Τι μουσική ακούν οι λινουξάδες;

Αυτό το συγκρότημα το πρωτοάκουσα ζωντανά στους δρόμους και τα καντούνια της Κέρκυρας πριν από πολλά χρόνια (πάνω από 20). Χρησιμοποιούσαν πρωτόγονα μουσικά όργανα και παίζουν υπέροχα.-

4 «Μου αρέσει»

Ένα αγαπημένο τραγουδάκι…

4 «Μου αρέσει»

φερτε πισω τα νιατα μου κ τη δεκαετια του 90 ρεεεεεεε!!!

7 «Μου αρέσει»

Όχι δεν είναι η μουσική που ακούω συνήθως, είναι η μουσική που με τίποτα δεν ακούω συνήθως, αλλά εδώ κάνω μια εξαίρεση

Περισσότερα στοιχεία για την καλλιτέχνη και ένας δίσκος : https://www.karton-zine.com/en/aeon-2/

5 «Μου αρέσει»

Ξεκίνησα πριν μια ώρα από το κομμάτι του @Asfodelus και μετά από 1 ώρα μουσικής κατέληξα σε αυτήν την απίστευτη γυναίκα :wink:…ομολογώ ότι δεν ήξερα ότι είναι τόσο γνωστή

2 «Μου αρέσει»

Πάντως επειδή είναι μία μουσική που ακούω συνήθως, έχω να σημειώσω πως έχει πολύ ενδιαφέρον πως οι χιπχοπάδες και πάνκιδες καλλιτέχνες (και διάφοροι άλλοι μικροί συνήθως καλλιτέχνες) έχουν μία αντίληψη για την τέχνη τους που πατάει πάνω στις ίδιες αρχές με το FOSS. Μία μουσική που την μοιράζουν ελεύθερα, με σκοπό ο καθένας να μπορέσει να ακούσει και να εμπνευστεί από αυτήν.

1 «Μου αρέσει»

Από Kate Bush σίγουρα θα έχετε ακούσει όλοι :


ή τουλάχιστον μία από τις άπειρες διασκευές του (πχ Placebo).
4 «Μου αρέσει»

Χρόνια Πολλά… σε όλους τους Λινουξάδες!!!

5 «Μου αρέσει»

Χρόνια πολλά σε όλον τον κόσμο και οτι καλύτερο.

4 «Μου αρέσει»

Απαράδεκτον! Χωρίς ξεχωριστό κομμάτι @Cheburashka είναι απαράδεκτον!

Δρατομε της ευκαιρίας να βάλω κάτι σέρβικο από την πρώην ενιαία Γιουγκοσλαβία

Χαρούμενα Σατουρνάλια

7 «Μου αρέσει»

Καλές γιορτές να έχουμε παίδες, υγεία και ευτυχία :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Θαυμάσιο!!Δεν το είχα υπόψιν μέχρι τώρα.Η αλήθεια είναι οτι έχω πετύχει χάρντ ροκ απο την Γιουγκοσλαβία αλλά δεν ήξερα ποτέ οτι είχαν και δισκογραφία με αγγλικό στίχο.
Μπράβο στα παιδιά πάντως.Χρόνια πολλά και καλά @Asfodelus και σε όλα τα παιδιά του φόρουμ.

4 «Μου αρέσει»

Καλές γιορτές σε όλους σας…

2 «Μου αρέσει»

Μεσα και εγω. Απο metal ξεκινησα (σαν τα windows) και το punk εγινε το μουσικο μου linux. Έχω κ συγκρότημα!

5 «Μου αρέσει»

Γιορτινές οι μέρες αλλά μια παρένθεση του αξίζει… Ώρα καλὴ Θάνο

“Στα 37 χρόνια που δισκογραφώ, έχω τραγουδήσει μόνο 15 τραγούδια. Και είναι μόνο αυτά που τα ίδια απαιτούν να τραγουδηθούν από τον δημιουργό. Ένα τρανταχτό παράδειγμα είναι οι “Εφτά νάνοι”. Με τους “Εφτά νάνους” έχει ταυτιστεί το εντός μου και και η ρυθμική μου αγωγή, όταν το παίζω στο πιάνο…”

ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ

5 «Μου αρέσει»

Αν και δεν διάβασα τα πάντα νομίζω ότι είμαι μόνος μου εδώ

4 «Μου αρέσει»

ε οχι δεν εισαι μονος σου σε αυτο, οι fsol ειναι αγαπημενο γκρουπακι (και στο παραπανω κομματι εχουν ταιριαξει πολυ καλα τα εμβολιμα φωνητικα απο lisa gerrard).
εμενα το αγαπημενο μου απο αυτους ειναι το παρακατω

3 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι όταν ακούω fsol βάζω πάντα T.S.O.L. :stuck_out_tongue:

4 «Μου αρέσει»

Άντε κάτι λίγο πιο γρήγορο

2 «Μου αρέσει»

όμορφες γιορτες για όλους!

ξέρω ότι δεν είναι γιορτινό κ με τον φόβο να χαρακτηριστώ… τρέντιΣ (…κ τέντιμπόϊΖ μησουπω :stuck_out_tongue: ), απλά αυτές τις μέρες λυπάμαι που πέθανε αυτός που μελοποίησε τους ωραιότερους στίχους (για μένα). και δεν βάζω τέρμα γιατί γιορτές και πρέπει χαρούμενοι κ μπλα μπλα :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: anyγουέιζ, κατά τις 3-5 Ιαν, παρέα με την μετα-γιορτινή μελαγχολία (…του πάχους από το φαϊ), θα τα περάσω όλα ξανά ένα άκουσμα, στο γυμναστηριακό αερόβιο (αν κ μόνο χρήσιμα podcasts πλέον, χρόνια τώρα :wink: )

τσίαρς! κ σήμερα: οδηγούμε όχι πιωμένοι, προστατεύουμε τα ζώα από κρότους (βεγγαλικών), ντατΖ?

τα αγαπημένα του: link1, link2

6 «Μου αρέσει»