WiFi-mouse application for mobile

Ψαχνωντας και παίζοντας βρηκα ενα ωραιο app για Android οπως και για iPhone που λεγεται “wifi mouse” το οποίο εκτος απο το να μετατρεπει το κινητό σε ενα “ποντικοδρόμιο hitec” μπορεις να δουλεψεις και με πληκτρολογιο αλλα και με χειριστηριο για παιχνίδια
Τελος παντων ολα καλα δουλευει αμεσως σε “win” χωρις κανενα πρόβλημα, ενω εδω στο mint, γινεται εγκατασταση αλλα δεν δουλευει, κατι διαβασα για το “cinamon” οτι εχει λεει καποιο πρόβλημα , αλλα δεν τα καλαβαινω και πολύ καλα αυτα :frowning: δυστυχώς. Μηπως κανεις το εχει αντιμετωπίσει ή εχει βρει καποια λύση να δουλευει και εδω , αφου πιο πολύ χρόνο πλεον ειναι ανοιχτό το Linux στο PC ?
Σε περίπτωση που καποιος θελει να το δοκιμασει, μπορει να το κατεβασει απο εδω : WiFiMouse

δεν ξερω αν ειναι το ιδιο, δεν εχω δοκιμασει τιποτα απο αυτα, αλλά ισως να σου κανει αυτο; → https://f-droid.org/en/packages/com.stripe1.xmouse/ απο το fdroid

Ευχαριστω για την απαντηση σου, αλλα δεν ζητησα αυτο, ασε που το βρήκα μονος μου τελικα και παραθετω την λύση του.

  1. Εχοντας εγκαταστησει στο κινητο το συγκεκριμενο app “wifimouse”
  2. Εγκαθιστούμε και στο MINT το σχετικο server που κατεβαζουμε απο την εταιρεια
    (ειναι σε zip, απλα αποσυμπιέζουμε και εγκαθιστουμε με GDebi ή οπως βολευεται ο καθενας. :wink:
    3.Εγκαθιστούμε το VNC και το τρεχουμε.
    4.Αν εχουμε ενεργοποιημενο Firewall, ανοιγουμε τις θυρες 5901 tcp για το VNC , οπως και την 1978 tcp για τον mouse server.
    Και ειμαστε ετοιμοι, πλήρως ελεγχο απο μακρια (εννοειτε απο το ιδιο wifi) , χειριστήριο για παιχνιδια, , πληκτρολογιο μεχρι και φωνητικες εντολες ( σε εφαρμογη που τις δεχεται), ετοιμο χειριστηριο για Youtube και Netflix :wink:
4 «Μου αρέσει»

ωραιος που το βρηκες και ακομη πιο ωραιος που εγραψες και τη λυση. :+1:

Ομως, ετσι απο περιεργεια και για να εχουμε υποψιν, ποια ειναι τελικα η διαφορα με την εφαρμογη απο το fdroid ή και απο εναν vnc server; αυτο δεν ειναι πολυ ξεκαθαρο…

Για απομακρυσμένο έλεγχο μέσω WiFi, για να λειτουργεί το κινητό ως ποντίκι, για απομακρυσμένο έλεγχο μουσικής, παρουσιάσεων κλπ, προτείνω το KDE Connect. Είναι εύκολο στη ρύθμιση και λειτουργεί άψογα σε κάθε διανομή, ανεξάρτητα αν τρέχει το KDE Plasma ή όχι.

4 «Μου αρέσει»

Αυτο , δυστυχώς δεν μπορώ να στο απαντήσω γιατι πολύ απλα δεν ασχολήθηκα με το fdroid, ισως καποιος που εχει γνωση και των δυο να σου απαντουσε, εγω ομως δοκιμασα και εμεινα τελικα σε αυτο,γιατι (αν το βρω τελικά και το κανω να δουλεψει) εχει και πλήρως ελεγχο του desktop οπως και στα win με τον έλεγχο απομακρυσμενης επιφανειας. :wink: Οσο με το KDE Connect και αυτο δεν το δοκιμασα, αλλα αν μπορει να το δοκιμασω σε μια virtual εκδοση mint που τρεχω για πειραματισμούς , ευχαριστω.

αυτο κανει πανω κατω ενας vnc server. Απο οτι καταλαβαινω θελεις μια λυση που να δουλευει και παραθύρια και σε λινουξ. Νομιζω υπαρχουν δυο τρια, μαλλον ενα απο αυτα ειναι το rdesktop το οποιο εχω την εντυπωση οτι ειχε ξεκινησει για προϊόντα της microsoft κιολας αν δεν κανω λαθος. Το rdesktop λογικα θα το βρεις στα αποθετηρια (στο άλλο μηχανημα πρεπει να υπαρχει το xrdp το οποιο επισης θα βρεις στα αποθετηρια αλλά με το κινητο δεν ξερω τι παιζει). Για το κινητο υπαρχουν μερικες εφαρμογες vnc server, ευκολο ειναι…