Αντικατάσταση PulseAudio με PipeWire

ναι είναι πολύ πιθανό γιατί κατά την διάρκεια του upgrade μου έβγαλε κάποιες ειδοποιήσεις αν θυμάμαι καλά σε σχέση με το pipewire στις οποίες είχε την επιλογή fix πράγμα που έκανα.
Πως μπορώ να αφαιρέσω τα παλιά αποθετήρια;

Δώσε :

sudo add-apt-repository --remove ppa:pipewire-debian/pipewire-upstream

Δώσε και ένα :

sudo apt update

να επιβεβαιώσεις ότι όλα είναι καλά.

1 «Μου αρέσει»

πφφφ…
failed to remove PPA: '[Errno 2] No such file or directory: '/etc/apt/sources.list.d/pipewire-debian-wireplumber-upstream-jammy.list''

Δοκίμασε ξανά γιατί έκανα λάθος από copy paste από το 1o post του Talos.
Μέσα στο /etc/apt/sources.list.d τι έχεις από pipewire, για δώσε μας ένα ls.

1 «Μου αρέσει»

εκεί το έχω…

image

Δώσε και τα αποτελέσματα του :

sudo apt list --installed | grep pipewire

Έχεις πιο καινούρια έκδοση από αυτήν που υπάρχει αυτήν την στιγμή στο Ubuntu 22.04 (0.3.48), και αυτό γιατί ήσουν σε ένα αποθετήριο upstream. Θα σου πρότεινα να απεγκαταστήσεις όλα τα πακέτα αυτά και να βάλεις τα αντίστοιχα πακέτα της διανομής σου για να μην έχεις πρόβλημα με τις αναβαθμίσεις. Αλλά είναι επίπονη διαδικασία γιατί μπορεί να σπάσει κάποια εξάρτηση.
Το ίδιο θα πρέπει να γίνει και για το wireplumber φαντάζομαι.
Πρόσεχε ότι ξυλώνεις ότι δεν τραβάει και κάτι άλλο μαζί του!
Τα πακέτα μπορείς να τα βάλεις και χειροκίνητα από εδώ :
https://packages.ubuntu.com/search?keywords=pipewire&searchon=names&suite=jammy&section=all
αλλά και από το τερματικό κλασσικά.

1 «Μου αρέσει»

ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά δεν μπορώ να το κάνω αυτό που λες… δεν ξέρω δλδ!!

Προστέθηκε μια σημείωση στο άρθρο που αναφέρει:

1 «Μου αρέσει»

άρα χρειάζεται να γίνει κάτι αν προϋπήρχε το pipewire με τον παλιό τρόπο;

Επίσης όπως; φαίνεται και πιο πάνω έχω
Server Name: PulseAudio (on PipeWire 0.3.59)
Όμως στο EasyEffects αν πάω στο πεδίο Pipewire βλέπω Header Version: 0.3.41 και Library version: 0.3.41

Αν η διανομή έρχεται με το Pipewire είναι καλύτερο να μην την πειράξεις καθόλου. Αν έχεις Timeshift κάνε επαναφορά.

@DomieMic65 στην εντολή :

sudo apt-key list

βλέπεις κάποιο κλειδί με το uid :
Launchpad PPA for SOURAV DAS
?

@Maras Ναι … υπάρχει αυτό το κλειδί!

@Asfodelus δεν την πείραξα! Ότι είχα κάνει ήταν πριν το upgrade σε Mint 21

1 «Μου αρέσει»

Αυτό είναι το κλειδί του αποθετηρίου του pipewire που πρόσθεσες χειροκίνητα και σου χτυπάει κατά το update. Πρέπει να το μετακινήσεις σε νέα τοποθεσία σύμφωνα με το link που σου είχα δώσει :

Διάβασε καλά την λύση και εάν έχεις απορίες ρώτα.

1 «Μου αρέσει»

sudo apt-key export A4C6383F | sudo gpg --dearmour -o /usr/share/keyrings/digitalocean-agent.gpg

σε αυτή την εντολή το --dearmour είναι μέρος της εντολής ή έχει να κάνει με το συγκεκριμένο παράδειγμα που χρησιμοποιείται εδώ;

Επίσης αυτό που παίρνω από την εντολή sudo apt-key list είναι:

pub   rsa4096 2021-04-24 [SC]
      FC43 B735 2BCC 0EC8 AF2E  EB8B 2508 8A03 5980 7596
uid           [ unknown] Launchpad PPA for SOURAV DAS

δεν μπορώ όμως να βρω πως θα πρέπει να καταλήγει η πιο πάνω εντολή δλδ στην θέση του ...digitalocean-agent.gpg του παραδείγματος τι πρέπει να βάλω στην δική μου περίπτωση…

:pray:

To αν υπάρχει ένα κλειδί από κάποιο PPA δεν πειράζει καθόλου. Το θέμα είναι αν υπάρχουν πακέτα απο PPA.

Το update από όσο ξέρω απενεργοποιεί όλα τα ξένα PPA. Δεν ξέρω γιατί βρέθηκε το PPA στο σύστημα. Άλλα στο Mint μέσα από τον Update Manager υπάρχει επιλογή να απεγκατασταθούν όλα τα πακέτα κάποιου PPA, αν αυτά υπάρχουν. Επίσης, μέσα από το synaptic μπορείς να δεις τι πακέτα υπάρχουν εγκατεστημένα από κάποιο PPA ή να επιλέξεις άλλη έκδοση.

Υπάρχει λύση, αλλά θέλει εμπειρία, μιας και η αφαίρεση του PipeWire μάλλον θα συμπαρασύρει όλο το σύστημα. Αν δεν υπάρχει snapshoot πριν την εγκατάσταση και πριν την αναβάθμιση, ειλικρινά το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι επανεγκατάσταση.

1 «Μου αρέσει»

Μάλλον έχει γίνει αυτό που λες κατά την διαδικασία του upgrade γιατί θυμάμαι είχε βγάλει κάποια μηνύματα για το pipewire με την επιλογή fix την οποία και ακολούθησα!

Η αλήθεια είναι πως μάλλον θα πρέπει να κάνω μια επανεγκατάσταση του συστήματος μιας και από τότε που έβαλα Mint δεν έχω κάνει ποτέ και ίσως έχω κάνει διάφορα tweaks που είτε δεν τα χρησιμοποιώ πλέον είτε έχουν ξεμείνει χωρίς λόγο ύπαρξης… όχι πως το λαπτοπάκι πάει άσχημα για την ηλικία του…
Το θέμα είναι πως είναι dual boot και θέλει λίγο χρόνο η όλη ιστορία …

Η εντολή για εσένα θα γίνει έτσι :

sudo apt-key export 59807596 | sudo gpg --dearmour -o /usr/share/keyrings/pipewire.gpg
1 «Μου αρέσει»

Θα ήθελα να είχα βρει τον οδηγό αυτό νωρίτερα… όταν έσπασα τον ήχο στo PopOS και πήρα πολύ βαριά μέτρα.!!