Πατέντα για το webex

Είναι του Σεπτεμβρίου εδώ το σχετικό έγγραφο

2 «Μου αρέσει»

Πολυ ενδιαφερον.
Ευχαριστω @Argi και @DomieMic65

Αυτο παντως δεν ισχυει μονο για το webex

1 «Μου αρέσει»

Να είσαι καλά!!!
Όπως και να έχει το υπουργείο μας έχει φορτώσει αυτή τη βλακεία και μάλλον θα πρέπει να την υποστούμε για κάποιο καιρό ακόμα!

Υπάρχουν αυτές οι οδηγίες εγκατάστασης. Αν μπορεί κάποιος να τις επιβεβαιώσει σε ένα πρώτο βήμα. Και ακόμα καλύτερα να γράψει ένα οδηγό στα ελληνικά στην συνέχεια :slight_smile:

Εγω βρηκα και 2-3 docker αλλα δεν ειχα χρονο να δω αν δουλευει(λογικα δουλευει) αλλα και παλι πρεπει καποιος να τα κανει μασημενη τροφη

Οκ δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο μερος να ποσταρω το παρακατω αλλά σχετικο μου φαινεται…

Ειχαμε εξελιξεις στο να μαθουμε επιτελους τι ειδους συμφωνια εγινε αναμεσα στο υπουργειο παιδειας και τη cisco σχετικα με το webex, οπως αναφερεται στο λινκ → Σκάνδαλο Cisco με υπογραφή Κεραμέως - Εδωσε δεδομένα 1,5 εκατ. πολιτών και χρήματα στην εταιρία - Παιδεία | News 24/7
Παρακαλω να μη μου χρεωθουν τυχων ανακριβειες του αρθρου…

3 «Μου αρέσει»

Ότι γίνεται πάντα, δίνουν έναν σκασμό λεφτά χωρίς λόγο με το ανάλογο ποσοστό φυσικά (μίζα) εξάλλου πως να ζήσεις με τα 8.000 ψωροχιλιάρικα το μήνα, πρέπει να είσαι ευέλικτος :slight_smile:

3 «Μου αρέσει»

Έχω στήσει μια πλατφόρμα για «τηλετάξη» με ελεύθερο λογισμικό σε ενοικιασμένο εικονικό server με 9 ευρώ το μήνα (με ΦΠΑ).
Με πραγματικά δεδομένα (μετά από χρήση) μπορεί να φιλοξενήσει έως και 160 ταυτόχρονους χρήστες να έχουν όλοι ήχο και εικόνα. Επίσης μπορεί να φιλοξενήσει έως και 400 ταυτόχρονους χρήστες αν μόνο ο διδάσκων έχει την κάμερα ανοιχτή.
Υποθέτουμε ότι μόνο στις τάξεις του δημοτικού έχουν όλοι τις κάμερες ανοιχτές για να βλέπονται τα παιδιά μεταξύ τους. Η συντηρητική εκτίμηση είναι 250 ταυτόχρονοι χρήστες
Όλοι οι μαθητές και δασκάλοι/καθηγητές δημοτικού, γυμνασίου λυκείου είναι 1.400.000, οπότε με την παραπάνω ανάλυση χρειάζονται 5600 servers ή περίπου 50.000 ευρώ το μήνα.
Επίσης θα χρειαστεί η εργασία των IT στο ΠΣΔ, οι οποίοι γνωρίζω από προηγούμενη εμπειρία ότι είναι ικανότατοι, και όλα τα πανεπιστήμια έχουν ήδη τέτοιες πλατφόρμες σε χρήση.
Επίσης (#2) αν αντί για ενοικίαση εικονικού server, αγοραστούν 20 μηχανήματα κοστους 15000 (χωρίς ΦΠΑ) ευρώ έκαστος (servers) το κόστος θα είναι 372.000 ευρώ ή σε βάθος τριετίας 10.000 ευρώ το μήνα και σου μένει και η υπηρεσία.
Η cisco δίνει το webex με 25.65 ανά μήνα ανά server και μπορεί να φιλοξενήσει 200 συμμετέχοντες, άρα θα χρειαστούμε 7000 συνδρομές ή περίπου 180.000 ευρώ ανά μήνα. Γνωρίζω από πρότερη εμπειρία ότι η cisco κάνει 30% έκπτωση στην δημόσια εκπαίδευση άρα το κόστος πέφτει στα 126.000 ευρώ ή 150.000 ευρώ με ΦΠΑ το μήνα
Θα ήθελα από το Υπουργείο παιδείας να μας ενημερώσει πόσο πληρώνει την υπηρεσία webex στην Cisco μηνιαία και γιατί προτίμησε την πιο ακριβή και μη βιώσιμη λύση

Περυσινό σχόλιο του Γιώργου Κισσανρδάκη ενός μαχώμενου εκπαιδευτικού με εμπειρία στο αντικείμενο. Τελικά κόστισε 2εκ ευρώ για 12 μήνες και 1.5εκ άδειες δηλαδή 166.666 το μήνα δηλαδή 23 ευρώ ανά μήνα ανά server.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάντως web εφαρμογές (πχ online office) τις τρέχω με το Web Apps του Mint. Απλά κάνει οτιδήποτεο online να μοιάζει με εφαρμογή.

Επίσης τώρα για δημόσιο και τις δαπάνες. Για μένα πρέπει πρώτα να επενδύσει σε ανθρώπους, δεν ξέρω ποιοι είναι οι ικανοί που αναφέρει, αλλά όταν μιλάμε για πανελλήνιο δίκτυο μάλλον τα πράγματα θα ήταν πολύ χειρότερα χωρίς τις εταιρίες υποστήριξης.

Ακομα και ετσι, δεν ειναι εταιρειες, ειναι μια εταιρεια μονο, η cisco (της οποιας η εφαρμογη δεν υποστηριζει καλα ολα τα λειτουργικα), και η συμφωνια αυτη ουτε καν ειχε πρωτοκολληθει (αυτο φαινεται ευκολα οτι δεν εγινε). Το πως επιλεχθηκε λοιπον η συγκεκριμενη λυση και οχι κατι άλλο, πχ άλλη εταιρεία-εφαρμογη, ειναι προβληματικο και μονο αν υποθεσουμε οτι υπηρξε συμφωνία κατω απο το τραπεζι εξηγειται ικανοποιητικα. Ή όχι;

1 «Μου αρέσει»

είμαι για να σκάσω αν θα υπάρξει κάποια εξέλιξη στο όλο θέμα ή αν απλά θα το φάμε και θα κάτσουμε στα αυγά μας…

Άσχετο (σχετικό)… είναι για γέλια κάποια δημοσιέυματα που έχω δει που μιλάνε για “χακινγκ” σε τηλεμαθήματα όπου οι “χάκερς” “έδειχναν οπίσθια” ή έβριζαν ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Για να “χακάρει” ο οποιοσδήποτε, οποιοδήποτε τηλεμάθημα επιθυμεί χρειάζεται απλά να ξέρει τον σύνδεσμο της εν λόγω τάξης. Τον σύνδεσμο αυτόν μπορεί να τον μάθει πάρα πολύ εύκολα ακόμα και από σελίδες σχολείων. Μετά το μόνο που έχει να κάνει είναι να μπει με ένα κάποιο όνομα (συνήθως παιδιού της τάξης) στην διάσκεψη και να πει ή να δείξει ότι γουστάρει μέχρι να τον πάρει χαμπάρι ο εκ/πκος και να τον διώξει (αν έχει την ευχέρεια να κινηθεί γρήγορα).

EDIT: Η Cisco για τη σύμβαση με το υπ. Παιδείας και τα προσωπικά δεδομένα των χρηστών | esos.gr

1 «Μου αρέσει»

Έρχεται και η εφαρμογή για Linux

12 «Μου αρέσει»

Άντε επιτέλους, να είμαι μόνο με το αγαπημένο Linux Mint.

4 «Μου αρέσει»

Όντως επιτέλους αλλά από την άλλη τώρα που θα φτιάξουν εφαρμογή (χοπφουλι) θα τελειώσει η τηλεκαπαίδευση… τουλάχιστον στον βαθμό που υπάρχει μέχρι στιγμής!!!

Συμφωνώ, τουλάχιστον για του χρόνου να κάνουμε τηλεκπαίδευση με Linux.

2 «Μου αρέσει»

Αναρωτιέμαι αν η υποστήριξη θα περιλαμβάνει και το webex training. Το webex meetings μπορείς να το τρέξεις μέσω browser ακόμα και τώρα. Το webex training είναι αδύνατον, καθώς απαιτεί extension που δεν είναι συμβατό με linux. Δυστυχώς οι ιθύνοντες στη δουλειά μου επέλεξαν training και αναγκαστικά δουλεύω εδώ και 2 χρόνια σε windows…

Σε κάθε περίπτωση η native υποστήριξη linux είναι βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση που θα βοηθήσει στη διείσδυση του Linux

1 «Μου αρέσει»

Γεια σας φίλοι μου, έχω ευχάριστα νέα για το webex, συγνώμη για το σεντόνι αλλά μου ήρθε στο mail πριν λίγα λεπτά. Αν μπορεί κάποιος έμπειρος να το κάνει πιο λιανά, θα χαιρόμουν πολύ.

Manali Dongre responded to idea Linux support for Webex

Manali Dongre 9:52am

Thank you everyone for feedback on the newly released versions of Linux. We understand there are issues and I have taken note of the feedback shared here so I can take it back to the team and note the gaps. This is a big milestone for Webex from not having a native Linux app to now having one. We have been testing this in EFT for a few months now to iron out any issues and are very excited to release this to the market. This is just the beginning of our journey and we will be releasing features on this platform every month just like Windows and Mac. The end goal is to have feature parity with Mac and Windows. For customers looking for advanced calling support, it will be in EFT next month. We’ll also look at sharing a more public facing roadmap on this given the interest in this topic and updating our documentation as well.

mj 162 2:34am

BTW. Response to the SR: “We recommend that Linux users use the WebEx Meetings Web Application”.

mj 162 12:57am

Dear Manali, thank you (again) for the desktop client: WebEx ran and then connected to our site successfully on HP ThinPro 7.2 (Ubuntu 18.04 LTS derivative) released only earlier this year. As reported below though, it fails on HP ThinPro 7.1 (Ubuntu 16.04 LTS derivative).

Despite being a quarter of the size Zoom’s single 50MB image achieves compatibility from 16.04 up. (1, 3 & 4 below still apply.)

You undertook to consult and engage, however the result has been poorer compatibility than the single images delivered today by both Zoom and Microsoft, and without the platform-neutrality and run-off-a-stick simplicity requested by multiple contributors here.

Regarding SIP softphones. I asked the nice people over at SavoirFaireLinux.com if they would kindly consider publishing Jami as an AppImage (explaining that installing is not permitted). Within days they rolled one especially. (They’re not releasing generally as they haven’t implemented zsync auto-updating). Regarding the backlog that went away, we too in the mean time, have been investigating a single Linux desktop client for PSTN, SIP and participation in meetings hosted on WebEx, Zoom etc. Not everybody collaborates in a single organisation using solely WebEx, Zoom or Teams. We have to adapt to what our Clients use so face having multiple gargantuan Electron apps installed and fight at the start of back-to-back meetings with disabling microphone and camera in all the other apps and enabling only in the app to be used for the call. Contending with WebRTC just makes matters worse. So thank you Cisco, another gargantuan WebEx-specific Electron App with an ideosyncratically different way of sharing screen, and different key strokes for camera on/off, mute/unmute etc.

Jon Ibarra May 12, 2021

I can’t log into my meetingsamer.webex.com account

Josh Langley May 12, 2021

Request for emoji reactions in the Linux Webex desktop app:

https://ciscocollabcustomer.ideas.aha.io/ideas/WXCUST-I-3437

Josh Langley May 12, 2021

Request for screen sharing in the Linux Webex desktop app: https://ciscocollabcustomer.ideas.aha.io/ideas/WXCUST-I-3436

Alexander Sidorov May 12, 2021

So far so good on Debian Bullseye. Only problem is that meeting links are not opening. After some debugging it looks like WebEx Linux clinet registers “webexteams” scheme handler:

xdg-mime default webex.desktop x-scheme-handler/webexteams

While our corporate meeting links are “ciscospark”. I.e. app link in the invitation looks like:

ciscospark://meet?sip=ZZZZZZZZZZ@<company>.webex.com&url=https://<company>.webex/<company>/m/<UID>

Workaround:

It can be opened by changing schema: “ciscospark” → “webexteams”

Registering Webex application to handle “ciscospark” links doesn’t help. Webex starts but not joining the meeting.

Is it a problem with:

  1. how invitations are generated;

  2. or my Linux setup?

Jon Ibarra May 12, 2021

So far so good on ubuntu. I’m just waiting for the ability to share video and audio

Scott Neagle May 12, 2021

I’ve started using the app on RHEL 8.3 this week, thanks for making it available.

In my first day using it I’ve noticed a few issues.

  • My headphones that work fine in WebEx web app, Teams, Slack, and other platforms don’t work in the WebEx Linux app. I can select them as an output device but there is no sound.
  • I can’t seem to find the chat window in meetings.
  • I can’t get the app to quit completely, it remains active and hidden after I close it.

Noel Bourke May 12, 2021

Finally… we get something.

For those looking for an Arch package. I repackaged the deb:

https://www.mediafire.com/file/hwzfd4te3f1ddek/webex-41.5.0.18815-1-x86_64.pkg.tar.zst/file

Πριν μερικές μέρες έγινε το πρώτο release της Linux έκδοσης, αλλά από ότι λέει ο mj 162 (i) δεν έχει compatibility με παλαιότερες εκδόσεις Ubuntu, (ii) το μέγεθος του download (στα 200MB) είναι αρκετά πάνω σε σχέση με Zoom (στα 50MB) και MS Teams (στα 100 MB), ενώ δεν έχει screen sharing.

Arch χρήστες εκτός του πακέτου που δίνει ο Noel (που εγώ δεν θα εμπιστευόμουν να εγκαταστήσω κάποιο random πρόγραμμα που ανέβασε κάποιος σε ένα forum), μπορεί να το βρει στο AUR που χρησιμοποιεί το official πακέτο.

https://aur.archlinux.org/packages/webex-bin/

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστώ πολύ για τον κόπο που έκανες. Έχω κατεβάσει την σουίτα για Linux Mint και έχει κάποιες διαφορές με αυτή για τα win 10. Επίσης δοκίμασα και το webex μέσω browser και μου άρεσε πιο πολύ, αφού τώρα σου δίνει δυνατότητα για διαμοιρασμό οθόνης (για το σχολικό δίκτυο εννοώ). Και πριν μπορούσες να κάνεις διαμοιρασμό, αλλά με δικό σου προφίλ και όχι με τους κωδικούς του σχολικού δικτύου.

1 «Μου αρέσει»