Wake on LAN με απομακρυσμενη εντολή.

Καλησπέρα.
Μπορώ με απομακρυσμένη εντολή από cloud να πω στον υπολογιστή μου systemctl suspend και να πέσει σε νάρκη. Τον ξυπναω με κλικ του ποντικιού ή το πληκτρολόγιο κι όλα καλά μέχρι εδώ.
Μπορώ να τον ξυπνήσω με εντολή εξωτερική; Ξέρω ότι προσφέρεται το Wake-on-Lan γι αυτό και το έγραψα στον τίτλο, αλλά δεν έχω ιδέα και δεν το έχω ξανακάνει.
Μάλλον πας στο BIOS και ενεργοποιείες το WoL OK λογικό. Αλλά μετά τι κάνω;
Έχετε καμιά ιδέα;

Καλησπέρα, ρίξε μια ματιά εδώ :

Λέει να αλλάξω κάποιες γραμμές στο /etc/ssh/ssh_config, αλλά οι γραμμές αυτές δεν υπάρχουν. Έτσι κι εγώ τις πρόσθεσα

    PermitRootLogin no
    PasswordAuthentication no

και τελικά πρόβλημα

~$ ssh poor@192.168.1.2
/etc/ssh/ssh_config: line 47: Bad configuration option: permitrootlogin
/etc/ssh/ssh_config: line 55: Bad configuration option: permitrootlogin
/etc/ssh/ssh_config: terminating, 2 bad configuration options

Δεν είναι στο ssh_config αυτή η ρύθμιση αλλά στο sshd_config.

1 «Μου αρέσει»

Ναι, O @Maras εχει δικιο. Το /etc/ssh/ssh_config ειναι για τον SSH Client ενω το /etc/ssh/sshd_config ειναι για τον SSH server.

1 «Μου αρέσει»

Παιδιά ευχαριστώ. Θα το κοιτάξω. Αν και ήταν ένας τρόπος το ssh από ό,τι κατάλαβα να στείλεις το λεγόμενο “μαγικο πακέτο” στον υπολογιστή για να ανάψει από κατάσταση νάρκης. Ξέρετε, αντί να κουνήσεις το ποντίκι 'η να πατήσεις κάποιο πλήκτρο, να τον ανάψεις με εξωτερική εντολή.
Αλλά βλέπω κι άλλους τρόπους τώρα.

Παρεμπιπτόντως, θα ήθελα να το ρωτήσω εδώ κάτι στα γρήγορα για να μην κάνω άλλο νήμα.
Τόσο καιρό είμαι στο ίντερνετ με wifi.Είδα παντού ότι το Wake on Lan δουλεύει με ethernet.
Έβαλλα λοιπόν ένα καλώδιο (router-pc).
Πως να απενεργοποιήσω το ασύρματο; Βασικά πρέπει να το απενεργοποιήσω αφού τώρα έχω το καλώδιο;
Τώρα που είμαι συνδεδεμένος, δεν ξέρω αν είμαι από το ασύρματο ή από την ethernet.
Τα φώτα σας παρακαλώ

Χρειάζεται να ενεργοποιήσεις το Wake on LAN από το BIOS (αν δεν είναι ήδη ενεργό) και να γνωρίζεις τη MAC address της κάρτας δικτύου του υπολογιστή. Από εκεί και πέρα, στέλνεις ένα magic packet όπως λέγεται μέσω broadcast σε όλο το δίκτυο, το λαμβάνει η κάρτα δικτύου στην οποία απευθύνεται και ο υπολογιστής ξεκινάει τη λειτουργία του.

Για την αποστολή του magic packet θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ένα σχετικό πρόγραμμα. Για παράδειγμα αυτό εδώ το open source, που ειναι γραμμένο και σε python GitHub - multipetros/wol.py: A simple command line magic packet sender for WOL enabled devices

1 «Μου αρέσει»

Δεν ξερω αν ισχυει σε ολους τους υπολογιστες αλλα αν εχω ethernet και wifi ταυτοχρονα εχω παρατηρησει οτι κατα προτεραιοτητα επιλεγει πρωτα τη συνδεση ethernet και μετα την wifi

Από προεπιλογή ισχύει ότι πρώτα επιλέγει πάντα το ethernet έναντι του Wi-Fi, αλλά μπορείς να αλλάξεις την προτεραιότητα.
Το ethernet είναι πάντοτε πιο σταθερό, πιο ασφαλές και με χαμηλότερη καθυστέρηση. Αν παίζεις παιχνίδια, το ethernet είναι η καλύτερη επιλογή.

Πέτρο και Τερμίτη σας ευχαριστώ.
Απενεργοποίησα το wifi με πολύ απλό τρόπο, από το εικονίδιο για τη σύνδεση ίντερνετ στην περιοχή tray στην πανω μπάρα (mate τρέχω).Με ενδιαφέρει να δω και τι μπορώ να κάνω με wake on wireless lan. Είναι ωραίο να μην σε περιορίζει το καλώδιο. πες ότι θες να πας το γραφείο σου στον απέναντι τοίχο και το ρούτερ να μείνει στη θέση του ας πούμε.
Πάντως τα κατάφερα να τον ανοιγω, είτε με την Αλεξία (λολ) είτε με τον γκουγκλη βοηθό. Λέω “Άνοιξ΄το κομπιούτερ” και το ανοίγει. Βέβαια στη ρουτίνα έχω βάλει καμιά 20αριά φράσεις. Onyx to computer και ότι άλλο είδα ότι “ακούει” όταν έλεγα “άνοιξ’” ή “άνοιξε”.

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά την έχω ψωνίσει λίγο με αυτά γιατί μου αρέσανε από μικρός που ήμουνα.

Αρχικά ήθελα να το ξεκινήσω για την κατάσταση sleep μόνο. νόμιζα ότι όταν είναι σε shutdown δεν παίζει καθόλου ρεύμα μέσα στο μηχάνημα κι ότι το κουμπί που το ανάβεις είναι κανονικός διακόπτης που ανοίγει και κλείνει κύκλωμα.
Κερδίζω πλέον ότι αν πάω να ξαπλώσω μπορώ να ανοίξω και να κλείσω το μηχάνημα χωρίς να πάω κοντά του, από τα smart hub που έχω για τις δύο αυτές… μάρκες(;)

Α ναι. Το shutdown το έχω καταφέρει με ρουτίνα (και στην αλεξία και στον κούκλη). Χρειάστηκα IFTTT και Dropbox.
Στο IFTTT άμα πω “Turn off computer (ή PC)”, “klees to coputer re” κι άλλα τέτοια για το χαβαλέ μου (Σουργελίδης τύπος ξέρετε!), πάει και προσθέτει σε ένα αρχείο μία δίεση
(πως το λένε οι κουτόφραγκοι ξέχασα… χάσταγκ; Κάτι τέτοιο). Αυτή η καινούργια δίεση γράφεται και στο τοπικό αρχείο στο μηχάνημα μου μέσα. Το inotifywait που το έβαλα να παρακολουθεί το εν λογω αρχείο, βλέπει την αλλαγή και εκτελεί (από άλλο σκριπτάκι που τρέχει από την εκκίνηση) την εντολή “systemctl poweroff”. Έτσι σβήνει.

Άμα θέλετε μπορώ να γράψω όλη τη διαδικασία πιο αναλυτικά. Δεν το κάνω από μόνος μου γιατί η εμπειρία μου με έχει πείσει ότι αυτά που μου αρέσουν και ασχολούμαι ο πολύς κόσμος τα βρίσκει Άριες του παπά. Παπα…ς, ξέρετε.

Το επόμενο που θα ψάξω είναι πως να τον κάνω shutdown από την κατάσταση grub. Του έχω βάλει 70 δευτερόλεπτα να μπει στο προεπιλεγμένο λειτουργικό (ubuntu mate. Τα άλλα δύο είναι windows 11 και kubuntu). Όταν λοιπόν είναι στον μπούτι λόαντερ δεν μπορεί να γράψει σε αρχείο. Με wake on lan ίσως κι εδώ, αλλά δεν έχω βρει ακόμα το αν κάνει και shutdown ή restart. Μόνο turn on.

Το wakeon wlan θα ηταν πιο λογικο wake on usb. Πολλα wifi ερχονται σε usb συνδεσμολογια ακομη και εσωτερικα module να ειναι. Τωρα αν ειναι σε pci express λογικα θα δουλεψει με το magic packet απευθειας!?!.

Μπορεις να δεις την υλοποιηση του wifi σου πατωντας ls -usb αν ειναι περασμενο στα usb. Αν τελικα συμβαινει αυτο πρεπει να πας να δηλωσεις στο bios τα usb να τροφοδοτουνται με ρευμα ακομη και με κλειστο τον υπολογιστη. Θεωρω οτι ειναι πιο δυσκολο να δουλεψει αν τελικα ειναι usb γιατι η τροφοδοσια των usb ειναι ανεξαρτητη απο τον controller και συνηθως χρησιμοποιητε για να φορτιζουμε συσκευες με κλειστο τον υπολογιστη.

Βεβαια υπαρχει το wake on usb στο bios που βοηθαει ομως στο να ανοιγει ο υπολογιστης με πατημα καποιου πληκτρου κτλ.

Αν τωρα ειναι υλοποιηση pci απλα κανεις τα βηματα για το ethernet με mac address και wol. Δεν γνωριζω ομως αν η pci τροφοδοτουνται συνεχως με ρευμα σε sleep mode οποτε παλι με τεστ θα το δεις.

**Ενταξει παει σε αλλο επιπεδο αλλα υπαρχουν κι αυτα.

Wol με hardware
https://www.norwegiancreations.com/2015/07/wake-on-lan-enabled-button/

Και εφοσον λειτουργει με το κουμπι απλα στη θεση του κουμπιου βαζουμε ενα sonoff διακοπτη