Ytop: Ένας εκπληκτικός κλώνος του top

Ένα ακόμα πρόγραμμα για παρακολούθηση συστήματος από το τερματικό, αλλά με έαν πολύ ιδιαίτερο στυλ. Δείτε το

Είναι στην αρχή του ακόμα και ακολουθεί την μόδα να ξαναγράφουμε τα πάντα καλύτερα σε rust. Δοκιμάστε το.

Εγκατάσταση

Υπάρχουν έτοιμα binaries εδώ. Στο Arch :arch: υπάρχει στο AUR.

9 «Μου αρέσει»

και αναρωτηθηκα για μια στιγμη τι μου θυμιζει… ειναι η συνεχεια του gotop → https://github.com/cjbassi/gotop
το εχω χρησιμοποιησει (το gotop) και ναι ειναι πολυ ωραιο

1 «Μου αρέσει»

Από τον ίδιο προγραμματιστή αλλά γραμμένο σε go. Γιαυτό είναι τόσο, μα τόσο ίδιο.

ναι ακριβως.
εντωμεταξυ κατι παρομοιο μπορουμε να κανουμε και μονοι μας αρκετα ευκολα με την εντολη screen . Oμως δεν ξερω πως μπορουμε να σωσουμε τη συγκεκριμενη διαμορφωση που θα φτιαξουμε με την screen για να την τρεξουμε και την επομενη φορα που θα θελουμε. Γινεται; (αν ξερει κανεις)

edit
εδω ενα ωραιο αρθρο για την screenhttps://www.putorius.net/linux-screen-command.html και γενικα αυτο το μπλογκ ειναι ωραιο…

To tmux είναι πολύ καλύτερο και πολύ ποιο παραμετροποιήσιμο. Και μπορείς να κάνεις και ωραία κόλπα με το tmuxinator. Μιας και ο οδηγός που είχα κάνει για το tmux έχει χαθεί, θα επανέλθω με νέο οδηγό σύντομα.

2 «Μου αρέσει»

Τον χρειάζομαι!
btw ωραίο το ytop, θα δω αν παίζει και σε macos

1 «Μου αρέσει»

Η Rust ήτανε κάποτε της μόδας και τώρα ξανά ανεβαίνει; Εγώ αρχικά υπέθεσα πως ίσος ήταν γραμμένο σε Go…
Φαίνεται όντως πολύ ωραίο, αλλά δε ξέρω αν θα το αντικαθιστούσα από το htop.

Για αυτό ακριβώς τον λόγο μου πέρασε από μυαλό πως ίσος ήταν σε Go γραμμένο.
Πλέον όμως δεν καταλαβαίνω την σύνδεση Go → Rust. Γιατί το συνεχίζουν σε Rust και όχι σε Go… ( Δεν γνωρίζονται αν συνδέονται με κάποιο τρόπος αυτές οι δύο γλώσσες… )

Τι εννοείς; Μπορούμε να κάνουμε διάφορες ρυθμίσεις σε ένα τρέχω screen ή να φορτώνει κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις ;

Το tmux τώρα τι είναι ; Αυτό φαίνεται ενδιαφέρον όντως! Είναι αντίστοιχο του screen ;

εννοω οτι εφοσον τρεχουμε διαφορες εντολες στο ιδιο τερματικο, αν μπορουμε να κρατησουμε τη διαμορφωση αυτη που χρησιμοποιουμε για να μην την ξαναφτιαχνουμε παλι απο την αρχη

Όποιος θέλeι να μάθει για το tmux :tmux: (και γιατί το screen είναι μια :poop: :stuck_out_tongue:) ξεκίνησα μια σειρά άρθρων

3 «Μου αρέσει»