VPN για linux mint

καλημερα γνωριζει κανεις καποιο vpn για linux mint?

Δοκίμασε να κάνεις e-mail στο protonmail, δίνουν δωρεάν κάποιους vpn servers, στο protonvpn.

Φίλε μου δεν ξέρω για ποιο λόγο θέλεις το VPN αλλά ο web browser opera έχει ενσωματωμένο VPN.
Menu>settings>privacy και τσεκάρεις το VPN.
Αν αυτό σε βολέψει μια χαρά. Εγώ έτσι έκανα τη δουλειά μου σχετικά με VPN.

1 «Μου αρέσει»

Εγώ χρησιμοποιώ τη Mullvad και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει (GUI + CLI) εφαρμογή για linux. Η εφαρμογή δουλεύει με τα πρωτόκολλα openVPN και wireguard αλλά στο android δουλεύει μόνο με wireguard και πολλοί servers προσφέρουν μόνο openVPN. Κατά τα άλλα για εμένα έχει ότι χρειάζομαι.

Δε χρησιμοποιώ vpn για streaming/netflix αλλά διαβάζω ότι οι servers της mullvad είναι συχνά μπλοκαρισμένοι από netflix και δε συστήνεται για αυτό τον σκοπό… Αν σε διαφέρει streaming ίσως να κοιτάξεις την expressVPN ή κάποια άλλη.
Μια άλλη εναλλακτική με GUI linux client είναι η airVPN. Σε κάθε περίπτωση, αν μας πεις για ποιο λόγο θες vpn θα μπορέσουμε να σε κατευθύνουμε καλύτερα.

Φιλικά,
WR

4 «Μου αρέσει»

Καλώς ήρθες @wolf-rayet στην παρέα μας :hugs:

στο greek team δεν μπορω να κανω upload να συνδεθω με seeders και μου ειπαν να κανω ενεργειες στο ρουτερ να αλλαξω ip4 protokol αυτα δεν τα γνωριζω και καποιος μου ειπε να βαλω vpn για να μπορω να συνδεθω και εγω με αυτους και εκεινη μαζι μου

Τότε δε θέλεις vpn αλλά αυτό που γράφω εδώ

ετσι φιλε μου βασιλη? εχω linux mate και ειναι εντελως διαφορετικα

Σωστά μου φαίνεται, απλώς κάπου θα έχει μια επιλογή όπου θα φαίνεται για αυτόματη επιλογή DNS το οποίοι πρέπει να ξετικάρεις.

Και για να βεβαιωθούμε ότι δουλεύει σωστά

nmcli device show | grep DNS

και το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι

IP4.DNS[1]:                             1.1.1.1
IP4.DNS[2]:                             1.0.0.1

Είναι αυτό που φαίνεται στην εικόνα “Αυτόματα (DHCP)” ως drop down μενού και από εκεί το αλλάζεις

1 «Μου αρέσει»

1 «Μου αρέσει»

Ωραία δε θα έχεις κάποιο πρόβλημα λογικά, θα μπορείς να μπαίνεις και στις αποκλεισμένες σελίδες.

ακόμα έκανα και επανεκκίνηση τπτ

Μπαίνει στο site που πριν δεν μπορούσες, που είναι το πρόβλημα;

στο σαιτ μπαινω upload δεν κανω να συνδεθω με αλλους χρηστες για να εχω μπονους connectable no πρεπει να ειναι yes για να μπορω να εχω μπονους να κατεβαζω και αν ανεβαζω με μεγιστη ταχυτητα

Αυτό που προσφέρει το Opera αν και το ονομάζει VPN δεν είναι λ. Είναι ένας proxy και περνάνε ολλλλλλαααα τα δεδομένα σου από εκεί πρώτα. :slight_smile:

5 «Μου αρέσει»

Συγγνώμη αλλά αυτό δεν το ήξερα. Δηλαδή στην ουσία μας υποκλέπτει τα δεδομένα?
Πάντως το διαφημίζει και είναι πολύ εύκολο να το ενεργοποιήσεις για αυτό το πρότεινα και όλας.

Δεν κατάλαβα την διαφορά. Τα VPN νομίζω είναι proxy από τον οποίο περνάνε ολλλλλλαααα τα δεδομένα.

Γενικά στα VPN αυτό που κάνεις είναι να περνάς από εκεί τα πάντα. Αυτό σημαίνει ότι πια δεν μπορεί να τα δει ή να τα επηρεάσει ο ενδιάμεσος (η εταιρεία που σού δίνει το ίντερνετ) αλλά φυσικά τώρα αντί να εμπιστεύεσαι αυτήν την εταιρεία εμπιστεύεσαι την εταιρεία που έχει το VPN. Και έχει συμβεί VPN να πουλήσουν τούς χρήστες τους. Δεν είναι θεωρητικό.

1 «Μου αρέσει»

Άρα λες οτι όταν χρησιμοποιούμε vpn (είτε του opera είτε κάποιο άλλο επι χρήμασι) τα δεδομένα μας ανήκουν αλλού?
Αρα ουσιαστικά το vpn του opera είναι κανονικό vpn όπως όλα τα άλλα?

Το πρόβλημα του Αντρέα φαίνεται να είναι η επικοινωνία με τους peers όχι η σύνδεση με τη σελίδα. Ίσως είναι πρόβλημα να είναι με τις με τις ρυθμίσεις του router ή firewall.
Ποιο bittorrent client χρησιμοποιείς;
Δεν μπορείς να κατεβάσεις η να ανεβάσεις καθόλου, ακόμα και αν κατεβάσεις απο piratebay ή κάπου αλλού. Το πρόβλημα είναι μόνο στο greek team;

Φιλικά.
WR