zen kernel arch

Καλησπερα στην κοινοτητα, δουλευω σαν main os χρονια debian based os και τελευταια λογω προγραμματισμου θελω ενα περιβαλλον που δεν χρειαζεται να κανω συνεχεια αναβαθμιση για να βρισκομαι στην πιο ενημερωμενη εκδοση(μου αρεζε η διαδικασια να κανω φορματ και να βαζω τελευταια εκδοση αλλα τελευταια αλλαξαν οι προτεραιοτητες), με λιγο ψαξιματακι στο διαδικτυο και με βαση τις λιγες μου γνωσεις καταλαβα οτι το Arch σε συνδυασμο με τον zen kernel θα με κραταει συνεχως στις πιο προσφατες ενημερωσεις. με βαση την πειρα σας ειναι καλη επιλογη; να τολμησω την μεταβαση η θα επιστρεψω στην λογικη αφου δουλευει μην το πειραζεις;

Θα σου ελεγα βαλτο δοκιμαστικα σε μια εικονικη μηχανη και καθε μερα ξοδεψε μερικες ωρες κανοντας αυτα που κανεις και στο Debian. Αν σε βολεψει καλητερα το Arch τοτε κανε την μεταβαση. Αν οχι… τοτε ριξε στην εικονικη μηχανη μια αλλη διανομη και δες αν αυτη σου κανει… πχ Mint και ξανακανε την διαδικασια τοσες φορες οσες χρειαστει για να βρεις μια διανομη που σου κανει.

Ελπιζω να βοηθησα

1 «Μου αρέσει»

σε ευχαριστω για την ιδεα απλα χρειαζομαι feedback απο καποιον που χρησιμοποιει ηδη των πανω συνδυασμο σχετικα μεγαλο διαστημα γιατι θεωρητικα καλυπτει αυτο που χρειαζομαι σαν διανομη, btw και το vanilla arch και το manjaro που εβαλα στο virtualbox ειχαν θεμα με ηχο και δεν ξερω αν ηταν απο το os η απο το streaming pipeline tou virtualbox

Καλημέρα!
Ερώτηση. Γιατί zen kernel συγκεκριμένα; Εγώ προσωπικά είμαι με τον linux kernel και έχω σαν backup και τον lts εγκατεστημένο, αν και, αν έχεις nvidia κάρτα σου είναι ψιλοάχρηστο μιας και πρέπει να έχεις το nvidia-lts πακέτο το οποίο κάνει conflict με το nvidia. Χρησιμοποιώ λοιπόν arch και στο desktop και στο laptop. Αυτό που μπορείς να κάνεις για να αποφύγεις να “σπάσει” το σύστημά σου, είναι να έχεις κάποιου είδους versioning ή backup του /. Π.χ εγώ το έχω εγκατεστημένο σε btrfs και αν κάτι στραβώσει γυρνάω πίσω στο τελευταίο snapshot.

Επίσης όσον αφορά τον ήχο. Έχεις εγκαταστήσει κάποιον server για τον ήχο; Pulseaudio κλπ; Γιατί έχω και vm’s με arch και παίζουν κανονικά. Τέλος έβαλες τα guest additions?

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα!

Με το arch, είτε έχεις zen kernel είτε όχι, θα είσαι στο bleeding edge.

Σε ό,τι αφορά στο zen: πραγματικά δεν ξέρω αν όντως το χρειάζεσαι. Αν χρειάζεσαι κάποιο πολύ συγκεκριμένο χαρακτηριστικό του (πχ interactive tuning), τότε πάω πάσο. Αν όμως σκέφτεσαι να χρησιμοποιείς zen kernel “για να χεις έναν finetuned kernel”, τότε νομίζω ότι δεν σου χρειάζεται. Αυτό έδειξε τουλάχιστον η εμπειρία μου κάποιων μηνών με zen kernels. Οι kernels που κατεβάζεις όταν κάνεις το update του arch είναι πολλές χαρές και λίγες τρομάρες! :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

@christ0s με αυτά που κατάλαβα ο ζεν είναι ο ότι πιο ενημερωμένο μπορείς να κάνεις εγκατάσταση στο σύστημα μέσω αποθετήριου, ήθελα να είμαι στο bleeding edge όπως λέει ο φίλος ο @tsapi αλλά δεν έχω διάθεση να μπλέξω με custom kernel installation , το btrfs θα το ρίξω μια ματια, όντως με γλυτώνεις πολύ κόπο γιατί έχω nvidia btw, με τα vms σχετικά με τον ήχο όλα καλά με jack μόνο Bluetooth είχα latency , σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές

1 «Μου αρέσει»

To Debian (και άλλες point-release distros όπως Fedora) επιτρέπει upgrade σε νεότερη έκδοση. Δες: DebianUpgrade - Debian Wiki. Μπορείς να τρέξεις και Debian sid που βασικά είναι το dev branch (άρα αν και λειτουργεί σαν rolling, δεν θα το έλεγα rolling) του Debian και βασικά θα έχεις τις πιο πρόσφατες ενημερώσεις. Για προγραμματισμό όμως το Arch είναι πιο απλό επειδή δεν κάνει split τα πακέτα οπότε δεν θα χρειάζεται να ψάχνεται για να κάνεις εγκατάσταση bin, lib, docs πακέτα ξεχωριστά.

Zen kernel δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν γνωρίζω καν για το τι είναι, ωστόσο υπάρχει στα official repos του Arch οπότε δεν θα έχεις θέμα.