Warpinator, πρόγραμμα διαμοιρασμού αρχείων

Διαβασα πριν λιγο στο φορουμ της mx τα εξης :

Warpinator is an easy to use graphical application that allows you to share files across your local lan between individual systems or groups of systems.
No need to set up Samba, NFS, or complex server setup/configuration. Systems automatically see each other and you simply drag and drop files from one to another.

Features:

  • Encrypted communication
  • Accept/deny file transfers
  • Share to multiple computers
  • File transfer history
  • Set device nickname
  • Designate a receiving folder
  • Set group “codes”
  • Specify a port

Warpinator is developed by the Linux Mint team, more specifically by mtwebster who is very helpful and addresses issues very quickly.
More information for end users can be found GitHub README.

Μου ακουγεται ενδιαφερον και θα ηθελα να μαθω αποψεις και περισσοτερες πληροφοριες για αυτο. Το εχει χρησιμοποιησει κανεις σας αυτο; Γιατι μπορει να ειναι καλλιτερο απο άλλα; Τι άλλο θα ηταν καλο να ξερουμε για αυτο;

Είναι ένα πρόγραμμα να στέλνεις αρχεία από ένα υπολογιστή σε ένα άλλο αν και οι δυο είναι συνδεμένοι στο τοπικό δίκτυο. Κάθε υπολογιστής πρέπει να το έχει να τρέχει. Η χρήση του πρέπει να είναι εξαιρετικά απλή. Σκοπός του είναι οι χρήστες του Mint να μπορούν να μεταφέρουν αρχεία από τον ένα υπολογιστή στον άλλο, χωρίς να καταφεύγουν σε στικάκια.

Μπορεί να ακούγετε χαζό, αλλά οι χρήστες στους οποίους απευθύνετε το Mint είναι αυτοί που δεν ξέρουν να στήσουν samba ή NFS ή ssh ή κάποια άλλη από τις πολλές άλλες λύσεις που υπάρχουν. Αν ξέρεις να τα κάνεις αυτά είναι σαφώς καλύτερα. Αλλά αν δεν ξέρεις είναι μια απλή και προσιτή λύση.

Είναι ένα καινούργιο πρόγραμμα η ανάπτυξη του ξεκίνησε από την ομάδα του Mint πριν λίγο καιρό και θα πρέπει να περιμένουμε να το δούμε στην πράξη. Αλλά κάθε εργαλείο, ειδικά αν το έχεις προεγκατεστημένο, για καλό είναι. Μένει να δούμε αν θα το υιοθετήσουν και άλλες διανομές, και αν θα βγει έκδοση και για άλλα λειτουργικά. Σύντομα θα βγει το Mint 20 και θα το κρίνουμε στην πράξη.

2 «Μου αρέσει»

Α μαλιστα. Σημαντικο στοιχειο αυτο. Ξερεις αν υπαρχει περιπτωση να βγει και εκδοση για raspberry pi; (θα βολευε επιπλεον σε αυτη την περιπτωση και να βρισκεις αμεσα το rpi στο δικτυο)

Στην mx αυτη τη στιγμη υπαρχει στο mx test repo, οποιος θελει να το εγκαταστησει παει mx package installer → mx test repo και το εγκαθιστα

Είναι ένα απλό πρόγραμμα σε Python και δεν χρησιμοποιεί παράξενα depedencies. Εύκολα το στήνεις οπουδήποτε και υπάρχει στο github οτιδήποτε απαιτείτε για να το φτιάξεις σε deb. Ελπίζω κάποιος να το πακετάρει και για aspberry pi.

ΥΓ: Απέτυχα να το στήσω στο σύστημα μου γιατί μου λείπει μια εξάρτηση, αλλά δοκίμασε

sudo apt-get install devscripts build-essential lintian git
git clone https://github.com/linuxmint/warpinator
cd warpinator
echo 9 > debian/compat
sudo mk-build-deps -i
debuild -b

ή ακολουθείς τις οδηγίες του README. (Το echo μόνο αν έχεις παλιότερη έκδοση των debian scripts).

εγω το εγκατεστησα μεσω του mx package installer (σε live usb της mx που χρησιμοποιω σαν βασικο συστημα) και μια χαρα εγκαθισταται. Ειχα την ελπιδα οτι θα λειτουργει σαν το filezilla, δηλαδη οτι δε θα χρειαζεται να τρεχει και στο άλλο συστημα και οτι αρα θα μπορουσε να ειναι πιο ανετο (αν και μια χαρα με εξυπηρετει το filezilla) και για αυτο ενδιαφερθηκα… Αν ομως πρεπει να τρεχει και στο rpi τοτε αλλάζει το πραμα.

Γιατί, το other end του filezilla (πχ ftp) δεν χρειάζεται να τρέχει;

ναι ok, απλα δε χρειαζεται να ειναι το ιδιο προγραμμα και στα δυο…
αν βγει ομως πακετο και για το rpi, πιθανοτατα το warpinator θα χρησιμοποιω παντως (γιατι για το rpi με ενδιαφερει πιο πολυ)

  • Όντως, για να “δει” άλλους υπολογιστές, όχι μόνο πρέπει να έχουν εγκαταστήσει το πρόγραμμα, αλλά και να “τρέχει” εκείνη την ώρα και στον/ους άλλους. (Στη φωτό, το δικό μου PC βλέπει μέσω network (samba) άλλους 2 με samba αλλά χωρίς warpinator, αλλά δεν βλέπει τον τρίτο στο network, που δεν έχει samba αλλά έχει το warpinator ανοιχτό. Τον βλέπει μόνο μέσω warpinator).
  • Είναι μόνο για αποστολή αρχείων (προς το παρόν τουλάχιστον). Αν είσαι στον υπολογιστή Α, μπορείς μόνο να στείλεις αρχείο/α σε κάποιον άλλο. Δεν μπορείς να ανοίξεις κοινόχρηστο φάκελλο (δεν υπάρχει αυτή η έννοια) που βρίσκεται σε άλλο υπολογιστή απλώς για να ανοίξεις κάποιο αρχείο/α, ούτε να “τραβήξεις” αρχείο/α από εκεί.
  • Σ’ εμένα τουλάχιστον, δεν χρειάστηκε να γίνει κάποια ρύθμιση στα firewalls για να δουλέψει. Το αναφέρω επειδή στο μεσαίο παράθυρο γράφει ότι ΙΣΩΣ να χρειαστεί να γίνουν ρυθμίσεις.
  • Δούλεψε άψογα μεταξύ Mint 20 Cinnamon BETA και Arch.
1 «Μου αρέσει»

επομενως ειναι καταλληλο κυριως για ομαδα ατομων που θελει να στειλει ευκολα αρχεια ο ενας στον άλλο. Οκ ευχαριστω για το feedback, αν προστεθουν χαρακτηριστικα ή αλλάξει κατι, καντε μια ενημερωση πλιζ αν το θυμηθειτε…

1 «Μου αρέσει»

@raik τι λειτουργικό έχεις στο Rpi4;
Μπορώ να προτείνω ένα εναλλακτικό πρόγραμμα server σε python;
Για διαμοιρασμό αρχείων.
Το βρήκα προεγκατεστημένο στο antix-linux.
Droopy
Επίσης πρόκειται σύντομα να εγκαταστήσω στο pc ή στο laptop για τον πλήρη έλεγχο της εικόναςτων linux μηχανημάτων μου το cockpit project.

Αν έχω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και φώτο-στιγμιότυπα και από τις δύο “λύσεις”.

1 «Μου αρέσει»

Υπάρχει και το webmin με περισσότερες επιλογές
https://www.webmin.com/

Ίσως να μαι άδικος, αλλά το webmin το χω στο μυαλό μου ως disaster waiting to happen - σε πολλαπλά επίπεδα…

2 «Μου αρέσει»

α ναι το droopy. Το ειχα δει αλλά δεν το χρησιμοποιησα ποτέ μεχρι τωρα. Καλά εκανες και το θυμισες, ωραιος…

1 «Μου αρέσει»