Υδρόψυξη ΑΙΟ σε server? Αξιοπιστία?

Καλή χρονιά σε όλες και όλους! Χρόνια μας πολλά και καλά! Να μας χαίρεστε τους Βασίληδες και τις Βασιλικές και να σας κατσικωθούμε στο ζβέρκο για πολλά πολλά χρόνια !!

Ο fileserver του σπιτιού, πάνω στον οποίο τρέχω πολλά (τα περισσότερα) services που χρησιμοποιώ (πέραν των core network - routing, firewall, vpns , dhcp κτλ) έχει ξεπέρασει προ πολλού τη δεκαετία. Οι δίσκοι πιτάρανε, είναι σε raid5 και με τρομάζει, δεν είναι σε zfs, ο επεξεργαστής είναι μία αρχαιωδία, η μνήμη είναι λίγη κτλ κτλ. Όλα αυτά σε ένα ρακόκουτο 4U. Οπότε πήρα την απόφαση, στο πλαίσιο και του yolo, να αλλάξω τα σωθικά του.
Παραγγέλνω λοιπόν έναν boxed 5800Χ (τον τελευταίο καιρό με συναρπάζουν οι πολλοί πυρήνες και τα ακόμα περισσότερα νήματα - φαντασιώνομαι κυβερνήτες με καναδυό nodes στου hetzner και αλλού), μνήμη, δίσκους κτλ. Καταφτάνει, λοιπόν, προψές η cpu σε ένα τετράπαχο κουτί, το ανοίγω και προς μεγάλη μου απογοήτευση βλέπω μέσα μόνο τη cpu και χάρτινους αποστάτες που γεμίζουν τον άδειο χώρο στο κουτί - cpu cooler πουθενά. Κατεβάζω ό,τι καντήλι είχα πρόχειρο και μπαίνω στο σκρούτζη να πάρω ψυχτήρι. Βρίσκω ταχιά ταχιά το best bang for the drachma και ευτυχώς πριν το παραγγείλω βλέπω φωτογραφίες. Στις οποίες, με υπέρτατο τρόμο, συνειδητοποιώ ότι αυτό το πράμα δεν είναι cpu cooler - είναι οι δίδυμοι πύργοι πριν πέσει πάνω τους το 747 του μπιν λάντεν!! Όπως επίσης και η συντριπτική πλειοψηφία των cpu coolers για σύγχρονους ryzen επεξεργαστές! Μιλάμε για ύψος πάνω από 15 εκατοστά !!! Πραγματικά δεν θυμάμαι την εσωτερική διαμόρφωση του ρακόκουτού μου, αλλά πραγματικά αμφιβάλλω αν χωράει αυτή η γκουμούτσα στα 4U του κουτιού…

Οπότε άρχισα να σκέφτομαι εναλλακτικές, πριν ξηλώσω το κουτί από το rack και αρχίσω να μετράω με το υποδεκάμετρο τα χιλιοστά… Είδα για low profile cpu coolers, με ύψος κάτω από 10 cm, οι οποίοι όμως πιθανώς να μην επιτρέπουν στον επεξεργαστή να ξεδιπλώσει όλα του τα γκάζια σε τούρμπο.

Οπότε σκέφτηκα την εκδοχή της υδρόψυξης. Που δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Που έχει μέσα της τη λέξη ύδωρ (water). Που μου βγάζει αρνητικό συνειρμό με τη λέξη ρεύμα και motherboard. Πολύ περισσότερο σε έναν unattended server. Που θα ναι στο rack στο σπίτι μου. Που λείπω πολλές ώρες και ενίοτε μέρες από το σπίτι μου. Που έχω αισθητήρα για καπνό πάνω από το rack (και για νερό κάτω από το rack), αλλά αυτόματη πυρόσβεση δεν έχω (έλεος! στο σαλόνι είναι το rack!).

Βέβαια, χωροταξικά πιστεύω ότι η υδρόψυξη χωράει άνετα στο 4U ρακόκουτο. Φαντάζομαι ότι έχει χώρο για 2x12 radiator και ανεμιστήρια. Και σαν ψύξη σίγουρα με καλύπτει. Αλλά η αξιοπιστία?

Διαβάζω στο ιντερνέτι ότι τα AIO συστήματα από επώνυμες εταιρείες είναι πολύ αξιόπιστα, δεν έχουν διαρροές κτλ κτλ… Αλλά στην πράξη τι γίνεται?

Anyway, έχει κανείς άποψη επί του ζητήματος? Οι ΑΙΟ υδροψύξεις είναι όντως fire and forget? Τις τοποθετούμε και τις ξεχνάμε? Ή βγάζουν προβλήματα, πρέπει να τις ελέγχουμε κάθε κάποιους μήνες / χρόνια? Έχουν συχνά αστοχίες?

Τι λέτε γενικώς για το θέμα ΑΙΟ υδρόψυξη και σπιτικός unattended server?

Σας ευχαριστώ θερμά για τη συμπαράσταση και το input.

1 «Μου αρέσει»

Προσωπικη αποψη:

Οταν εχουμε να κανουμε με serverοσυστηματα που θα τρεχουν για μηνες 24/7 τοτε επιλεγουμε με βαση τα λιγοτερα προβληματα. Ενα ενδιαφερον search που μπορεις να κανεις, αν και η ελληνικη αγορα δυσκολα θα εχει, ειναι cpu cooler 1u 2u κτλ. Εχω αγορασει παλιοτερα 1u cpu cooler για 100w tdp και αν και ακριβο cooler ειχε αρκετα θετικα. Πχ ολοκληρο χαλκος. Προσεγμενο με τεραστια επιφανεια αποβολης θερμοτητας. Μικρος ανεμιστηρας μεν αλλα απο πλαγια θεση με πολυ καλυτερη απαγωγη θερμοτητος. Βασικα ηταν πολυ πιο προσεγμενο απο οποιοδηποτε απλο cooler εχω αγορασει.

Τωρα για υδροψυξη θα ειχα τις ενστασεις μου. Λογω της φυσης της σιγουρα θα εχει καποια αστοχια μετα απο καποια χρονια. Πχ ενα σωληνακι μπορει με τον καιρο να χαλαρωσει κτλ. Οχι για να σου κανει αμεση ζημια λογω του οτι δεν χρησιμοποιείται κοινο νερο αλλα κυριως γιατι θα μεινει απροστατευτο το συστημα. Σε αντιπαραβολη ενα συστημα με ψυκτρα ναι μεν αν αποτυχει ο ανεμιστηρας θα ζεσταθει σχετικα γρηγορα αλλα συνηθως μια καλη ψυκτρα μπορει να καθυστερησει αρκετα την κρισιμη θερμοκρασια.

1 «Μου αρέσει»

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το peak power rating του επεξεργαστή. Ο 5800Χ είναι 105W TDP, αλλά όταν ψάχνω για το peak του αλλού βλέπω για 140w και αλλού για 190w.

Έχω βρει low profile cpu cooler για 180w, αλλά δεν ξέρω αν τελικά θα με καλύψει… Γι αυτό σκέφτομαι για υδρόψυξη…

Προφανώς θέλω να αποφύγω την υδρόψυξη, αλλά σκέφτομαι μήπως τελικά τα ΑΙΟ είναι εξαιρετικά αξιόπιστα και μήπως αυτά μου δίνουν την “άπλα” που θέλω στο cooling. (Η οποία “άπλα” τελικά ίσως να είναι και υπερβολή εκ μέρους μου, γιατί σάμπως πόσο συχνά θα τσιτώνει τόσο πολύ η cpu σε server scenario ενός έστω και βλαμμένου χομπίστα?)

Έχω δει υδροψύξεις απλά μια μέρα να σταματήσουν να δουλεύουν. Μήπως να σκεφτείς την αγορά κάποιου κουτιού που να χωράει; Πρόσφατα αγόρασα ένα νέας γενιάς μεταχειρισμένο και δεν το μετάνοιωσα.

1 «Μου αρέσει»

Έχω ήδη 4U κουτί, οπότε θα πρέπει να πάω σε 6U κουτί… Γαϊδούρι δηλαδής και θα πρέπει πιθανότατα να το πάρω από το εξωτερικό (άρα χρόνος αναμονής κτλ) και το κόστος δεν θα ναι και μικρό πιθανότατα.

Για ρακόκουτο μιλάμε, σωστά? Όταν λες “νέας γενιάς” τι εννοάς? Για δώσε λεπτομέρειες και κάνα λινκ πλιζ…

Δεν κοιτας το peak power ουτε διαφορες μετρησεις. Παντα κοιταμε το επισημο tdp. Σε αεροψυξη αναφέρεται συνηθως και το ανωτερο tdp αλλα ενα καλο στοιχειο ειναι και το cfm. Οσο μεγαλυτερο τοσο γρηγοροτερα περναει ο αερας αναμεσα στην ψυκτρα. Στο link που εβαλα θα δεις μαρκες οπως η noctua που δεν θα προσπαθουσαν απλα να πουλησουν χωρις να εμπιστευονται το προιον τους