Απειρος με linux

η διανομή debian είναι πολύ καλή … αφού σου πρότειναν debian να παραμείνεις στην debian .

δεν έχει σημασία το λειτουργικό σύστημα … αλλά να μάθεις να κάνεις την δουλειά σου …

Αν επιτρέπεται ρωτώ επειδή είναι σχετικό με το θέμα. Ποιο είναι περίπου το κόστος για τη λειτουργία ενός ιστότοπου ανά μήνα;

@GNUTechie αν θέλω να τρέξω για παράδειγμα το freedombox σε linux container, πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον από τις default ρυθμίσεις;

Αν εισαι με Docker ή Podman οι ρυθμισεις για να βγει το Freedombox στο εσωτερικο σου δυκτιο θα δωθουν οταν δημιουργησεις το container με την παραμετρο -p εξωτερικη:εσωτερικη, οπου εξωτερικη ειναι η TCP θυρα που ανοιγει στον host (στο μηχανιμα που τρεξει το container) και εσωτερικη ειναι η TCP θυρα μεσα στο container.

Απο κει και περα για να βγει στον ιντερνετικο “αερα” πρεπει να πας στο router σου και να κανεις ενα port-forward στην IP και την εξωτερικη θυρα του host και εφοσον ξερεις την IP που παιρνει το router σου απο τον παροχο σου τοτε μπορεις και να μπεις στο FreedomBox.

Αν εισαι με LXC θελει διαφορετικα τερτιπια μιας και θα πρεπει να κανεις κανονες για IPTables ετσι ωστε να μπορει ο χρηστης να εχει προσβαση στο FreedomBox σου.

Ελπιζω να μην σε μπερδεψα.

1 «Μου αρέσει»

Κλαίω :laughing::laughing::laughing: :rofl::rofl::rofl:
neovim και πάμε πόνο μόνο! (θα έρθουν οι emacs-αίοι και θα μας κυνηγήσουν)

@georgoou

να προτείνω μήπως κάποια playlist στο yt για τα βασικά, πως είναι τα αγγλικά σου ;

1 «Μου αρέσει»

3 «Μου αρέσει»

Quiz, από ποια ταινία είναι το στιγμιότυπο? No googling…

1 «Μου αρέσει»

spiderman, το πρώτο… αυτός είναι ο Νόρμαν Όζμπορν

3 «Μου αρέσει»