Eφαρμογη Linux παρακολουθησης καμερων

Όπως σου είπαν , μια απλή λύση είναι το vlc. Στο μενού του vlc επιλέγεις Πολυμέσα / Άνοιγμα ροής δεδομένων δικτύου. Εκεί σου ζητάει να εισάγεις ένα δικτυακό URl , το γράφεις με το χέρι δηλαδή. Στη δική μου περίπτωση εισάγω rtsp://root:MAC συσκευής@Εσωτερική IP συσκευής/live.sdp . Πρέπει όμως να διαβάσεις προσεκτικά το εγχειρίδιο σου. Πιθανότατα να χρειάζεται κάτι λίγο διαφορετικό να εισάγεις στο vlc , ειδικά αντί του live.sdp στο τέλος να πρέπει κάτι άλλο. Την IP της κάμερας δες την στο ρούτερ. Αφού τα καταφέρεις και δουλέψει μπορείς να δεις και το θέμα της σταθεροποίησης του εσωτερικού IP. Για να δίνει το ρούτερ σου την ίδια εσωτερική IP κάθε φορά που συνδέεις μια διαδικτυακή συσκευή ή PC, πρέπει μάλλον να μπεις σε μια διαδικασία. Δες το εγχειρίδιο του ρούτερ. Η διαδικασία στο δικό μου λέγεται DCHP Binding και είναι πολύ απλή . Καλή επιτυχία.

3 «Μου αρέσει»

εχω βρει λυση. καταφερα να την δω με το zoneminder αλλα δεν μπορω οπως εγραψα και στο αλλα θεμα να την ανεβασω μεσω ftp.

δες και το motionEye

ευχαριστω. δυστηχως με το motion eye δεν μπορω να την δω με τιποτα.

καποια στιγμη που ειχα χρησιμοποιησει το motion, αν θυμαμαι καλα ηθελε να ενεργοποιησεις την υπηρεσια ή καποιο daemon, μπορει και το αντιθετο δε θυμαμαι. Εκανες κατι αντιστοιχο;

βλεπω το webinterface του motion. την καμερα δεν μπορω να δω. τα εχω ολα ενεργοποιησει

Νομίζω σε μενα το vlc με καλύπτει. Ευχαριστω για τον τροπο που θα τον χρησιμοποιησω.

1 «Μου αρέσει»