Υπερβολικα μεγαλος χρονος εκκινησης

Καλησπέρα!Ειμαι καινουριος στο site και τωρα αρχιζω να εχω τις πρωτες εμπειριες πανω στο Linux.Η αληθεια ειναι οτι αντιμετωπίζω το ακριβως αντιθετο απο αυτα που διαβασα(φιλικο περιβαλον,ταχυτητα κλπ).Δοκιμασα να σωσω ενα παλιο λαπτοπ το 07 μοντελο με 2 ραμ και εναν intel core duo με linux mint.Εσβησα και τα Windows κατα την εγκατασταση μιας και τα δημοσιευματα με ειχαν πεισει στο 100% και βλεπω μια αδιορθωτη κατασταση.Ενα βοοτ σχεδον 3 λεπτα πολυ αργο στα παντα και το χειροτερο δεν μπορω να βρω τροπο να ξανα βαλω τα windows να υπαρχουν και τα 2…Ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω!

1 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @DimisX στο φόρουμ

Υπήρχε μια εποχή που μια εγκατάσταση Linux έκανε ένα παλιό μηχάνημα να πετάει, αλλά δεν ισχύει αυτό σήμερα στον ίδιο βαθμό. Το μοντέλο σου είναι παλιό έχει λίγη σχετικά μνήμη και το κυριότερο αργό δίσκο και το Linux δεν μπορεί να κάνει θαύματα.

Μπορείς να δοκιμάσεις μια ποιο ελαφριά έκδοση του Mint (κάτι μου λέει πως έβαλες το cinnamon) ή κάποια μικρή έκδοση του Linux, αλλά μην περιμένεις θαύματα. Τουλάχιστον όχι χωρίς ένα δίσκο SSD.

Αν έσβησες εντελώς τα Windows κατά την εγκατάσταση και δεν τα κράτησες, θα πρέπει να τα εγκαταστήσεις από την αρχή. Χρειάζεσαι κάποιο CD ή USB εγκατάστασης και τον κωδικό προϊόντος. Μετά που θα εγκαταστήσεις την έκδοση που είχες (υποθέτω τα Vista) μπορείς να δοκιμάσεις αναβάθμιση σε Windows 10.

Καλώ τον, καλώς ήρθες @DimisX .Καταρχάς ψυχραιμία, δώσε κάποια στοιχεία για να μπορεσουν να σε βοηθήσουν, όπως τι διανομή ή τι χραφικό περιβάλον…
με πρόλαβε ο @Talos :smiley:

1 «Μου αρέσει»

Ναι σωστα μαντεψες τo cinnamon επελεξα!!!Εψαξα αρκετες ωρες σε Forums και εχουν αρκετα ατομα θεμα με το boot οτι αργει πολυ χωρις παλι να βρω λυση.Αποφαση να εγκαταστησω την διανομη MX η οποια ενω παρουσιαζεται σαν σωτηρας για παλια λαπτοπ ηταν ακομη χειροτερη.Προσπαθησα ηδη να ξαναβαλω τα windows μιας και δουλευαν καλυτερα(μιλαμε για vista και δουλευαν καλυτερα απο Linux…).Αλλα δεν με αφηνει.Πρωτη φορα συνανταω EFI system,δεν μου επιτρεπει να κανω boot usb με windows ενω μου επιτρεπει με αλλη διανομη Linux.Σε αυτο το κομματι θελω μια βοηθεια.Ψαχνω τοση ωρα και εξερευνω τα linux προσπαθώντας να βρω απο που μπορω να χωρισω δισκους κλπ αλλα φάντασου οτι ακομα δεν μπορω να βρω πως να ενεργοποιησω το Wifi που κατα την διαρκεια της εγκαταστασης δουλευε κανονικα…
UPDATE:Τουλαχιστον ελυσα το προβλημα με το wifi!
:wink: :stuck_out_tongue:

με 2γβ ram τα πραγματα ειναι δυσκολα. μπορεις να δοκιμασεις bodhi linux , pepperemint os , lubuntu 18.04 , sparky linux. αλλα στην περιηγηση μην περιμενεις θαυματα. οπωσδηποτε οχι linux mint . η διανομη mx παραδοξως σε οσα παλια μηχανηματα την εβαλα κολαγε απελπιστικα.

1 «Μου αρέσει»

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!Θα ψαξω τις διανομες που μου προτεινες!

η mx δεν ειναι ελαφρια διανομη και δεν κανει τετοια θαυματα συνηθως. Η διανομη αυτοπαρουσιαζεται σαν «midweight». Iσως γινεται μπερδεμα με τη διανομη antix που ειναι της ιδιας οικογενειας και ειναι οντως ελαφρια, αλλά οχι και πολυ φιλικη για αρχαριους (οποτε και δεν προτεινεται στο φιλο)

Ένας τρόπος να δεις τι καθυστερεί την εκκίνηση είναι να τρέξεις στο τερματικό :

systemd-analyze blame 

Με αυτό θα δεις (και θα μας πεις) τους χρόνους κάθε υπηρεσίας στο σύστημα

Δες πληροφορίες

1 «Μου αρέσει»

Το systemd-analyze :

glyk@glyk-Inspiron-1525:~$ systemd-analyze
Startup finished in 2min 9.680s (kernel) + 22.177s (userspace) = 2min 31.857s
graphical.target reached after 22.160s in userspace
glyk@glyk-Inspiron-1525:~$ systemd-analyze blame
         12.807s ModemManager.service
         11.890s dev-sda1.device
         10.771s networking.service
         10.609s networkd-dispatcher.service
         10.494s accounts-daemon.service
          8.739s grub-common.service
          7.472s avahi-daemon.service
          7.312s hddtemp.service
          7.164s speech-dispatcher.service
          7.067s ubuntu-system-adjustments.service
          7.062s rsyslog.service
          6.980s lm-sensors.service
          6.687s kerneloops.service
          6.617s systemd-logind.service
          6.216s gpu-manager.service
          6.213s pppd-dns.service
          5.426s udisks2.service
          4.617s NetworkManager.service
          3.324s lightdm.service
          3.314s plymouth-quit-wait.service
          2.562s wpa_supplicant.service
          2.277s thermald.service
          1.952s apparmor.service
          1.807s systemd-tmpfiles-setup-dev.service
          1.719s systemd-udevd.service
          1.618s lvm2-monitor.service
          1.589s polkit.service
          1.152s dns-clean.service
           868ms systemd-journal-flush.service
           864ms keyboard-setup.service
           820ms systemd-sysctl.service
           801ms systemd-tmpfiles-setup.service
           748ms systemd-modules-load.service
           745ms systemd-remount-fs.service
           730ms colord.service
           477ms systemd-udev-trigger.service
           476ms upower.service
           456ms user@1000.service
           404ms swapfile.swap
           392ms systemd-resolved.service
           389ms systemd-timesyncd.service
           367ms kmod-static-nodes.service
           366ms dev-mqueue.mount
           364ms sys-kernel-debug.mount
           359ms systemd-journald.service
           313ms systemd-backlight@backlight:acpi_video0.service
           214ms plymouth-read-write.service
           182ms dev-hugepages.mount
           170ms systemd-random-seed.service
           161ms packagekit.service
           150ms setvtrgb.service
           123ms ufw.service
           108ms plymouth-start.service
           104ms systemd-user-sessions.service
            85ms rtkit-daemon.service
            78ms motd-news.service
            72ms console-setup.service
            37ms blk-availability.service
            22ms systemd-tmpfiles-clean.service
            17ms systemd-update-utmp.service
            14ms ureadahead-stop.service
            14ms systemd-update-utmp-runlevel.service
            10ms sys-kernel-config.mount
             6ms sys-fs-fuse-connections.mount
             6ms openvpn.service
           741us systemd-rfkill.service

Και το systemd-analyze time

Startup finished in 2min 9.680s (kernel) + 22.177s (userspace) = 2min 31.857s
graphical.target reached after 22.160s in userspace

Ωραία κάνε μια επεξεργασία την απάντηση σου και βάλε και το αποτέλεσμα της παρακάτω εντολής :

systemd-analyze time

Ωραία, τώρα θέλω να ξανακάνεις edit το σχόλιό σου και να βάλεις τα αποτελέσματα που έχεις από τα 6 πρώτα που βλέπω τρώνε τον περισσότερο χρόνο να δούμε τι φορτώνουν :

systemd-analyze critical-chain ModemManager.service dev-sda1.device networking.service networkd-dispatcher.service accounts-daemon.service grub-common.service

δεν μου επιτρεπει να κανω επεξεργασια μου βγαζει το μνμ οτι οι νεοι χρηστες μπορουν να αναφερουν μεχρι 2 χρηστες σε καθε αναρτηση

A ok δεν πειράζει, κάνε επεξεργασία το τελευταίο σου σχόλιο. Αν πάλι δεν σε αφήνει γράψε νέο σχόλιο. Εναλλακτικά πάνε εδώ https://paste.ubuntu.com/ ποσταρε το εκεί και δώσε εδώ το link στο τελευταίο σου σχόλιο.

Μου εμφανιζει το ιδιο προβλημα.Μηπως εχει να κανει με το μεγεθος του κειμενου?

To link https://paste.ubuntu.com/p/HYsKfhRQ4t/

Από ότι βλέπω τα περισσότερα ξεκινάνε από τον δίσκο που αργεί να αποκριθεί. Πάντως είναι ευκαιρία να πειραματιστείς και να μάθεις δοκιμάζοντας διάφορα για να μειώσεις τον χρόνο εκκίνησης. Μην περιμένεις όμως να σου πει κανείς τι να κάνεις διότι δεν θα θέλει να μείνεις χωρίς σύστημα και να φταίει αυτός :slight_smile:
η διαδικασία είναι απλή:

  1. Κάνεις έρευνα
  2. Διαβάζεις
  3. Δοκιμάζεις
  4. Σπας το σύστημα
  5. Μαθαίνεις από τα λάθη σου
  6. -> πας στο 1.
3 «Μου αρέσει»

όποιος έχει πρόβλημα μαζί μου, να μού το πει ανοικτά, έκανα απλώς μια αναφορά όχι διαφορετική από τού MetFM παραπάνω και μάλιστα ακόμα πιο ήπια και η οποία βασίζεται σε προσωπική μου εμπειρία.

καλα αυτην την αποκρυψη μυνηματος δεν την καταλαβαινω. το μηνημα σου δεν εχει κατι. ασε που ειναι και καλα κρυφη αλλα πατας το κουμπι και την βλεπεις.
οσοι παντως εχετε αδυναμα μηχανηματα και θελετε πχ να δειτε μια βαρια σελιδα οπως το facebook μπορειτε να χρησιμοποιειτε το mobile facebook

https://m.facebook.com/home.php

oσον αφορα παλι τα αδυναμα μηχανηματα τα βιντεο παιζουν γενικα πιο καλα με ff ενω με chrome -chromium συνηθως κολανε. αυτη ειναι μια γενικη διαπιστωση απο εμπειρια με παλια λαπτοπ ανεξαρτητως διανομης.

Μπορείς σε παρακαλώ να γράψεις το μοντέλο του υπολογιστή σου;

Ειναι DELL αλλα το μοντελο μου διαφευγει με συγχωρεις!

Προτείνω να βάλεις 32bit έκδοση την τελευταία του Linux mint.Το είχα βάλει στη δουλεια σε κάτι PC με 1g ram και κατι αρχαίους επεξεργαστες και τρεχανε ικανοποίητικα.

το λεει πιο πανω: Inspiron 1525
Δηλαδη T5500 Core 2 Duo, δεν το λες και για πεταμα.

Δοκιμασε LinuxMint XFCE 32bit
https://linuxmint.com/edition.php?id=277
https://distrotest.net/Linux%20Mint/19.3%20XFCE