στέλνω την διαδικασία που μου είπες και ακολούθησα. Έχω Ubuntu 22.04.3 LTS. Το ξέρω πως σε έχω πρήξει και συγνώμη.
andbox.pdf (45,6 KB)

@Γιάννης_Γεωργόπουλος δεν κάνεις κάτι λάθος και μένα με pop_os την ίδια συμπεριφορά έχει το anbox, ίσως να έχει σχέση με τα προαπαιτούμενα, γιατί το anbox ειναι φτιαγμενο να δουλεύει με ubuntu 20.04. Για την ακρίβεια απαιτούνται οι ashmem kernel drivers(μη με ρωτήσεις τι είναι δεν γνωρίζω) :joy: Μπορείς όμως αν θές να δοκιμάσεις το Waydroid αν έχεις ubuntu με wayland αντί για Χ11. Αυτό το βλέπεις στις ρυθμίσεις στο about.


Δοκίμασα το waydroid με X11 windowing system και δεν εκτελείται, παρόλο που έγινε χωρίς σφάλματα η εγκατάσταση.
Το altus πάντως δουλεύει κανονικά απλά δεν γνωρίζω τη χρήση του για βιντεοκλήσεις γιατί έχω χρόνια να το χρησιμοποιήσω(το WhatsApp).

η επιστημη προτεινει εγκατασταση Android σε VirtualBox.

https://www.osboxes.org/android-x86/

μαλλον ειναι το μοναδικο προτζεκτ που ασχολειται ενεργα με το αθλημα.
κατεβασα ενα αρχειο Lineage CM 14.1-R5 (64bit).vdi 3.2GB αλλα πως το κανω εγκατασταση σε VirtualBox 7.0 δεν κατεχω…

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα το δοκιμάσω κι αυτό.

Σ ευχαριστώ ! Για να δούμε.

Αυτό που σου επισυνάπτω έχω.

Wayland σύστημα παραθύρων, ναι.Το waydroid εγκαθιστά ένα container 760 mb περίπου.

Έχεις μικρή χωρητικότητα δίσκου για το παραπάνω. Και λίγη ram για εικονική μηχανή.
ΚΑΛΥΤΕΡΑ εγκατέστησε το Appimage launcher και το altus.

ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ.

ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΧΑΡΙΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ dkms και τα kernel modules.

1 «Μου αρέσει»

Περί WhatsApp Web και wrappers* (όπως Altus κά), το Web δεν έχει υποστήριξη για κλήσεις.

Για Waydroid η εγκατάσταση είναι αρκετά απλή:

Αν και λόγο απουσίας SSE 4.x (όσο να´ ναι 15ετίας CPU θα έχει κάποιες ελλείψεις απαραίτητες για κάποια πρόσφατα software) μπορεί εν τέλη να μη δουλεύει και να πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάποιο VM με 32-bit Android x86 (64-bit ie x64 θέλει SSE 4.x).

Για αρχή ωστόσο μπορείς να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις τη Windows έκδοση σε Wine.

*Που imo δεν έχουν νόημα. Είναι σαν να ανοίγεις τη web έκδοση σε έναν browser. Ενδιαφέρον πως μέχρι πρότινος η official WA Desktop εφαρμογή (για Windows/Mac) ήταν Electron-based οπότε θεωρητικά ήταν δυνατό κάποιος να το κάνει repackage για Linux.

1 «Μου αρέσει»