Μη επιθυμητή αλλαγή στα δικαιώματα αρχείων και φακέλων σε NTFS σκληρούς δίσκους.

Ξαφνικά εδώ και 3-4 ημέρες για να κάνω copy/paste/delete και γενικά αλλαγές σε αρχεία και φακέλους σε 2 σκληρούς δίσκους με σύστημα ntfs που έχω εδώ και χρόνια στο pc μου με arch linux + xfce4 + nemo file manager και efi bios, χρειάζεται δικαιώματα σαν root.
Έχουν γίνει αρκετές αναβαθμίσεις και δεν γνωρίζω τι μπορεί να άλλαξε.
Έδωσα στο τερματικό:

sudo findmnt --verify --verbose
[sudo] password for egw: 
/
   [ ] target exists
   [ ] VFS options: rw,relatime
   [ ] UUID=7d51fd30-0d0c-43a8-aae7-13c9b743eaa2 translated to /dev/mapper/cryptroot
   [ ] source /dev/mapper/cryptroot exists
   [ ] FS type is ext4
/boot
   [ ] target exists
   [ ] VFS options: rw,relatime
   [ ] UUID=9c790f7e-bca0-471c-b6e2-48afeb20b0c5 translated to /dev/sda2
   [ ] source /dev/sda2 exists
   [ ] FS type is ext4
/boot/efi
   [ ] target exists
   [ ] VFS options: rw,relatime
   [ ] FS options: fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=ascii,shortname=mixed,utf8,errors=remount-ro
   [ ] UUID=41EC-D02C translated to /dev/sda1
   [ ] source /dev/sda1 exists
   [ ] FS type is vfat
/mnt/mirror
   [ ] target exists
   [ ] VFS options: nodev
   [ ] FS options: uid=1000
   [ ] userspace options: nofail,x-gvfs-show,x-gvfs-name=MIRROR
   [ ] source /dev/disk/by-uuid/5798AC70134A3DAE exists
   [E] on-disk ntfs seems unsupported by the current kernel
/mnt/storage
   [ ] target exists
   [ ] VFS options: nodev
   [ ] FS options: uid=1000
   [ ] userspace options: nofail,x-gvfs-show,x-gvfs-name=STORAGE
   [ ] source /dev/disk/by-uuid/D29C523F9C521DF3 exists
   [E] on-disk ntfs seems unsupported by the current kernel

0 parse errors, 2 errors, 0 warnings
 egw@desktop

To ntfs-3g υπάρχει εγκατεστημένο κανονικά. Googlάρω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό. Έτρεξα το Grub-Customizer και βγάζει το μήνυμα της εικόνας:
grub-customizer
Τρέχω

sudo nano /etc/grub.d/proxifiedScripts/linux

και πάω στην γραμμή 204 ( linux=version_find_latest $list ) και βάζω μπροστά το # και την απενεργοποιώ. Τρέχω ξανά το Grub-Customizer και βγάζει αυτό στην εικόνα:
grub-customizer-2
Τι έγινε, έχει αλλάξει κάτι; Γνωρίζεις κανείς σχετικά; Έχουν σχέση μεταξύ τους η μη επιθυμητή αλλαγή στα διακαιώματα αρχείων και φακέλων, με το λάθος που βγάζει το Grub-Customizer;

Το συστημά μου:

                   -`                 
                  .o+`                 egw@desktop
                 `ooo/                 OS: Arch Linux 
                `+oooo:                Kernel: x86_64 Linux 5.15.80-1-lts
               `+oooooo:               Uptime: 1h 46m
               -+oooooo+:              Packages: 1143
             `/:-:++oooo+:             Shell: bash 5.1.16
            `/++++/+++++++:            Resolution: 1360x768
           `/++++++++++++++:           DE: Xfce4
          `/+++ooooooooooooo/`         WM: Xfwm4
         ./ooosssso++osssssso+`        WM Theme: Agua
        .oossssso-````/ossssss+`       GTK Theme: Adwaita-dark [GTK2]
       -osssssso.      :ssssssso.      Icon Theme: breeze-dark
      :osssssss/        osssso+++.     Font: Noto Sans 10
     /ossssssss/        +ssssooo/-     Disk: 759G / 1002G (76%)
   `/ossssso+/:-        -:/+osssso+-   CPU: Intel Core i3-10100F @ 8x 4.3GHz [36.0°C]
  `+sso+:-`                 `.-/+oso:  GPU: GeForce GTX 1650
 `++:.                           `-/+/ RAM: 1887MiB / 32030MiB
 .`                                 `/

Τα δικαιώματα φτιάχνουν εύκολα.
Τσεκάρισέ τα πρώτα. Αν χρειάζονται αλλαγή κάνε 755 τα dirs και 644 τα files.

Κάνε αντιπαραβολή lsblk -f και fstab. Αν δεν σε πειράζει δώσε μας τα αποτελέσματα, κυρίως για το πως γίνονται mounted τα ntfs.

Αν έχεις κάνει kernel upgrade οπωσδήποτε reboot.

Για το grub customizer δεν μπορώ να βοηθήσω. Ούτε το ξέρω και δεν θέλω να το μάθω. Γνώμη μου ξεφορτώσου το (και ετοιμάσου για μπελάδες μέχρι να φέρεις το σύστημα στα ίσια του).
Αυτά.

2 «Μου αρέσει»

Έκανα επανεκκίνηση και δεν bootάρει πλέον ο grub και με πάει κατευθείαν στο bios settings. Από πλέον δεν μπορώ να bootάρω Linux arch, μόνο win10!
Όταν bootάρω τον δίσκο που είναι εγκατεστημένο το Arch βγάζει δεν εμφανίζει τίποτα από το grub ούτε μήνυμα και αυτόματα με βάζει στο bios settings!

Δυστυχώς υπήρξα προφητικός.
Για την ιστορία. Πριν χρόνια ξεμαλιάστηκα σε ένα αμερικάνικο forum για το grub-customizer όπου είχε μπλεχτεί και ο dev του customizer. Στην κυριολεξία ξεσκίζει τον grub. Που όσο και αν δεν αρέσει σε κάποιους (ονόματα δεν λέμε), συνεχίζει να είναι βράχος.
Ο grub είναι software διαχρονικό αλλά… ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!
Εχει ατελείωτες δυνατότητες και μακάρι να ήξερα το 1/3 από αυτές.

Στην περίπτωσή σου. Δεν είναι το reboot που δημιουργεί πρόβλημα. Λύνει εκκρεμμότηες όπως είναι οι usb συσκευές. Το πρόβλημα είναι οι underlying παπαριές του grub-customizer. O grub έχει γίνει upgraded και continuously updated εδώ και 1-2 μήνες. Και η arch έχει δώσει οδηγίες για αυτό. Πολλοί χρήστες ξεράθηκαν ακριβώς γιατί δεν έλαβαν υπ όψιν τις οδηγίες.

Στο δια ταύτα. Δεν ξέρω.
Ισως να δοκίμαζα να μπω στο partition με to arch boot image και ακολούθως arch-chroot στο partition. Ισως να ξήλωνα με -Rns τον grub-customizer και τον grub. Σίγουρα θα διέγραφα κατάλοιπα στο /etc/default και όπου αλλού τα έβρισκα. Και μετά θα δοκίμαζα επανεγκατάσταση του grub. Και μόνο αυτού.
Ισως να πήγαινα σε systemd boot αν διέθετα UEFI.
Για να το κάνω σαφές, δεν προτείνω. Σκέφτομαι και γράφω όπως μου έρχεται.

Σκέψου, διάβασε, αποφάσισε. Εδώ είμαστε.

Πιο εύκολο μου “ακούγεται” να κάνω καθαρή εγκατάσταση του Arch με όλες τις προσωπικές εφαρμογές και ρυθμίσεις χωρίς να χάσω τίποτα από δεδομένα με το δικό μου scriptάκι.
Το σκέφτομαι και θα πράξω ανάλογα.
Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Νομίζω ότι boot από το archlinux iso, chroot, update-grub(grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg) και ίσως grub-install /path/to/root_partition φτάνουν γι’ αρχή.

@astrolavos1998
Στη διάθεσή σου.

@dancaer69
Εδωσα link.
Και δεν πάει με την “ίσως” σειρά που γράφεις.

Δεν έχει σημασία η σειρά. Το update του grub ενημερώνει το αρχείο grub.cfg. Απλά αν δεν είναι εγκατεστημένος ο grub η ενημέρωση δε θα έχει κάποιο αποτέλεσμα. Λογικά στην περίπτωση του TS o grub είναι εγκατεστημένος, απλά η ρύθμιση(λόγω του grub-customizer) έχει χαλάσει οπότε το grub-install μάλλον δε χρειάζεται.


Γράφω από κινητό και αυτό είναι το lsblk -f
Η εγκατάσταση του Arch είναι με κρυπτογράφηση.
Όταν πάω να κάνω mount το /dev/sda3 μου λέει πως δεν μπορεί με σύστημα crypto_LUKS!!!
Τι κάνω, είμαι πλέον σε άγνωστα νερά;

ΥΓ: με κρυπτογράφηση έγινε από απροσεξία μου η εγκατάσταση και αφού δούλευε χωρίς πρόβλημα την άφησα.

Πριν κάνεις κάτι, βόλτα στον Αγιο Παντελεήμονα.

Προσκυνάς εδώ.

Και σταυροκοπιέσαι εκεί.

Η Ανάσταση του Κυρίου αργεί να ξες.

Το ventoy που εμφανίζεται στη λίστα ως sdd1 χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση του arch;
Ως εναλλακτική του grub υπάρχει και το refind, αχρείαστο να είναι. Έχει λίγο ξεπερασμένη αισθητική σαν εμφάνιση, αλλά μπορεί να διαμορφωθεί πολύ ωραία με θέματα που υπάρχουν.

@nikaskonstantinos ναι από το ventoy bootable USB multiple install os (το καλύτερο, το πιο αξιόπιστο και φιλικό στον χρήστη, με διάφορα).
@m01 βοηθειά μου ;)

@nikaskonstantinos @dancaer69 @m01 Πιστεύω πως μια εγκατάσταση με archon το Arch και με το προσωπικό scriptάκι μου εγκατάστασης όλων των εφαρμογών και ρυθμίσεων σε 1 ώρα θα έχω φρέσκο σύστημα ετοιμοπόλεμο!

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση και προσπάθεια επίλυσης.

ΥΓ1: κάτι τέτοια δεν πρέπει να συμβαίνουν στο χώρο του Linux. Δεν μπορεί μια διανομή να αλλάζει κάτι τόσο σοβαρό και να κρεμάει το σύστημα σου. Ούτε είναι υποχρεωμένος ο κάθε χρήστης να διαβάζει φόρουμ κτλ.

ΥΓ2: ευχή, να γίνει πιο φιλικό το Linux για τον πολύ κόσμο! ;)

Έχει ξεκινήσει εδώ και καιρό αυτή η προσπάθεια, διαφορετικά προσωπικά δε θα μπορούσα να κάνω πολλά πράγματα χωρίς γραφικό περιβάλλον.
(Εξαιρούνται όσοι και όσες ασχολούνται με την επιστήμη της πληροφορικής.)
Εξάλλου το γραφικό περιβάλλον κάποιες φορές σε ωθεί (σπάνια βέβαια) να ανοίξεις το καπό(terminal).
Αν δεν προλάβει πάντως η ubuntu, η Fedora, η Arch, η System76 και άλλοι πολλοί ως κοινότητες και οργανισμοί εννοώ να πραγματοποιήσουν την ευχή μας, η microsoft, η google και η apple ίσως τις προλάβουν κάνοντας το linux πιο προσιτό για περισσότερους χρήστες που το επιθυμούν, αποκομίζοντας βέβαια και τα αντίστοιχα οικονομικά οφέλη.
Ρωτάω για το ventoy το οποίο χρησιμοποιώ και γω κατά κόρον, γιατί σε μια εγκατάσταση της θελκτικής mageia os προσαρτήθηκε από λάθος μου και το usb του ventoy στην εγκατάσταση.

@astrolavos1998
De gustibus et coloribus non disputandum est.
Δεν ξέρω το archon -και δεν προτίθεμαι να μάθω.
Το θέμα γεννιέται με το archoff όπως ελπίζω να κατάλαβες. Οπου σε τέτοια περίπτωση μόνο οι δημιουργοί του on θα σε βγάλουν από το off.

Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο εγώ χρησιμοποιώ arch, είναι know-my-system.
Αν αυτό δεν το έχω, τότε όλες οι διανομές είναι θαυμάσιες.

Για τη φιλικότητα, διαφωνώ μεν πλην όμως μόνος μου υποψιάζομαι ότι είμαι.
Καλή συνέχεια.

Για την ιστορία σε 47 λεπτά είχα νέα εγκατάσταση Arch Linux με archon και δεκάδες εφαρμογές με το προσωπικό μου scriptάκι αυτοματοποιημένα κατά 90%.
Τέλος καλό, όλα καλά.

1 «Μου αρέσει»