Ξεκλειδωμα root password

Εκανα ενα χαζο που με στοιχισε την εργασια με root (telminal, yast, discover κτλ).
Σε opensuse tumbleweed ηθελα να αποτρεψω να μου ζηταει κωδικο προσβασης σε yast και γιατι οχι και στο terminal.
Διαβασα καπου μια σελιδα και ειδα αυτην την εντολη και την εδωσα:
sudo passwd -l root
απο τοτε δεν μπορω να μπω ουτε σε yast ουτε σε root terminal. Ευτυχω στην επανεκκινηση δεχεται το κωδικο (που ειναι ο ιδιος με τον root) στην οθονη sddm για να μπω στο συστημα.
Αμα δωσω:
sudo passwd -U root για να ξεκελειδωσει δεν γινεται γιατι παλι ζηταει τον κωδικο και αφου τον βαλω μου λεει Sorry, try again.
Ψαχνω ολη μερα και εχω δωσει πολλα χαζα (που ουτε θυμαμε) μηπως σωσω το φορματ αλλα τιποτα. Eχει κανεις καμια ιδεα;

Στον GRUB μπορείς να μπεις σε recovery? Και απο εκεί να επιλέξεις να μπεις σε root shell prompt?

1 «Μου αρέσει»

Ναι επελεξα απ τον grub και μπηκα σε recovery mode, (δεν βρηκα ομως καποιο αλλο μενου εκει και μπηκα στο συστημα κανονικα, αλλα με την επιλογη του recovery mode).
Για root shell prompt δεν γνωριζω.
Mαλλον μου ζητησες κατι αλλο ε;

Μπορείς να ανοίξεις τερματικό root όσο είσαι τώρα σε recovery?

Oχι δεν μπαινει ουτε ετσι σε τερματικο και yast

Mαλλον μου ζητησες κατι αλλο ε;

Ναι περίμενα να σε βγάλει σε menu όπως στο Ubuntu, όπου σου ανοίγει κατ’ ευθείαν τερματικό root.
Δεν πειράζει όμως μπορείς να κάνεις κάτι άλλο, δημιούργησε ένα live ISO μέσο, είτε CD/USB, και μπούταρε από εκεί, σαν να κάνεις εγκατάσταση.
Εσύ απλά θα κάνεις chroot για να ξεκλειδώσεις το passwd (είτε για να το αλλάξεις)
H διαδικασία είναι απλή και εξηγείται εδώ για την περίπτωσή σου : https://www.suse.com/support/kb/doc/?id=000015925

1 «Μου αρέσει»

H επιλογή lock κλειδώνει τον χρήστη και δεν μπορεί να μπεί

-l, --lock
    Lock the password of the named account. This option disables a password by changing 
    it to a value which matches no possible encrypted value 
    (it adds a ´!´ at the beginning of the password).

Άρα η λύση είναι να ξεκινήσεις αυτόν τον υπολογιστή από κάποιο εξωτερικό στικάκι. Θα πας στο αρχείο ‘/etc/shadow’ και να βγάλεις αυτό το !. Κράτησε αντίγραφο του αρχείου πρώτα. Πες μας αν δούλεψε.

Απο μέσα απο το λειτουργικό το βλέπω δύσκολο άλλα δοκίμασε με sudo gedit /etc/shadow

4 «Μου αρέσει»

Μπηκα σε περιπετειες απο μια βλακεια και ποιος ξαναστεινει plasma.
Θελω να δω (πριν μπω live) ποιο ακριβως ειναι το root παρτισιον με:
fdisk -l και θελει κωδικο για να το δω. :confused: θα μπω live να το δω απο εκει, τουλαχιστον δεν θα μου ζητησει κωδικο κ στο ive χαχαχα :sweat_smile:
Βασικα το suse δεν εχει live περιβαλλον αλλα λεει κατι για Rescue System, για να δουμε…

1 «Μου αρέσει»

Ποιας διανομης;

Ισα που σε προλαβα παντος, θα εμπαινα σε live μολις για την πρoταση του @Maras αλλα θα δω πρωτα αυτο που λες στο /etc/shadow.
Aκυρο θελει κωδικο. :stuck_out_tongue:

    dimitris@localhost:~> sudo kate /etc/shadow
    [sudo] password for root: 
    Sorry, try again.
    [sudo] password for root: 

Πoιος file manager μπαινει απευθειας με root, o thunar η ο nemo; Aν κατεβασω ενα manjaro xfce live, θα μπορεσω να βρω το: /etc/shadow ;

Μπηκα σε live manjaro xfce, μετα απ τον file manager μπηκα στο opensuse partition ως root, αλλα δεν μου ανοιγει το αρχειο shadow και δεν ξερω πως αλλιως να μπω.

Πρεπει να τρεξεις και τον editor που θες να χρησιμοποιησεις σαν root.
Δεν ξερω αν το File manager του LiveISO του Manjaro εχει επιλογη για “Open as root” στις επιλογες που βγαινουν με δεξι κλικ αλλα αν εχει επιλεγεις “Open as root” με δεξι κλικ επανω στο αρχειο shadow στον φακελο που βρισκεσαι τωρα.

Αλλιως ανοιγεις τερματικο και γραφεις:

sudo gedit /run/media/manjaro/OPENSUSETumbleweed/etc/shadow

Εαν το Manjaro δεν τρεχει GNOME στο Live ISO αλλα MATE τοτε αλλαξε το gedit σε pluma

Δοκιμασε το και πες μας αν σου δουλεψε.

1 «Μου αρέσει»

To ανοιξα, πιο θαυμαστικο ! απ ολα να βγαλω, του root; (καπου στην μεση ειναι)


Αν ωντος ειναι αυτο και το αφαιρεσω θα ειναι ετσι:
root:$6$FrY71g6Riw.VEgg6$2/LR5vS4TIWVaIMto23hnv1i9VJVa4bxmOzSTA6U/WuALn/4JWoZfahwJrQH7NavlLR/PSwNFYeIbE2Xo19Pc0:18602::::::

Ναι αν παρατηρησεις το password στο username dimitris ειναι χωρις θαυμαστικο στην αρχη.

Αφαιρεσε το θαυμαστικο απο το root, σωσε το αρχειο, κανε μετα ενα logout και μετα ενα login και πες μας αν δουλεψει. Αν δουλεψει τα kudos πανε στον @Asfodelus που σου εδειξε το κολπο :slight_smile:

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστω πολυ, δουλεψε επιτελους αυτη ειναι η λυση. Ευχαριστω σε ολους! :slightly_smiling_face:

1 «Μου αρέσει»

To ειχα κανει και την πρωτη φορα αλλα δεν ειχε πετυχει

Εχει

Χωρίς καμία διάθεση να απευθυνθώ σε κάποιον συγκεκριμένα, αλλά για όσους θα το διαβάσουν στο μέλλον, ας βγάλουμε μερικά συμπεράσματα.

  • Προσέχουμε τις εντολές στο τερματικό και τις συμβουλές σε διάφορες σελίδες, ειδικά αν δεν καταλαβαίνουμε τις εντολές. Προσπαθούμε να δούμε τι κάνουν πρώτα. Αν δεν καταλαβαίνουμε δεν βλάπτει να ρωτήσουμε στο Telegram ή έδω αν η διαδικασία είναι ασφαλής, αν υπάρχει καλύτερος τρόπος καθώς και για τον λόγο που το θέλουμε (μπορεί να υπάρχει κάποια άλλη ποιο έξυπνη λύση)

  • Προσέχουμε διπλά και τριπλά τον χρήστη root. Αν αυτός χάσει την πρόσβαση μένουμε εκτός μηχανήματος. Και καλά αν το μηχάνημα είναι δίπλα μας. Αλλά αν είναι κάποιος απομακρυσμένος server;

Ήταν μια δημόσια ανακοίνωση της “Say stop to wall-to-head motion, team”

8 «Μου αρέσει»

Αυτό το νήμα έκλεισε αυτόματα 2 ημέρες μετά την τελευταία απάντηση. Δεν επιτρέπονται πλέον νέες απαντήσεις.