Who Targets Me? Ελέγχοντας την πολιτική διαφήμιση

Χρησιμοποιώντας το web καθημερινά , αλλά και το κινητό μας, αφήνουμε ίχνη, ίχνη που χρησιμοποιούνται για να φτιάξουν αναλυτικά προφίλ για μας και τις συνήθειες μας.

Αν κάτι μας το δίνουν τσάμπα, τότε το προϊόν είμαστε εμείς Αν οι πληροφορίες αυτές είναι για να μας πουλάνε παπούτσια, τότε μικρό είναι το πρόβλημα. Αλλά σε συνδυασμό με την πολιτική τα πράγματα σοβαρεύουν. Είμαστε στόχοι για επιλεκτική χειραγώγηση από τα πολιτικά κόμματα που θέλουν την ψήφο μας. Ας γνωρίζουμε τουλάχιστον ποια είναι αυτά.

Το ίδρυμα Mozilla έφτιαξε ένα τόπο με πληροφορίες για τις προσεχείς ευρωπαϊκές εκλογές.

Επίσης παρέχει μια σειρά από εργαλεία, για να μας βοηθήσει. Ας τα δούμε

Facebook Container

Μια σημαντική επέκταση που θα πρέπει να υπάρχει σε κάθε εγκατάσταση του Firefox. Προσπαθεί να κρατάει την δραστηριότητα μας στο Facebook απομονωμένη απο το τι άλλο κάνουμε στο διαδίκτυο.

Who Targets Me

Μια επέκταση που καταγράφει τις πολιτικές καμπάνιες που μας έχουν προσωπικά στοχοποιήσει στα social media. Θα πρέπει να δώσουμε κάποιες προσωπικές πληροφορίες. Μετά από κάποιο χρόνο θα δείξει ποια πολιτικά κόμματα προσπαθούν να πάρουν την ψήφο μας. Προσοχή, συλλέγει δεδομένα για έρευνα.

Botcheck.me

Πρόσθετο που ελέγχει αν ένας λογαριασμός στο twitter είναι πραγματικός ή bot.

Παράκληση : Παρακαλώ ο σχολιασμός να μείνει στο τεχνικό κομμάτι, και μακριά από πολιτικές απόψεις και αντιπαραθέσεις.

9 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω τα ακόλουθα plugin που αξιοποιώ εγώ προσωπικά πέρι ιδιοτικότητας και κόβουν τους tracker:

  • Eff privacy badger
  • Ghostery
  • Duckduckgo
2 «Μου αρέσει»

είχα ghostery αλλά δοκιμάσω κ eff. όταν λειτουργούν ταυτόχρονα δεν υπάρχει πρόβλημα (απ’ ότι με πληροφορεί ο eff), σωστά? όμως εσύ γιατί φορτώνεις κ τα δύο, τον θεωρείς απαραίτητο συμπλήρωμα του ghostery ή μήπως είναι υπερβολή?

παλιοτερα το ghostery μαζευε δεδομενα απο αυτους που το χρησιμοποιουσαν και τα πουλαγε σε διαφημιστικες εταιρειες οποτε δε μου φαινοταν (καθολου) καλο. Απο το 2017 ομως που η evidon το πουλησε σε αυτον τον ομιλο → Hubert Burda Media δεν ξερω τι παιζει…
υπάρχει καμια γνωμη;