VPN για linux mint

Αυτό που παρέχει ο Opera είναι web accelaration και όχι VPN.

Ένα VPN είναι ένα κρυπτογραφημένο κανάλι όλης της επικοινωνίας σου με κάποιο σημείο, και όχι μόνο τις σελίδες του web, και η έξοδος σου στο διαδίκτυο από αυτό το σημείο. Προφανώς δεν έχεις κανένα έλεγχο στο σημείο εξόδου, και ούτε μπορείς να γνωρίζεις τι επεξεργασία θα κάνει σε αυτά ο πάροχος του vpn.

Η διαφορά είναι πως αντί να γνωρίζει για τις κινήσεις σου μια εταιρεία όπως η vodaphon, και που είναι υποχρεωμένη εκ του νόμου να κρατά αρχείο, τις γνωρίζει κάποια άλλη μη εθνική εταιρεία. Θα πρέπει λοιπόν να αρκεστείς στις διαβεβαιώσεις της πως δεν κάνει κάποια χρήση τους.

2 «Μου αρέσει»

μονο απο εκει κατεβαζω απο αλλου δεν εχω δοκιμασει χρησιμοποιω transmision

δοκίμασε να κατεβάσεις ένα iso linux διανομής με torrent να δεις αν δουλεύει.

Υπενθύμιση:

  • Η τεχνολογία των vpn μας αφορά για θέματα προστασίας της ιδιωτικότητας.
  • Η τεχνολογία των torrent για λήψη νόμιμου λογισμικού όπως διανομές κλπ

Οποιαδήποτε άλλη χρήση δεν άπτεται της θεματολογίας του linux-user.gr

2 «Μου αρέσει»

δουλευει στο να κατεβασω στο να ανεβασω δεν μπορω

Δε θα το έλεγα έτσι (ότι τα δεδομένα μας ανήκουν αλλού), στην η διαφορά του vpn με έναν proxy είναι ότι ο τελευταίος πρέπει να ρυθμιστεί για κάθε εφαρμογή ξεχωριστά (browser, bittorrent client κτλ), ενώ το vpn λειτουργεί σε όλο το σύστημα. Κατά τα άλλα όπως τα λέει ο @Asfodelus, το vpn είναι κρυπτογραφημένο και κάποιος συνδεμένος στο ίδιο δίκτυο και ο ISP δεν μπορούν να δουν την επικοινωνία. Οπότε μεταφέρεις την εμπιστοσύνη σου από τον ISP στον πάροχο vpn. Αντίστοιχα και στον proxy, με τη διαφορά ότι υπάρχουν πρωτόκολλα που δεν είναι κρυπτογραφημένα και σε αυτή την περίπτωση μπορούν να δουν τη σύνδεση και ο isp και ο proxy.
Στο opera ο proxy λογικά είναι κρυπτογραφημένος. Συνήθως η κρυπτογράφηση γίνεται με SSL/HTTPS στη σύνδεση με proxy.