Webex for Linux Mint

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε αν το Webex Meeting εγκαθίσταται σε Linux ή μόνο το Webex teams; Σας ευχαριστώ!

Επειδή και εμένα με ενδιαφέρει πολύ το ζήτημα όσο έχω ψάξει δεν νομίζω πως εγκαθίσταται. Μόνο μέσω browser που όμως έχεις πολύ λιγότερες δυνατότητες…

Κατάλαβα! Φάγαμε πόρτα δλδ οι Λινουξάδες :frowning_face: σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση :slight_smile: το θέμα είναι ότι έχω πύργο με Windows αλλά δεν έχω κάμερα, και για να αγοράσω τώρα μέσω web… καληνύχτα!!!

Οι βασικές δυνατότητες δουλεύουν (παρακολούθηση, κάμερα, μικρόφωνο, τσατ). Πιθανότατα μέσω browser είναι αρκετό.

Αν έχει κάποιος λίνουξ και τελικά υποχρεωθεί να χρησιμοποιήσει windows το πιο εύκολο είναι να στήσει μια εικονική μηχανή. Δουλεύει μια χαρά για τέτοιου είδους ανάγκες και είναι πιο εύκολο από φορμάτ ή dual boot και πιο ασφαλές.

Προσωπικά χρησιμοποιώ Linux Mint εδώ και πολύ λίγο καιρό και εξ αρχής το εγκατέστησα σε Dual boot με τα windows … δεν ξέρω αν θα έχω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον λόγω αυτού. Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με desktop Linux όποτε δεν μπορούσα να ακυρώσω εντελώς τα Win.
Πάντως αν εξαιρέσεις κάποια θεματάκια που προσπαθώ να λύσω σε σχέση με το usb audio κατά τα άλλα στα win μπαίνω σχεδόν μόνο λόγω του webex γιατί δεν μπορώ να κάνω αλλιώς, λόγω δουλειάς.

Αν είχες ήδη windows, σωστά το έκανες. Μιλώ αν κάποιος έχει εξ αρχής linux και αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει windows.

Τελικά απ’ότι μου είπαν, με το που πατώ τον σύνδεσμο που μου στέλνουν στο email μου, αυτόματα με βάζει στην πλατφόρμα του webex! Θα δείξει αύριο… αν δεν πέσει το σύστημα :)
Σας ευχαριστώ πολύ :slight_smile:

Με το σύνδεσμο μπαίνεις στην πλατφόρμα του webex. Πατάς “Join Meeting” , στη νέα σελίδα βάζεις το ονοματεπώνυμο του παιδιού (δεν χρειάζεται το email) και πατάς “next” και μπήκες. Εάν ισχύσει το ίδιο ότι και για τα γυμνάσια, θα πρέπει η κάμερα να είναι κλειστή (μόνιμα), όπως και το μικρόφωνο (αρχικά). Το μικρόφωνο το ανοίγεις μόνο όταν είναι να μιλήσει το παιδί. Μην ξεχάσεις να επιτρέψεις στον browser τη χρησιμοποίηση της κάμερας και του μικροφώνου για την ιστοσελίδα.

Σε ευχαριστώ πολύ :slight_smile:

1 «Μου αρέσει»