Yasem (Yet Another Stb EMulator)

Καλήμερα φίλοι μου. Προσπαθώ εδώ και αρκετές μέρες να εγκαταστήσω το πρόγραμμα YASEM.πληροφορίες για το τι είναι και τι κάνει εδώ : GitHub - mvasilchuk/yasem
δυστυχώς, όμως η εγκατάσταση δε γίνετε.
Παραθέτω τα λάθη και όποιος μπορεί και θέλει ας βάλει ένα χεράκι

      |       ^~~~~~~~~~~~
make[3]: *** [Makefile.libQtAV:2068: ../.obj/QtAV_linux_x86_64/OpenGLRendererBase.o] Error 1
make[3]: Leaving directory '/tmp/pamac-build-eric/yasem-git/src/yasem/plugins/yasem-qtav-mediaplayer/QtAV/src'
make[2]: *** [Makefile:50: sub-src-libQtAV-pro-make_first] Error 2
make[2]: Leaving directory '/tmp/pamac-build-eric/yasem-git/src/yasem/plugins/yasem-qtav-mediaplayer/QtAV'
make[1]: *** [Makefile:48: sub-QtAV-make_first-ordered] Error 2
make[1]: Leaving directory '/tmp/pamac-build-eric/yasem-git/src/yasem/plugins/yasem-qtav-mediaplayer'
make: *** [Makefile:447: sub-plugins-yasem-qtav-mediaplayer-make_first-ordered] Error 2
==> ERROR: A failure occurred in build().
    Aborting...

ευχαριστω

Βάλε λίγες περισσότερες γραμμές (καμιά 10αριά ακόμα) από το log file, να δούμε και λίγο πιο πριν τι γίνεται.

Στη σελίδα στο github λέει

It may be difficult for some users to build yasem-qtav-mediaplayer plugin (especially on Windows), because it requires to get libav or ffmpeg sources, QtAV sources and some work to copy all required libaries into Yasem output folder. In this case you can make yasem without QtAV media player plugin. To do that open yasem.pro, find variable SUBDIRS and remove line plugins/yasem-qtav-mediaplayer from the list of subprojects.

Μήπως είναι αυτό το πρόβλημα και δεν το είχες προσέξει;

Κατ αρχάς αυτό που λέει το το εργαλείο @tsapi είναι σωστό. Δεν αρκούν οι γραμμές για να καταλάβουμε τι πήγε λάθος, αλλά …

Ας υποθέσουμε πως το καταφέρνεις με λίγη βοήθεια αυτή την φορά. Το έργο έχει παρατηθεί, το αποθετήριο έχει γίνει archive, το τελευταίο commit έγινε Jul 2016, οι βιβλιοθήκη Qt έχει μείνει φρικτά πίσω και κάνει ταρζανιες με τις multimedia βιβλιοθήκες το building system είναι σπασμένο. Αυτά δεν θα φτιαχτούν και θα έρθει η μέρα που δεν θα κάνει compile με τίποτα χωρίς κάποιος να υιοθετήσει τον κώδικά

Επίσης είναι ένα πολύ πολύπλοκο πρόγραμμα με πολλά compoments plugins και SDK. Τα θέλεις όλα αυτά ή μήπως απλά θέλεις να βλέπεις λίγη τηλεόραση; Μήπως να πήγαινες σε κάποια άλλη λύση;

Η σωστή ερώτηση που σχεδόν ποτέ δεν γίνετε στα φόρα είναι “Πως θα κάνω το Α” και όχι “Πώς θα κάνω το Χ που απαιτεί το Υ για να κάνω το Ζ που είναι κατ εμέ η λύση του Α”

1 «Μου αρέσει»

To τσαπί, ΤΟ, ΤΟ, ΤΟ !! Με τόνο στη λήγουσα !!

Μα πόσες φορές να το πω τέλος πάντων ?? :japanese_ogre:

1 «Μου αρέσει»

@kouskous
Οπως ακριβώς παρατηρεί ο @Asfodelus
Είναι παρατημένο χρόνια.

Για iptv αλλά και tv, ασχολείσαι με tvheadend.
Το οποίο έχει ατελείωτες παραμετροποιήσεις και “κομπλάρει” εξαιρετικά με kodi.

Καταρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.
Ψάχνω ένα πρόγραμμα iptv που για να συνδεθώ θα χρειαστεί να προσθέσω την Mac του μηχανήματος και την http που μου έχει δώσει ο παροχος. Με το add-ons stalker στο kodi έχω τα κανάλια όλα όμως δεν έχω το περιεχόμενο vod.
Οπότε ψάχνω μια λύση που να είναι κατά βάση στο Linux και αν όχι θα πρέπει να πάω σε λύση emulator…
Ότι άλλο θέλετε ευχαριστώ να το παραθέσω.
Από ότι κατάλαβα δεν έχει νόημα να ασχοληθουμε με το yasem και γιαυτό δεν αναφέρω τίποτε άλλο.

Καλήμερα τελικά αφού δε βρήκα άλλη λύση έβαλα στο VirtualBox box android x86 και με την εφαρμογή stbemu κάνω τη δουλεία μου.
Αν στο μέλλον βρω κάτι θα επανέλθω Σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια

1 «Μου αρέσει»
https://www.linuxsat-support.com/board/1486-greek/

Ρίξε μια ματιά ίσως βρεις αυτό που ψάχνεις…

Ευχαριστώ αλλά δε βρήκα κάτι…

1 «Μου αρέσει»

Ο πάροχος δεν σου δίνει xtreme codes;

Γενικός δίνει όμως έχω συνδρομή με mac. Αν την αλλάξω σε xtream codes δε θα παίζει στις άλλες συσκευές…

1 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.