WPS office vs Libre Office

Γενικά νομίζω τείνει να ξεχνάει ο κόσμος τις ασυμβατότητες windows με windows.

Να επαναφέρω λίγο το ζήτημα που έθεσε νομίζω μόνο ο GNUTechie. Πρέπει να διακρίνουμε τρία πράγματα ως ξεχωριστά

  1. Ελεύθερο λογισμικό
  2. Δωρεάν
  3. Παίζει στο λίνουξ

Δεν λέω ότι το τζάμπα δεν με συγκινεί καθόλου αλλά βρίσκω πιο σημαντικά τα 1 και 3.
Το Libre είναι ελεύθερο. To WPS δεν είναι και επομένως δεν βρίσκω και τόσο μεγάλη απόσταση ανάμεσα σε αυτό και στο microsoft office 365.

Προσωπικά έχω να χρησιμοποιήσω microsoft office από τις αρχές τού αιώνα, δεν ξέρω καν πώς μοιάζει σήμερα και ούτε τότε το χρησιμοποιούσα ιδιαίτερα, δεν έχω δοκιμάσει καθόλου το WPS, και γενικά ελάχιστα χρησιμοποιώ office. Οπότε δεν είμαι και τόσο σχετικός με το θέμα, αλλά το λίγο που το ανοίγω κάνει την δουλειά του.

Επίσης ποτέ τα τελευταία χρόνια δεν είχα πρόβλημα να ανοίξω doc/docx, είχα όμως πρόβλημα να τα επεξεργαστώ. Το συμπέρασμα είναι όταν ανοίγω μορφές microsoft το πρώτο πράγμα που κάνω είναι μετατροπή σε μορφές libre. Και θα συμβούλευα κάντε το αυτό να υπάρχει σαν εναλλακτική ακόμα και αν μετά πρέπει για κάποιο λόγο να επιστρέψετε σε microsoft.

Αν κάποιος δεν έχει λόγο να συνεργάζεται στενά με άλλους, θεωρώ ότι δεν υπάρχει κανένας σοβαρός λόγος να χρησιμοποιεί μη ελεύθερο λογισμικό ειδικά για εφαρμογές γραφείου. Από την άλλη αν πρέπει να συνεργαστείς με άλλους τότε πρέπει να υπάρξει ένας κοινός τόπος.

Προσωπικά βρίσκω πιο σημαντικό και από την χρήση ελεύθερου λογισμικού, την επιμονή σε ελεύθερα πρότυπα. Ως ελεύθερο πρότυπο εγώ ορίζω αυτά για τα οποία το σημείο αναφοράς είναι το ελεύθερο λογισμικό. Δηλαδή για μένα σε ένα επίπεδο είναι πιο σημαντική η επιμονή στο odt αντί για το docx παρά η επιμονή στο libre, από την άλλη δεν υπάρχει κάποιος μαγικός λόγος που το odt είναι πιο ελεύθερο αλλά καθαρά επειδή το σημείο αναφοράς είναι το ελεύθερο libre και όχι το microsoft.

Το πρόβλημα είναι ότι η microsoft ειδικά και γενικά το κλειστό λογισμικό έχει την τάση ηθελημένα ή αθέλητα να διαφθείρει τα πρότυπα με πιο χαρακτηριστικό το να βάζει μέσα εκτελέσιμο κώδικα το οποίο με την σειρά του σημαίνει ότι ναι τα docx κολλάνε ιούς. (αυτό θα συμβεί και στα odt αν η microsoft γίνει το σημείο αναφοράς). Το συμπέρασμα είναι ότι το βασικό είναι ότι δεν θέλουμε να διαφθείρονται τα πρότυπα και η κύρια άμυνα σε αυτό είναι το ελεύθερο λογισμικό. Και φυσικά δεν είναι λογικό να περιμένουμε το ελεύθερο λογισμικό να τρέχει διαρκώς να υποστηρίξει διεφθαρμένα πρότυπα. Ποτέ δεν θα είναι αρκετά καλό για τον απλό λόγο ότι συνεχώς θα διαφθείρονται.

Δεν το έχω δοκιμάσει ιδιαίτερα για να έχω γνώμη αλλά θα είχε ίσως ενδιαφέρον και μια σύγκριση Libre Office - Calligra suite. Επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το AbiWord.

Για να κλείσω θα έλεγα ότι φυσικά όταν πρέπει να συνεργαστούμε με κόσμο πρέπει να υπάρχει κοινός τόπος και δυστυχώς αυτός δεν θα είναι πάντα ελεύθερο λογισμικό. Ανεξάρτητα όμως από την όποια τέτοια λύση που μπορεί να είναι WPS ή microsoft ή κάτι άλλο, πρέπει πάντα να κρατάμε και ένα ελεύθερο ως επιλογή και να προωθούμε το ελεύθερο.

5 «Μου αρέσει»

Δείτε επίσης και το Free Office 2018, το χρησιμοποιώ παντού πλεόν (για απλά πράγματα ) είναι σε εμφάνιση ότι πιο κοντά στο MS Offise

1 «Μου αρέσει»

Δεν θα διαφωνήσω στη διαφορα free με opensource. Ομως οταν εχουμε να κανουμε με
μια mainstream εφαρμογη, οπως το MS Office, τοτε θα πρεπει να γινουν σοβαρες επιλογες για την ομαλη λειτουργεια των υποθεσεων μας.

Οπως προειπα, εχω εγκατεστημενα στους υπολογιστες του προσωπικου και το wps αλλα και το libre δινοντας τους τη δυνατοτητα να επιλεξουν. Οταν πρεπει να εξαγουμε αρχεια και να τα κοινοποιησουμε εκτος γραφειου πρεπει απαραιτητα, οτι εχει γινει με libre να εξαγεται σε PDF/A και οτι εχει γινει με WPS να εξαγεται σε docx. Αυτο γινεται γιατι θελουμε ολοκληρο το γραφειο να απογαλακτιστει απο τις εφαρμογες της Microsoft με τα λιγοτερα δυνατα προβληματα.

Μεχρι στιγμης, με αυτη τη μεθοδο δεν ειχαμε ποτε ενοχληση απο καποιον εξωτερικο συνεργατη για προβληματα στη διαμορφωση-μορφοποιηση.

Το προβλημα δεν ειναι το κοστος του office μιας και εκτος του οτι εχει πολυ καλες τιμες σε enterprise πακετα, μπαινει και στα εξοδα της επιχειρησης.

Ομως η φιλοσοφια μας ειναι server based και γι αυτο θελουμε την καλυτερη δυνατη διαχειριση των υπολογιστών μας απο εμας και οχι απο τριτους. Εαν δεν βαζαμε το WPS τοτε θα ειχαν ολα τα PC virtual machine με windows και office, και σιγα ενας υπαλληλος που θα εμπαινε να γραψει ενα κειμενο στη VM και δεν θα εκανε και τις web εφαρμογες απο εκει.

1 «Μου αρέσει»

Για server based υποδομες και συστηματα υπαρχει το LibreOffice Online (το οποιο βγαινει νομιζω απο την Collabora σαν ΕΛ/ΛΑΚ) και το OnlyOffice που και αυτο εχει και Desktop editors. Μαλιστα και η εμφανηση αλλα και η συμβατοτητα του OnlyOffice με τα docx/pptx/xlsx ειναι αρκετα καλη και κανει integration με το NextCloud.

Ισως σε καποιες βαριες παρουσιασεις (τι κακο και αυτο να κανουν embed τα video σε παρουσιαση το εχω δει και εγω και ειναι παναργες) να υπαρχουν θεματακια.

Παρολα αυτα σε γενικες γραμμες ειναι και αυτα τα δυο εναλλακτικες στο κλειστο (ή ημικλειστο στην περιπτωση του Freemium/Open Core) λογισμικο αυτης της κατηγωριας.

Για παρουσιάσεις πάντα μετατρέπω τα αρχεία σε pdf και είμαι ΟΚ.

2 «Μου αρέσει»

Εγώ πάλι τις κάνω σε libreoffice και τους σπάω τα νεύρα… :innocent:

7 «Μου αρέσει»

Έχει τσεκάρει κανείς το OnlyOffice ; Δεν το ήξερα μέχρι που έψαξα στο alternativeto για μία open source εφαρμογή σε Android και μου την πρότεινε. Τώρα το κατέβασα και σε Windows στη δουλειά. For the record…τα τελευταία 4 χρόνια χρησιμοποιώ LibreOffice και δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα.

3 «Μου αρέσει»

και συνεχίζουν κι έχουν animations, ques, ήχους, βίντεο κτλ?! (δεν ειρωνεύομαι /αλήθεια γίνεται?!). ή εννοείς γενικά φτιάχνεις μόνο στατικές καρτέλες κι απλά αλλάζεις τις σελίδες του pdf? :)

Φτιάχνω στατικές καρτέλες και αλλάζω τις σελίδες του pdf. Για τη δουλειά μου δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω. Με τον τρόπο αυτό δεν αντιμετωπίζω προβλήματα συμβατότητας ανάμεσα στους υπολογιστές και το λογισμικό office που μπορεί να υπάρχει στον χώρο παρουσίασης.
Εκτός φυσικά και αν κάνω την παρουσίαση με τον δικό μου laptop, οπότε χρησιμοποιώ libre.

4 «Μου αρέσει»

Δες μήπως σου κάνει αυτό εδώ για ελληνικο ορθογραφο
https://github.com/wps-community/wps_community_website/blob/master/root/download/dicts/el_GR.zip

1 «Μου αρέσει»

Εγώ για ορθογράφο, έχω ενώσει το αγγλικό και το ελληνικό .dict (από libre), το έχω ονομάσει En_GR και παίζει μια χαρά και σε wps και σε only.

4 «Μου αρέσει»

Πολύ καλή επιλογή για ορθογράφο είναι και το languagetool https://languagetool.org/ μπαίνει και στο libreoffice

4 «Μου αρέσει»

Τελικά βρήκα πως φτιάχνεται, και νομίζω οτι είναι προβλημα μόνο στο elementary os

1

3 4 5 6

Εν ολίγης πρέπει να τρέξουμε το ibus και βασικά στις τελευταίες εικόνες το κάνω μόνιμα εκκινήσιμο απο τις ρυθμίσεις

3 «Μου αρέσει»

Και είναι ο λόγος που έχω κρατήσει στη δουλειά τη παλιά έκδοση που μπαμ ανοίγει τα πάντα σώζει χωρίς να προτείνει cloud και άλλες νέες μαλακίες.

Είμαι σούπερ υπέρ τέτοιας κινητοποίησης, και βλέπω ότι τον τελευταίο καιρό σβήνουν και τα apache και άλλα derivatives και το Libre πήρε τα ηνία

(άλλη η ηλικία αλλά) βρίσκω τον εαυτό μου 2χρ τώρα να δίνει πολύ ευκολότερα αντί της win-only thinking-era, όπου θα έκανα το γύρο της γης για σπασμένο κι αν τυχόν δεν τότε μόνο κι αν… βέβαια τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει το γεγονός ότι μπορώ να δώσω οτιδήποτε αντέχω και σίγουρα τα πχ 10-50e είναι δυσανάλογα σε σχέση με ότι ζητάει υποχρεωτικά πχ η adobe.

σε κάθε περίπτωση, πιστεύω ότι (από ενοχή ή ευγνωμοσύνη) γεγονός είναι πως “ταυτίζομαι” απείρως ευκολότερα με τον εθελοντή που κοπιάζει για ότι μου προσφέρει. το βλέπω και σαν καταναλωτική “άμυνα”.

στο θέμα: δοκίμασα όλα τα office(s) αλλά θα μείνω με free & libre. δεν συνδέω αρχεία (πχ excel) μεταξύ τους, δεν κάνω τπτ πολύπλοκο, δεν βρήκα πρόβλημα συμβατότητας με ms, δεν είναι καθόλου δύσκολα, δεν ενδιαφέρει τόσο το όποιο αισθητικό, ούτε για τους γραμματικούς ελέγχους, δεν μου κράσαραν ακόμα ποτέ και δεν χρησιμ cloud. στις παρουσιάσεις κι εκτυπώσεις θα φανεί βέβαια…