Τι καφέ πίνετε;

Απο γαλλικό decaf εχεις να προτείνεις κάτι; Εναν δυό που είχα δοκιμάσει δεν μου είχαν αρέσει…

1 «Μου αρέσει»

δυστυχώς δεν έχω να προτείνω. παίρνω έναν χύμα decaf από ένα τοπικό μαγαζάκι εδώ, δεν αγοράζω συσκευασμένο καφέ :coffee: (μου αρέσει να παίρνω φρέσκο-κομμένο αλλά και να μην παίρνω τρόφιμα τυλιγμένα σε σκουπίδια όσο γίνεται) έχω δοκιμάσει και έξω και συσκευασμένους αλλά πάει καιρός για να θυμάμαι brand :thinking: sorry

2 «Μου αρέσει»

Κατάλαβα, θα τα δοκίμαζα από περιέργεια αλλά δεν ακολουθώ το μάρκετινγκ των Άγγλων για το green tea κτλ. Στην χώρα μας ευδοκιμεί σχεδόν το 50% των φαρμακευτικών φυτών του πλανήτη, στην Νότια Ελλαδα περίπου 3000 βότανα αν θυμάμαι καλά των οποίων τα 120 από αυτά είναι υπό την μελέτη του παγκόσμιου οργανισμού φαρμάκων. Δεν προβλέπω να βαρεθώ τα δικά μας στο φαγητό στις σαλάτες ή τα ροφήματα τους.

1 «Μου αρέσει»

E δεν προτείνεις και κάποιο;
Εγώ πάντως έχω κάνει και ντουζάκι με χαμομήλι (με ντουζιέρα για κάμπιγκ). Μια χαρά ήταν, αφήνει και μυρωδιά χαμομήλι στο δέρμα…

1 «Μου αρέσει»

πολλά είναι γνωστά, στο φαγητό άνηθος, βασιλικός, μάραθος, σταμναγκάθι, Θυμάρι, ρίγανη, κρ. Κοζάνης, μαστίχα Χίου κτλ.

ροφήματα, βαλσαμόχορτο, δίκταμο, μαντζουράνα, τίλιο, τσάι του βουνού, φασκόμηλο, φλισκούνι κτλ.

5 «Μου αρέσει»

Espresso Lavazza σκέτο, ζεστό χειμώνα καλοκαίρι.

To φλισκούνι προσέχουμε να μη το δώσουμε σε έγκυο να πιει.

1 «Μου αρέσει»

Γενικά τα αποξηραμένα βότανα σε ρόφημα θέλουν προσοχή, όλες οι χημικές ουσίες που περιέχονται σε αυτά έχουν φαρμακευτική δράση.
Ο καθαρά φιλολογικός όρος “φυτικά” άρα ακίνδυνο είναι λανθασμένος και πολλές φορές επικίνδυνος.

3 «Μου αρέσει»

φρεντο καπουτσινο το καλοκαιρι

φιλτρου χωρις γαλα το χειμωνα

1 «Μου αρέσει»

Οσο ημουν στη σχολη επινα φραπεδες καραβισιους καθε μερα, 3-4 την ημερα. Πλεον, τσαγακι μαυρο σκετο γιατι μας πιανουν κατι ταχυκαρδιες σε οποιαδηποτε μορφη καφεινης. Ουτε δειγμα σε ενεργειακα ποτα, ουτε καν καραμελες :disappointed_relieved:

4 «Μου αρέσει»

Διπλό αμερικάνο αυτή τη στιγμή!!!
Ελληνικός ο αγαπημένος μου.
Φραπέ όταν δεν μπορώ να βρω σωστό φρέντο εσπρέσσο το καλοκαίρι.
Με το μαύρο τσάι (συγκεκριμένα Κεϋλάνης) έφτιαξε το στομάχι μου ένα καλοκαίρι που το είχα παρακάνει με τους ελληνικούς.
Κατακαλόκαιρο με 40 βαθμούς και ζεστό τσάι σε γυάλινο νεροπότηρο
σαν τους βεδουίνους :camel:

1 «Μου αρέσει»

Φανατικός εσπρεσσάκιας σε κάποιο σημείο (άνετα 3 διπλούς την ημέρα). Το έχω μειώσει πολύ πλέον μέ ένα φίλτρου το πρωί, και αυτό όχι καθημερινά απαραίτητα, και έχει βελτιώσει και την υγεία και την διάθεση μου. Αντέ κανένα ελληνικό που και που κάποια καλοκαιρινή μέρα.

2 «Μου αρέσει»

Εε… εεγωω…;; Χμμ… !!
Ξερετε, δεν πινω ποτε μου καφε, ουτε νες, ουτε…
Πινω γαλα και σοκολατα με γαλα, (επ επ… εχετε προβλημα εε;;)
και τσαι (μαυρο, πρασινο, χαμομηλι…) για οταν εχει νηστεια ή κι αν ειμαι αρρωστος, κρυωμα κλπ κλπ.
Προτεινω να πινετε το σοκολατα ΚΟΥΚΑΚΗ… διοτι μου θυμιζει εστω κι λιγο στις καλες εποχες του ΑΓΝΟ κακαο.

Χμμμμ… να πω την αμαρτια μου;
Παραδεχομαι οτι υπηρχε μια εποχη 1-2 μηνες που επρεπε να πινω καφε (μπλιαααχχ…) λογω οτι εβηχα δυνατα τοτε… κι ελεγα στον εαυτο μου:
“κριμα, κριμα… τωρα το συνηθησες τον καφε…” αλλα δοξα τω Θεω, μου εφυγε η εμπειρια για τον καφε.
Και προτιμω την ΣΟΚΟΛΑΤΑ μου!!
:grin:

2 «Μου αρέσει»

Πινω εσπρεσακι μονο καθημερινα το χειμωνα, μιας και εχω μια gaggia classic pro στο σπιτι, οταν ειμαι εξω πινω cappuccino. Το καλοκαιρι πινω εσπρεσσακι μονο η φραπε, και σπανια freddo espresso.

1 «Μου αρέσει»

Ζεστό χειμώνα καλοκαίρι χωρίς γάλα, ζάχαρη με καφεΐνη. Βασικά η καφεΐνη με ενδιαφέρει.

Είμαι άρρωστος με τον καφέ: με κάθε καφέ, αρκεί να μην είναι ντεκαφεϊνέ.

Φυσικά και έχω προτιμήσεις, τώρα τον χειμώνα πχ απολαμβάνω τον σπιτικό γαλλικό που φτιάχνω (εννοείται χωρίς άρωμα) και τον εξαιρετικό αμερικάνο ενός γειτονικού take away (έχει όμως πολύ καλής ποιότητας espresso).

Άλλα στην ανάγκη (έλλειψη υποδομής λχ) μπορώ να πιω κι έναν καραβίσιο νεσκαφέ απροβλημάτιστα και πάλι θα τον απολαύσω. Ή/και έναν πατροπαράδοτο ελληνικό, αν βρεθώ σε μέρος που δεν υπάρχει κάτι άλλο (τέτοια μέρη είναι τα παππουδόσπιτα :smiley: )

Η λύση που βρήκα για να σταματήσω να πίνω over 6,5 καφέδες την ημέρα ήταν να το σπάω με υποκατάστατα καφέ (ροφήματα φρούτων και δημητριακών στην ουσία που θυμίζουν λίγο την γεύση και το άρωμα του καφέ - ποτέ μα ποτέ όμως ντεκαφεϊνέ). Και έπεσα στους 2-3.

3 «Μου αρέσει»

οτι καφέ και να είναι αρκεί να είναι σκέτος …
συνήθως φρέντο εσπρέσσο / ελληνικό

2 «Μου αρέσει»

μια φράπα το πρωι με μπόλικο αφρο καλοχτυπημενο και τιποτε αλλο.αν πιώ και δευτερο μετα εχει ξενυχτι

1 «Μου αρέσει»

Τώρα τελευταία βρήκα μια φθηνή και πρακτική λύση για οικιακό freddo.

Για την προετοιμασία χρησιμοποιώ την πορσελάνινη βάση που φτιάχνω τον γαλλικό και φυσικά την φραπεδιέρα.

image

Τα μυστικά είναι:

  1. Ελαφρώς μεγαλύτερη δόση espresso
  2. Kαλά βρασμένο νερό
  3. Διπλό φιλτράρισμα (δηλ. επανάληψη της διαδικασίας δύο φορές)

Έτσι γλιτώνω χώρο σε ηλεκτρικές συσκευές στην κουζίνα (ήδη ο μικροκυμάτων, το multi και ο βραστήρας μου τρώνε αρκετό) και την φασαρία της συντήρησης της καφετιέρας. Πάγο παίρνω έτοιμο απο τα γειτονικά ψιλικά σε σακουλάκι του 1,5 κιλού (επίσης για οικονομία χώρου στην κατάψυξη) αλλά δεν θα κάνω διαφήμιση την μάρκα :Ρ

Το αποτέλεσμα προσωπικά το βρίσκω ικανοποιητικό, τόσο οπτικά, όσο και στη γεύση, αλλά έγκειται στις προτιμήσεις του καθένα.

2 «Μου αρέσει»

Εδώ και λίγες εβδομάδες προσπαθώ να περιορίσω τη ζάχαρη και ανακάλυψα τον Americano (βασικά ένας αραιωμένος εσπρέσο) τον οποίο τον πίνω σκέτο. Για τους γνώστες δυο ερωτήσεις

  • Υπάρχει espresso χώρις καφείνη;
  • Έχω ένα παλίο μπρίκι για εσπρέσο, αλλά έχω δει κάτι μηχανές. Αξίζουν τον κόπο; Δε θέλω να πληρώσω πάνω από 100 ευρώ.
1 «Μου αρέσει»