Παρουσίαση PopOS

Πάμε κι εγώ με τη σειρά μου, τρεις συνεχόμενες βδομάδες χρήση PopOS ubuntu 20.10 τέλειο το νέο Gnome λίγα πράγματα έχω αλλάξει.

Και παραθέτω

Wallpaper

Έξτρα Extensions & Tweaks
(αντίστοιχα μενού) από extensions.gnome.org έχω τα παρακάτω

  • Alt Tab: Raise First Window
  • Always Show Workspaces
  • Clipboard Indicator Χωρίς αυτό δεν μπορώ να ζήσω
  • Desktop Icons
  • Emoji Selector [ΑΝΕΝΕΡΓΟ]
  • Fullscreen Hot Corner σούπερ χρήσιμο, όλο με αυτό παίζει το χέρι μου πάνω αριστερά
  • GSConnect Νταξ, KDE Connect στο Gnome μέσω Extension, τέλος, τι άλλο να πω!
  • Internet Speed Meter [ΑΝΕΝΕΡΓΟ] είχε πλάκα το κρατάω καβάτζα
  • OpenWeather [ΑΝΕΝΕΡΓΟ] Ωραίο, αλλά το Native με καλύπτει, δεν θέλω κάτι έξτρα, οπότε το έκλεισα αλλά το άφησα μπας και…
  • Pop Battery Icon Fix
  • Pop Shell
  • Pop Shop Details
  • Printers ΠΑΡΑ πολύ χρήσιμο, εμφανίζεται όταν έχεις εκτυπώσεις στο spooler, και μετά εξαφανίζεται
  • Removable Drive Menu Μένει πάνω εάν έχεις κάτι Removable, π.χ. έκανες mount ένα partition ή usb και θες να το στείλεις, χωρίς να ανοίξεις Nautilus
  • Remove Dropdown Arrows [ΑΝΕΝΕΡΓΟ] Κρύβει τα βελάκια δεξιά από αυτά που έχουν Dropdown στη μπάρα, το έκλεισα δεν θυμάμαι γιατί, θα το ανοίξω πάλι :stuck_out_tongue:
  • Screenshot Tool EPICness overload, δεξί κλικ area, window, desktop και από το native notification copy, δεν χρειάζεσαι καλύτερο Screenshot tool τέλος!
  • Sound Input & Output Device Chooser Καλύτερος έλεγχος του ήχου και τι γίνεται με αυτόν, διότι αν π.χ. είσαι σαν εμένα με DroidCam ή έχεις ήχο στον υπολογιστή και σε στερεοφωνικό πρέπει να πας μέσω λαμίας από Settings -> Sound να αλλάξεις το output
  • Status Area Horizontal Spacing [ΑΝΕΝΕΡΓΟ] Είναι χρήσιμο το κωλόπραμα, αλλά μου έσπασε το σχεδίαση γραφικών στο Gnome3 και έπρεπε να το βγάλω, το κρατάω και περιμένω update. Sorry ναι, μειώνει τις αποστάσεις στα icons της μπαρας, δεν χρειάζεται να έχουν μισό εκατοστό το καθένα ανάμεσα :smile:
  • Steal My Focus [ΑΝΕΝΕΡΓΟ] και θα το ανοίγω ΜΟΝΟ όταν έχω να κάνω δουλειά που αν πεταχτεί ένα παράθυρο θα έρθει μπροστά από το Notification στη μούρη μου, και να μη χαθεί, μερικοί το προτιμούν, εγώ μόνο όταν χρειάζεται.
  • System76 Power, του PopOS και αυτό, μαζεμένο Power menu πάνω έχει και το δίκτυο και τον ήχο και όλα πάνω του σε ένα, μαζεμένα χωρίς πολλά πολλά. Μακάρι να το είχαν και άλλες διανομές.

Τώρα από Ρυθμίσεις στο Settings
πάμε… (ναι θα έχει screenshots :stuck_out_tongue:)

  • Από το Notifications έχω κόψει το Telegram να μην έρχονται και Native ειδοποιήσεις γιατί έρχεται ένα από Telegram κι ακόμα ένα που λέει “Telegram has (XXX) messages” ή παρεμφερές που μου την έσπαγε.
  • Στο Privacy και Screen Lock έχω να μην κλείνει και κλειδώνει ποτέ η οθόνη αυτόματα, και να μένει ανοιχτή, ίδιο και στο Power management της, διότι χαλάνε όσο δεν δουλεύουν τα Pixel. Είμαι λάτρης και επικροτώ τη χρήση Screen saver, εξού και η ονομασία τους. Κλειδώνω όμως με το χέρι το Desktop και τότε παίζει πάλι Screen saver.
  • Από τα Online accounts έχω συνδέσει Google και μου έβγαλε ένα ωραίο mount point στον Nautilus όπου έχω αυτόματα πρόσβαση σε όλο το Google Drive μου απευθείας χωρίς App. Που αν είχα π.χ. Dropbox θα έρπεπε να το εγκαταστήσω ή να παίξω με κάποιο fuse implementation
  • Power saving, έχω Dim screen αλλά όπως ανέφερα πριν, δεν τη κλείνω. Το κουμπί μου κάνει Suspend εκτός κι αν πατηθεί 4+sec.
  • Displays, παίζω με Native 100% dpi και όχι κάποιο διπλασιασμό κι ας είμαι σε 27άρα απόσταση 40 εκατοστών από την οθόνη (ναι το έχω μετρήσει στο περίπου). Night light όμως κλειστό.
  • Keyboad παίζω με 1-2 customιές, για παράδειγμα έβαλα στο Compose key να είναι το δεξί CTRL που βρίσκω παντελώς άχρηστη πια την ύπαρξή του, βρήκε όμως λόγο να με βοηθάει στα Shortcuts :stuck_out_tongue: και στο Launchers έχω κόψει το Launch Terminal έφτιαξα Custom command με το Super+T να ανοίγει Kitty με τις αλλαγές στο Shell που έχω όπως ZSH και άλλα, θα τα γράψω παρακάτω. Στα Windows έχω αλλάξει το Hide Window modifier που είναι αντίστοιχο με αυτό που δουλεύω και στο MacOS δηλαδή Super+H, όπου το παράθυρο πάει στο Activities και κάθεται μέχρι να το φέρει ο χειριστής στο προσκήνιο (σούπερ χρήσιμο για μένα, και παίζει και φάση Boss mode όταν έχεις eyes γύρω σου και κοιτάζεις κάτι, τώρα τι ; το αφήνω στη φαντασία σας, και δεν είναι πορνό άντε πια :smile:).
  • Printers το πιστό μου εργαλείο HP Laser MFP 135w που είναι οι νέοι Samsung+HP hardware
  • Region & Language προτιμώ να έχω όλο το σύστημα στα Αγγλικά, και χρησιμοποιώ το United states για να είναι στη θέση τους το @ και άλλα, και από κάτω Formats έχω Greece ώστε να έχω τελεία και κόμμα σωστά στις μονάδες, ώρες και άλλα regional σωστά. Δεν είμαι fan της Ελληνικής εμφάνισης, σόρρυ κι όλας #meh
  • Users, παίζω κλειδωμένο login για τη γεύση, μου αρέσει να logάρω ρε παιδί μου… νταξ… γούστα.
  • Default applications, εδώ είμαι ανάποδος, παίζω
    • browser Microsoft Edge, γιατί δουλεύει πένα και Netflix 4K
    • Mail ίδιο γιατί το Geary τον παίζει αργεί και δεν δουλεύει καλά, ούτε Thunderbird δουλεύω, έχω μάθει στο Tab με τα έξτρα μου και μια χαρά είμαι, δεν παθαίνω τίποτα.
    • Calendar το default με σύνδεση του Google Calendar και έχει μέσα εορτολόγια και άλλα προσωπικά
    • Music & Video έχω VLC γιατί δεν με νοιάζει για μουσική είμαι με Spotify στο 2ο Desktop all day long, so…
    • Photos, o native image viewer κάνει μια χαρά δουλειά.
  • Περί Date/time ο λόγος, έχω φτιάξει ένα script που τρέχει on logon για να κάνει force sync την ώρα και ίδιο σε ένα batch script στα Windows γιατί πάω ±2 ώρες από τα 2 λειτουργικά και μου τη δίνει, βέβαια έχω να γυρίσω σε Windows πολύ καιρό, πως το θυμήθηκα ότι το είχα κάνει ένας θεός ξέρει χααχχα

(είδατε ψέματα είπα δεν paste-αρα screenshots hoho :stuck_out_tongue:)

Tweaks
Ένα κρυφό μενού σκέτη τρέλα

Εδώ παίζω τα Fonts έτσι


κανένα θέμα με εμφάνιση Ελληνικών όπως σε άλλες διανομές, όλα πένα!

Τα παράθυρά μου τα έχω καθαρά χωρίς minimize maximize κλπ

Δεν γράφω παραπάνω από το Tweaks…

Από Apps, πάρτε ένα δείγμα, με ανάλυση :

  • Among Us γιατί, έτσι
  • AnyDesk λόγο δουλειάς, τα pc των καταστημάτων
  • Atom γιατί το γουστάρω κατά καιρούς
  • Bitwarden γιατί είναι το password manager της επιλογής μου, premium σαφώς
  • Deepin screen recorder, γιατί δουλεύει
  • FTL, Faster Than Light, το παίζω χρόνια το λατρεύω
  • Greek ΙΡΤV είναι για τη πειρατική μου συνδρομητική το ίδιο και το Smarters
  • KDEnlive για κανένα καλύτερο από τα απλά κοψίματα
  • Krita για να παίζω με τη κόρη μου και τη γραφίδα, ναι έχω ένα Wacom it works as expected.

  • Libre because…
  • Lutris για κανένα έτοιμο game
  • Microsoft Edge, τα είπα και πιο πάνω browser of choice
  • Microsoft Teams για όταν χρειαστεί
  • MC (Midnight Commander) γιατί δεν μπορώ χωρίς
  • mpv γιατί το προτιμώ όταν είναι καλύτερα από το VLC αλλά το έχω δεύτερο δεν ξέρω γιατί
  • Notepad++ με Wine για τη φαγούρα :stuck_out_tongue:
  • OpenShot για τον ίδιο λόγο να κάνω κανένα video edit
  • PeaZip cause it works με κάτι πολλαπλά rar και άλλα περίεργα archive σωστά χωρίς πολλές βλακίες
  • PlayOnLinux για όταν χρειαστεί
  • Microsoft Powershell γιατί απλά ΔΕΝ κρατήθηκα έπρεπε να το δοκιμάσω
  • QT Snap Store για να έχω κάτι να ψάχνω αν θέλω ένα Snap
  • Remmina για να μπαίνω στα RDP servers της δουλειάς

  • Shortcut για editing video όταν δεν με βολέψει κάτι
  • Skype & Slack & Zoom για τους γνωστούς λόγους
  • Smart File Renamer γιατί έχει πολύ φάση και χρήσιμο όταν παράγεις πολλά αρχεία, π.χ. παρουσιολόγιο προσωπικού κ.α.
  • Spotify διότι πρέπει να ακούμε μουσική, Premium εδώ και χρόνια με παρέα σε family
  • Steam διότι who doesn’t have it installed, έτσι για τη φαγούρα με Proton ενεργό και κανένα περιστασιακό game
  • Stremio, για να βλέπω χωρίς να κατεβάζω, όποιος δεν ξέρει ας ψάξει πλιτζ
  • Total Commander μέσω Wine για τον ίδιο λόγο που έχω και το Midnight Commander (δεν θέλω σχόλια ε)
  • Transmission για τις seeding ανάγκες μου
  • Viber για όσους το έχουν ακόμα, έλεος δεν το χωνεύω καθόλου
  • VSCode editor ήθελα να δω πως παίζει σε linux
  • Κλασσικά VLC
  • VMware player
  • Ξέχασα το Telegram το αγαπημένο μου ελαφρύ και γρήγορο social app, υπάρχει καλύτερο;; (μην απαντήσεις…)
  • Stacer για κανένα cleaning, κάποιοι δεν το αγαπούν, δεν τρέχω ότι βρω μπροστά μου επιλεκτικά το εκτελώ αυτό και τις υπο-διεργασίες του

  • Wine stuff
  • WinRAR μέσω Wine γιατί το ήθελα να το έχω ρε παιδί μουυυυ
  • DropBox για 2 φακέλος selective sync
  • Gimp για όταν έχω όρεξη για κάτι που δεν μπορώ να κάνω στο Krita
  • Multiboot για να φτιάχνω κανένα ψαγμένο usb με iso’s

Αυτά από τα apps μου.

Τέλος παίζω με περίπου 2 ή 3 desktop,

  • ένα που κάνω casual browsing και telegram
  • ένα που κάθεται ΠΑΝΤΑ το Spotify, συνήθως το 2ο
  • κι ένα που έχει άλλα πράγματα όπως zsh ανοιχτό, remmina ή anydesk σε τοιμότητα, ενδέχεται να τρέξει και Firefox που είναι synced με της δουλειάς

Και λίγο από neofetch τώρα για τη γεύση :smile: :

δεν έχω ακόμα dedicated gpu αλλά έρχεται τα Χριστούγεννα

Αυτα τα λίγα (ουυυ λίγα ναι θα έλεγε κάποιος) από μένα.
Ελπίζω να σας κράτησε η απάντησή μου λίγα λεπτά συντροφιά!

11 «Μου αρέσει»

Να σου πω εγω γιατι το εκλεισες. :slight_smile: Γιατι η συμπεριφορα του ειναι αλλοπροσαλλη. Εχω ubuntu 20.10/gnome εγκατασταση και το extension αυτο δουλευει οπως γουσταρει αυτο. Αλλοτε κοβει τα βελακια απο ολα , αλλοτε απο τα μισα , αλλοτε απο κανενα.

Το συγκεκριμενο νομιζω εχει ακομα το bug που για να ενεργοποιησει την λειτουργια του πρεπει να κανεις το ποντικι hovering πανω απο τα εικονιδια. Το spacing μπορεις και να το πειραξεις και απευθειας απο τα .css του theme αλλα μετα αν αλλαξει theme θα πρεπει να ξαναπειραξεις την ιδια ρυθμιση και στο καινουργιο.

Και εμενα , αλλα οσο δεν βαζουν το sync/login στον linux client δεν γινεται να τον χρησιμοποιεις παντου.

Γιατι οχι native ? notepadqq νομιζω λεγεται το πακετο.

1 «Μου αρέσει»

Μπορείς με 3rd party tools, ας πούμε πέρα από τα bookmarks που τα πέρασα με το χέρι και μεταξύ μας δεν αλλάζουν “κάθε” μέρα σιγά, έχω bitwarden password manager, δεν με κόφτει κάτι άλλο, εγώ παίζω μια χαράδρα! :smiley:

Γιατί έτσι ντε… αφού είδες και πιο πάνω, κάποια θέλω να τα έχω για τη φαγούρα, i kind love wine bro hoho :stuck_out_tongue:

Σε συνέχεια να προσθέσω ότι δουλεύω με κανένα θέμα την τελευταία έκδοση του Barrier

Έχω γράψει για αυτό εδώ

Βασίζοντας στατιστικά στο άρθρο που έγραψε ο @Asfodelus εδώ

σας αφήνω και σύνδεσμο για τα stats / specs μου,
(για αυτούς που η περιέργεια τους διακατέ’ει :stuck_out_tongue: )

1 «Μου αρέσει»

Σε συνέχεια εμπλουτισμού του setup μου να αναφέρω ότι ήθελα super+v alternative που υπάρχει σε win10 και άρχισα να λειτουργώ στη δουλεία και στο popos…

Δοκίμασα με το Clipboard extension, δεν σηκώνεται το app με το keyboard shortcut.
Δοκίμασα το parcellite μαζί με xsel + xclip εννοείτα, το τρέχεις και δεν σηκώνει κανένα gui
Δοκίμασα CopyQ τα ίδια με το parcellite.
Λέω ρε φίλε τι γίνεται…

Τελικά κατέληξα με το GPaste που μια χαρά ξυπνάει με το ctrl+alt+g και άλλα δικά του shortcuts, συνεργάζεται με άλλα extensions που μπορεί τα προηγούμενα που ανέφερα να μην συνεργαζόντουσαν, να σημειωθεί τα είχα κλείσει και γίνονται κάθε φορά και logout για να τρέξει ότι τρέχει τέλως πάντων…, και κάνω τη δουλεία μου με το GPaste…

Αυτά.

Πατούσες S-v και δεν άνοιγε τίποτα; Πρέπει να εισάγεις εσύ τα shortcuts στις ρυθμίσεις του προγράμματος ή διαφορετικά (που κάνω κι εγώ) είναι shortcuts στο window manager στο S-v να τρέχει copyq toggle.