Εγκατάσταση Firefox (τελευταία έκδοση)

και δηλαδη αυτη ειναι η κατασταση με το deepin; εχει μια ωραια εμφανιση αλλά κατα τα άλλα πρεπει να κανεις εγκαταστασεις πακετων εξω απο τα αποθετηρια γιατι στα αποθετηρια υπαρχουν παρα πολυ παλιες εκδοσεις προγραμματων; δε μου φαινεται καλο, θα ηθελα να τονισω αυτο που ειπε ο @aristotelis παραπανω (και συμφωνει και ο @GNUTechie)

1 «Μου αρέσει»

Ευτυχώς είστε μια ομάδα ανθρώπων που τιμάται τον χώρο του linux, πρόθυμοι να βοηθήσετε,χωρίς ειρωνείες και εξυπνάδες.Το έχω ξαναπεί και στον Δημήτρη ,είστε μια ομάδα καταπληκτική,και καλή πάστα ανθρώπων.Είστε και λόγος που με την δικιά σας βοήθεια δεν εγκατέλειψα την προσπάθεια.Ερώτηση ,είναι τόσο τραγικό να κάνω εγκατάσταση εκτός διανομής ?
Είναι επικίνδυνο ?

3 «Μου αρέσει»

Δυνητικα μπορει να ειναι κακο, ναι. Προσωπικα θεωρω πολυ καλο να διαβαστεί προσεκτικα αυτο που εγραψε ο @aristotelis παραπανω αλλά και το λινκ που εβαλε ο @GNUTechie για το πως να μη σπασεις το debian. Νομιζω οτι ειναι πολυ καλο να τα εχεις αυτα υποψιν δεδομενου οτι το deepin στηριζεται στο debian (παλιοτερα στηριζοταν στο ubuntu)

Είμαι πρόθυμος να ακούσω προτάσεις σχετικά με τα θέματα αυτά Η άλλες διανομές.

Ok… ας βαλουμε μερικα πραγματα σε σωστη κατευθυνση.

ο φιλος @raik εχει δικιο που λεει οτι δυνητικα μπορει να ειναι κακο. Καθε πακετο εκτως αποθετηριου μπορει να εχει εξαρτησεις σε αλλα πακετα της διανομης. Καθως ολες οι διανομες ενημερωνονται, αλλαζουν και οι βιβλιοθηκες στις οποιες στηριζονται τα προγραμματα που βαζουμε εκτως αποθετηριου με αποτελεσμα ειτε να μην μας δουλευουν μετα απο καποια ενημερωση ειτε να απεγκατασταθουν αυτοματα (χωρις να σβηστουν ομως τα δεδομενα μας) για να μην υπαρξει προβλημα με αλλα προγραμματα που χρειαζονται τις εν λογω εξαρτησεις.

Γι’αυτο ειναι παντα καλο να εγκαθηστουμε οπου ειναι δυνατον, λογισμικο απο το αποθετηριο της διανομης μας.

Στην περιπτωση του Deepin, επηδει το αποθετηριο του ειναι βασισμενο στο κανονικο αποθετηριο του Debian 9 τα προγραμματα ειναι οντως παλια. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι στο Debian 9 υπαρχει ενα υποαποθετηριου που ονομαζεται backports και αυτο μας δινει συνηθως λιγο ποιο καινουργιες εκδοσεις του λογισμικου που χρησιμοποιουμε (firefox, chromium, thunderbird κλπ κλπ). Ειναι απορειας αξιον γιατι οι προγραμματιστες του Deepin δεν το χρησιμοποιουν.

Για να λυθει το προβλημα αυτο υπαρχουν και αλλοι τροποι να χρησιμοποιησουμε πιο ενημερωμενες εκδωσεις του λογισμικου που θελουμε. Το προβλημα ομως με αυτη την προσεγγιση ειναι οτι συνηθως καταληγουμε να εχουμε δυο προγραμματα με διαφορετικες εκδοσεις… εκτως εαν πουμε για παραδειγμα οτι ΔΕΝ θα εγκαταστησουμε πχ thunderbird απο το αποθετηριο… αλλα απο εξωτερικη πηγη.

Το αλλο προβλημα που προκυπτει ειναι οτι θα πρεπει να κανουμε εμεις τις ενημερωσεις διοτι ο διαχειριστης πακετων της διανομης δεν ξερει απο που προηρθε η καινουργια εκδοση του thunderbird και πως να την ανανεωσει απο την εξωτερικη πηγη που κιολας δεν ειμαστε σηγουροι αν θα πρεπει να την εμπιστευτουμε (εστω και αν ειναι η ιστοσελιδα του ιδιου το thunderbird).

Βλεπουμε λοιπον οτι μπαινουν στην μεση αρκετα θεματα. Εθιξα μερικα αλλα ειμαι σηγουρος οτι μου εχουν ξεφυγει καποια (πχ το κεφαλαιο των PPA του Ubuntu που πολλοι νομιζουν οτι ειναι συμβατα με το Debian αλλα δεν ειναι και εκει βλεπουμε συγχηση αρκετες φορες… και το οτι πολλες φορες χρηστες δοκιμαζουν προγραμματα χωρις δικλυδες ασφαλειας… και χωρις να σκευτονται αν θα πρεπει να εμπιστευτουν το καθε “wow” προγραμμα που βγαινει…)

Αν βλεπει καποιος λαθος η παραληψη συμπληρωστε παιδια.

2 «Μου αρέσει»

Καλημέρα σας. Θέλω να απαντήσω στον Γιώργο που ρωτά για εναλλακτικές, αλλά να τονίσω ότι δεν είμαι ειδικός σε θέματα debian, απλά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια linux και έχω κάνει λάθη που ελπίζω να με βοήθησαν να καταλάβω καλύτερα κάποια πράγματα. Linux χωρίς λάθη δεν γίνεται, δεν έχει γίνει ποτέ!

Όλοι κάποια στιγμή εγκαθιστούμε πακέτα (εφαρμογές) εκτός των αποθετηρίων. Αυτό θα συμβαίνει πάντα. Π.χ. μπορεί να χρειαστώ ένα πακέτο εξειδικευμένο που δεν υπάρχει στα αποθετήρια, είτε για δουλειά ή επειδή είναι ωραίο. Αυτό που λέμε εδώ είναι να μην το κάνουμε συστηματικά αυτό γιατί στο τέλος θα “σπάσουμε” τη διανομή μας. Να το κάνουμε κατ’ εξαίρεση, όταν δεν έχουμε άλλη εναλλακτική. Π.χ. υπάρχει ένα πολύ βολικό ιντερνετικό ραδιόφωνο που δουλεύει στο τερματικό, το curseradio. Αυτό πρέπει να το πάρει κανείς από το github και να κάνει compile. Για τα πακέτα λοιπόν που αναπόφευκτα θα κατεβάσουμε μόνοι μας έξω από τα αποθετήρια, ο αριθμός πρέπει να είναι μικρός, α) για να μην έχουν μεγάλη επίδραση στην σταθερότητα του συστήματος και β) για να μπορούμε να τα διαχειριστούμε, δηλαδή να τα ανανεώνουμε κάθε τόσο. Για τους χρήστες Arch υπάρχει το yay που ανανεώνει αυτόματα όλα τα πακέτα και τα επίσημα και τα εκτός αποθετηρίων. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο στο debian.

Εκεί που υπάρχει εναλλακτική, καλό είναι να αποφεύγουμε τα πειράματα. Από τη στιγμή που επιλέγω να δουλεύω με debian stable, θα έχω ένα σταθερό και αποτελεσματικό λειτουργικό σύστημα, αλλά δεν θα έχω τις τελευταίες εκδόσεις των πάντων. Δεν πειράζει να μην έχουμε ότι πιο σύγχρονο υπάρχει. Μια χαρά δουλεύει ο περυσινός ο firefox και το thunderbird και το gimp. Το μόνο ζήτημα που μπορεί να προκύψει είναι να έχω hardware σύγχρονο και η διανομή μου να μην έχει drivers για τη μία την άλλη συσκευή ή κάρτα.

Οπότε η δική μου πρόταση Γιώργο είναι να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς το λειτουργικό που έχεις και ας βασίζεται στο debian 9, εκτός και αν αντιμετωπίζεις προβλήματα με σύγχρονο hardware. Για περιπτώσεις που δεν γίνεται αλλιώς, να εγκαθιστάς και προγράμματα έξω από τα αποθετήρια, αλλά με μέτρο, όπως είπα πριν. Επιπλέον, αν είναι σημαντικό για σένα να έχεις νεώτερες εκδόσεις των προγραμμάτων, τότε ίσως να δεις αν γίνεται να γυρίσεις σε debian testing. Νομίζω ότι γίνεται μέσα από κάποιες ρυθμίσεις σε μερικές διανομές, αλλά δεν το έχω ψάξει, οπότε ας πει κάποιος άλλος αν ξέρει.

Καλή συνέχεια στο ταξίδι του linux.
Α.

2 «Μου αρέσει»

Είχα εγκαταστήσει και εγώ το Deepin πρίν καιρώ (με την βοήθεια πολλών από αυτό το forum και ιδίως του @GNUTechie γιατί είχα διάφορα προβλήματα) και αντιμετώπισα το ίδιο “πρόβλημα”. Αυτό που έκανα ήταν να βάλω το snupstore και να εγκαθιστώ από εκεί εφαρμογές. Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι βιώσιμη και λειτουργική λύση καθώς έβγαλα το deepin μετά από λίγο καιρό. Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις @giorgosf είναι να δοκιμάσεις άλλη διανομή με γραφικό περιβάλλον Deepin (π.χ. endeavouros) ή να περιμένεις να βγεί το Deepin 20 σε λίγους μήνες που θα βασίζεται στο Debian 10.

ωστε βασιζεται στο debian 9 η deepin και δεν εχει περασει ακομα στο 10. Πολυ εχει αργησει. Τοτε αν καποιος θελει deepin καλλιτερα να περιμενει την εκδοση που βασιζεται στο debian 10 θα ελεγα. Μεχρι τοτε ομως, το καλλιτερο που μπορει να κανει καποιος, κατα τη γνωμη μου, αν θελει προγραμματα εκτος αποθετηριων, ειναι να δοκιμαζει πρωτα την εγκατασταση τους σε εικονικη μηχανη που ειναι διαμορφωμενη οπως η κανονικη εγκατασταση (δηλαδη με ολα τα προγραμματα και τις ρυθμισεις που εχει η κανονικη εγκατασταση), για να δει αν υπαρξει προβλημα. Το θεμα δεν ειναι αν θα εκαταστησει καποιος λιγα προγραμματα εκτος αποθετηριων, αλλά τι εξαρτησεις χρειαζοντε αυτα. Φυσικα οσο πιο πολλα προγραμματα εκτος αποθετηριων τοσο μεγαλυτερη η πιθανοτητα να καταστραφει το συστημα και να χαθει και οτι υπαρχει σε αυτο (στη χειροτερη περιπτωση) αν δεν υπαρχει back up. Συγκεκριμενα για το debian 9 αν θυμαμαι καλα, δεν ηταν και πολλες οι εξαρτησεις που εφερναν την καταστροφη, σιγουρα ηταν η libc6 και πολλα προβληματα εφερνε η νεοτερη εκδοση του gcc και δε θυμαμαι τι άλλο, αλλά πιθανοτατα μπορει να υπαρξουν μικροτερα προβληματακια εδω και εκει. Το ιδιο ισχυει και για τα backports του debian. Κατι αναλογο με το yay για το debian ουτε εγω ξερω. Για το snapstore που λεει ο @Alexis ειναι μια καποια λυση αλλά αυτο φερνει μαλλον άλλα θεματα, για τα οποια ας πει καποιος άλλος, εγω δε χρησιμοποιω καν snaps.

1 «Μου αρέσει»

Μία πολύ (μα πάρα πολύ) polished και φροντισμένη διανομή είναι το mint. Αν ο υπολογιστής σου δεν είναι χρέπι, αυτή θα δοκίμαζα.

Διευκρινίζω ότι δεν τη χρησιμοποιώ πλέον (άρα δεν είμαι fanboy).

2 «Μου αρέσει»

To Manjaro gnome ενημερώνει τις εφαρμογές ?

Ναι. Είναι από τα πιο “ενημερωμένα” desktop environments.

Έχω καταγράψει εδώ κάποιες “έντονες” απόψεις μου,αλλά το σχετικό νήμα περιέχει πολλές άλλες απόψεις και πληροφορίες και είναι ένα χρήσιμο συμπλήρωμα σε ότι έχει λεχθεί εδώ

1 «Μου αρέσει»