Zorin OS 15 Lite σε Dell Inspiron Mini 910

Γεια σε όλους! Έχω ένα Dell Inspiron Mini 910 netbook με τις ακόλουθες προδιαγραφές:

  • 1.6GHz N270 Intel Atom Processor 1 core 2 threads
  • 1GB DDR2 533MHz (1 DIMM)
  • 8.9" 1024 x 600 WSVGA LED backlit display
  • 8GB miniPCI SSD
  • Intel GMA 950 Integrated Graphics
  • 802.11b/g Wi-Fi
  • Windows XP Home 32 bit προεγκατεστημένο λειτουργικό

Είχα ανοίξει παλιότερα ένα νήμα για εγκατάσταση Ubuntu Netbook Edition αλλά δεν γίνεται τελικά, αφού ούτε καν bootάρει το Live USB επειδή είναι x64 ενώ το netbook έχει επεξεργαστή x86

Αυτό το netbook τώρα τρέχει Xubuntu 18.04.3 LTS i686 χωρίς κολλήματα και σχετικά χαμηλή χρήση πόρων (απλά όταν ανοίγω εφαρμογή ζορίζεται όσο φορτώνει αλλά αυτό παντού γίνεται) και επειδή η 18.04.3 είναι η τελευταία έκδοση με υποστήριξη 32 bit (εκτός αν οι διανομές Ubuntu μας κάνουν έκπληξη και βάλουν υποστήριξη 32 bit και στην 20.04 LTS) σκέφτομαι όταν τελείωσει η υποστήριξη να του περάσω Zorin OS 15 Lite που από ό,τι βλέπω το τρέχει το netbook αλλά δεν ξέρω αν θα τρέχει καλά και χωρίς προβλήματα. Από ό,τι ξέρω το Zorin OS Lite έχει Xfce όπως και το Xubuntu οπότε λογικά δεν θα κολλάει και δεν νομίζω να έχει και η κάρτα δικτύου θέματα αφού λειτουργεί στα Xubuntu που είναι επίσης βασισμένο στο Ubuntu. Θα έβαζα ξέρω εγώ Debian ή κάτι τέτοιο από αυτά που προτείνετε αλλά πρέπει να μπορεί να το χρησιμοποιεί όλη η οικογένεια οπότε πρέπει να φαίνεται και να είναι όσο απλό γίνεται χωρίς να πειράξω το γραφικό περιβάλλον (δεν ξέρω πως το πειράζω κιόλας). Επίσης σκεφτόμουν να του έβαζα Linux Mint Xfce που έτρεχε μια χαρά στο Live αλλά είναι πολύ μεγάλο για τον 8άρη SSD. Το Zorin λέει στην σελίδα του ότι θέλει 8GB χώρο για το Lite αλλά πρόσφατα έκανα πλήρη εγκατάσταση με λογισμικό τρίτων και με όλα το Core σε έναν υπολογιστή και χρησιμοποιούσε ακριβώς 4GB οπότε δεν φοβάμαι για τον χώρο. Τέλος πάντων μετά από αυτά τα άσχετα φτάνουμε στο ερώτημα:

Έχει δοκιμάσει κανείς Zorin OS 15 Lite σε αυτό το netbook ή σε ένα παρόμοιο; Λειτουργούσαν όλα ΟΚ; Κολλούσε; Θα δοκίμαζα από Live USB αλλά για τώρα έχω μόνο ένα στικάκι και έχει μέσα αρχεία.

1 «Μου αρέσει»

Δοκιμασε BunsenLabs, Porteus, LXLE, WattOS και AntiX (η προταση μου για Atom Processor).

1 «Μου αρέσει»

Είναι εύκολα στη χρήση;

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω την προσέγγισή σου. Απλά δοκίμασε και δες.

Πάντως εγώ θα πρότεινα Sparky με Xfce (ή LXQt) προκειμένου να έχεις κάτι «πιο κανονικό».

https://sparkylinux.org/download/stable/

1 «Μου αρέσει»

για τα γυναικοπαιδα πιο ευκολο ειναι το LXLE.
https://youtu.be/CkixJNPsVso

3 «Μου αρέσει»

Ακριβως το ίδιο έχει η κοπελιά μου και ψάχνω τι να εγκαταστησω σε αυτο. Τελικά σε τι κατέληξες?

Ρίξε μια ματιά και στο antix

Καλησπέρα!

Τελικά (ξέχασα να ενημερώσω εδώ), κατέληξα σε Debian + LXQt. Μικρή χρήση RAM και καλή απόδοση, δεν κολλάει, μια χαρά. Καλό μεσημέρι!

5 «Μου αρέσει»