Προβλημα "συμπεριφορας" στου GIMP....

Καλησπερα σας… σας εχω μια μικρη δουλιτσα…!
Εχω LinuxMint 20.3 Una, με kernel 5.4.0-131.

Λοιπον καπου καπου εχω αναγκη να κανω κατι το δημιουργικο !
Και νατα, τα περιεργα “συμπεριφορας” του GIMP…
Τα περισσοτερα δεν ανταποκρινονται στις επαφες με τα κλικ του mouse.
Ενδεικτικα σας δειχνω 2 φωτο:

  1. Αυτο ειναι οτι δεν μεγιστοποιει ολη την οθονη παρολο που προσπαθω να πατησω το “τετραγωνακι” μεγιστοποιησης!!
    Δεν τα “νοιωθει”… και οπως βλεπετε… στη κατω οθονη πηγε πιο κατω κατω.

  2. Αυτο εκει τα κουτακια ΑΚΥΡΩΣΗ, ΕΞΑΓΩΓΗ λειτουργει με τα κλικ-mouse… στα υπολοιπα δεν αισθανεται… και οχι μονο.
    Υπαρχουν κι αλλα που στα 75% περιπου δεν “αισθανεται”…!

Και τωρα προσεξτε τι εχω να πω, πηγα στου τερματικου και εγραψα

sudo gimp

και ολα λειτουργει ΜΙΑ ΧΑΡΑ.
Τι συμβαινει εδω περα;;

Edit:
Ααα… ξεχασα να σας αναφερω…
μεσω Synaptic εκανα uninstall στου Gimp και επαναγκεταστηση, αλλα το ιδιο προβλημα!!

1 «Μου αρέσει»

Ίσως να φταίει κάτι στις ρυθμίσεις του(οι οποίες δεν διαγράφονται με την επανεγκατάσταση), οπότε πήγαινε στο /home/#τοΟνομαΧρηστηΣου#/.config και μετονόμασε το φάκελο GIMP σε κάτι άλλο, ώστε να ξαναδημιουργηθεί. Αν θέλεις τον διαγράφεις τελείως, αλλά έτσι μπορείς να τον επαναφέρεις αν δε θέλεις να χάσεις τις ρυθμίσεις ή plugins κλπ, σε περίπτωση που δε φτιάξει έτσι.

1 «Μου αρέσει»

Εκτος απο εσενα που μου προτεινες για το φακελο GIMP, κοιταξα κι αλλου (εδω στου Linux-User… που αλλου;;) και ιδου:
σχετικα για autoremove & purge…

Και μετα επανεγκαταστησα παλι το GIMP και δοξα τω Θεω, λειτουργει φυσιολογικοτατα.
Κι εκανα τις ρυθμισεις μου… ωωχχ… ωπαα ωωπααα…!! Νατα τα κολληματα.
Αρα ΕΓΩ κι μονο ΕΓΩ φταιω!! (χμμμ… οχι ακριβως εγω, αλλα εκει εχει κατι κολληματα)
Χμμμ… εχετε αγωνια τι φταει εε?? Καλα καλα, ιδου το προβλημα:
1)


2)

Θεωρω οτι μαλλον … εε… bug, εε??

Λυθηκε το προβλημα και σας ευχαριστω πολυ…!!

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.